Podle statistické stránky coinatmradar.com počet kryptoměnových bankomatů neustále roste konstantním tempem. Za uplynulý květen jich bylo celosvětově nainstalovaných 306 kusů, což je zatím letošní rekord. Zatímco k 30. dubnu bylo v provozu 4,690 kryptobankomatů, koncem května jich bylo 4,898. Celkový čistý přírůstek nových zařízení za květen 2019 je 208 kusů (nárůst +4.4 %), jelikož 98 bylo odinstalovaných.

Mezi výrobci se nejvíce daří českému General Bytes

Přibývající počet kryptobankomatů jde ruku v ruce s rostoucí cenou bitcoinu. Ten si za květen připsal téměř 70% nárůst a přesáhl hranici $9,000 za 1 BTC. Od začátku kalendářního roku tak tato kryptoměna posílila k 31. květnu o 140 %. Na zvýšený zájem o bitcoin reagují pochopitelně i výrobci kryptoměnových bankomatů. Největší nárůst tradičně zaznamenal General Bytes (77 nových zařízení, +5.3 %), Genesis Coin (49 zařízení, +3.3 %) a BitAccess (40 zařízení, +13.4 %).

Z tabulky níže vyplývá, že největší podíl na trhu si tak stále drží zmíněný General Bytes a Genesis Coin. Třetí příčka patří švýcarskému výrobci Lamassu.

Zdroj: coinatmradar.com

Nejvíce kryptobankomatů provozuje CoinCloud

Co se provozovatelů zařízení týče, nejvyšší nárůst zaznamenali opět tři nejsilnější hráči, kteří pokrývají téměř 16 % celého trhu. Na první příčce se umístila americká společnost CoinCloud s 38 novými bankomaty, na druhé také americká firma Coinflip Bitcoin ATMs (34 nových bankomatů) a na třetím místě skončila s 14 novými kusy rovněž společnost z USA – Coinsource.

Zdroj: coinatmradar.com

Pokud bychom se zaměřili na instalaci nových kryptobankomatů z geografického hlediska, vzhledem k počtu obyvatel asi nebude překvapením, že na prvním místě skončily USA. Američané měli ke konci května k dispozici 2,931 bitcoinových automatů, přičemž za monitorované období jich přibylo 176.

S velkým odstupem nových instalací se na druhém místě umístila Anglie a  Maďarsko. V žebříčku se nachází také Slovensko. Bohužel v červených číslech, protože jeden ze 43 bitcoinmatů jeho provozovatel vypnul.

Kryptoměny ve světových mapách: Daně, regulace, těžba a jiné

Rozšiřující se podpora pro altcoiny

Podle reportu zveřejněného stránkou coinatmradar.com se rozšířil i počet kryptoměnových bankomatů, které podporují prodej nebo nákup altcoinů. Aktuálně má tento typ zařízení zastoupení téměř 70 %. Největší oblibě se mezi altcoiny těší ether (2,717 zařízení, nárůst 6.2 %) a litecoin (3,193 zařízení a nárůst 4.4 %). Z hlediska nových zařízení zaznamenaly největší přírůstek bankomaty podporující  monero (12.3 %).

Naopak úbytek se dotkl jiné kryptoměny zaměřené na anonymitu – Zcash (pokles 8.3 %). Zcashi patří poslední příčka i v celkovém množství bankomatů (66), které nákup nebo prodej tohoto altcoinu podporují.

Zdroj: coinatmradar.com

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: bitcoinist.com