V běloruském Hi-Tech Parku (HTP) momentálně působí množství kryptoměnových společností poté, co vláda v Minsku legalizovala aktivity související s kryptoměnami pro své obyvatele. Zaregistrování firmy ve zvláštní ekonomické zóně mělo být původně jednoduchým procesem, ale stále jsou zapotřebí jasnější pokyny a podrobné předpisy s účelem přilákat více zahraničního kapitálu.

Již téměř 400 subjektů je součástí HTP

Ani ne osm měsíců od nabytí právní moci dekretu prezidenta Lukašenka se počet společností registrovaných v běloruském Hi-Tech Parku zvýšil na 388. Přibližně polovina z nich přibyla v průběhu tohoto rokuDekret o rozvoji digitální ekonomiky podepsala hlava Běloruska v prosinci roku 2017. Jedním z jeho hlavních cílů bylo přinést zahraniční technologické podniky na trh bývalé sovětské republiky.

Minsk však měl v plánu také přilákat zajímavé projekty z oblasti kryptoměn. Tento dokument legalizoval aktivity jako trading či crowdfunding prostřednictvím ICO, taktéž mining pro subjekty registrované v HTP. V současnosti většina společností patří do tradičních odvětví špičkových technologií jako například vývoj IT a softwaru. Spolupracují se zákazníky v 67 dalších zemích převážně v oblasti outsourcingu.

Recepce běloruského HTP.

Každá „vlaštovka“ dobrá

Kryptostartup tvoří malou, ale různorodou skupinu. Například firma Aetsoft je vývojová společnost, která od roku 2014 poskytuje služby pro ICO a  decentralizované burzy. Její klienti jsou součástí mnoha vyspělých trhů včetně  USA, Německa a Dánska. Biggico je společný projekt běloruských a lotyšských podnikatelůJeho mezinárodní tým vytvořil reklamní platformu pro projekty operující v kryptosféře.

Far East Technologies a KBL Group vyvíjejí miningové vybavení a společnost Pm Pool se specializuje na cloud miningové služby pro zákazníky ze Společenství nezávislých států a PobaltíSmartpool je další společnost působící ve stejném sektoru. Aiscom nabízí platební brány pro burzy, poskytovatele peněženek a také pro samotné projekty ICOOmertex  zase vyvíjí high-tech řešení pro fintech společnosti.

Na prahu dlouhé cesty

Odborníci ze sektoru poznamenávají, že mezi firmami v běloruském parku se v současnosti nenacházejí burzy s digitálními aktivy. Jistá společnost založená běloruskými přistěhovalci v USA nedávno spustila projekt propagovaný jako první běloruská kryptoměnová burza“. Platforma s názvem Crexby však sídlí v New Yorku a ne v minském parku.

Faktorů  vysvětlujících neexistenci takových společností v Bělorusku je hned několik. Arťom Handriko z právnické kanceláře Revere tvrdí, že nedostatek právní praxe v této oblasti je jedním z nejhlavnějších z těchto faktorů. Aby toho nebylo málo, centrální banka země prokázala vlažný postoj  ke kryptoměnám. Komerční banky zatím nemají zájem zabývat se digitálními aktivy. Pro navýšení počtu kryptospolečností v HTP jsou tedy nutné jasnější předpisy.

Začátkem tohoto roku místní média citovala více finančních expertů a úředníků. Ti vyjádřili pochybnosti o tom, že domácí kryptoměnové firmy a obyčejní Bělorusové  budou mít jakýkoli prospěch z prezidentského dekretu o digitální ekonomice. Stále se obávají, že jeho implementace bez dalších dodatečných komplexních nařízení  by Bělorusko přeměnilo na kryptoráj“  jen velmi těžko.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: news.bitcoin.com