Tak, jako se Ripple orientuje na finanční instituce a bankovní giganty, Stellar Lumens tu chce být pro běžného člověka. Stellar má potenciál přepracovat finanční systém a to, jak vnímáme peer-to-peer transakce. Jeho největší předností je jeho všestrannost, která ze Stellar Lumens dělá jakýsi švýcarský nožík mezi kryptoměnami.

Co je to Stellar?

Stellar je distribuovaná, hybridní, platební blockchain síť s open-source kódem.  Byla založena v roce 2014 dvojicí Jed McCaleb (tvůrce Ripple a eDonkey) a Joyce Kim. Hlavním cílem Stellar je zprostředkovat finanční služby, rychlé transakce a mikrotransakce s nízkými náklady na globální úrovni. Vývoj Stellar sítě zastřešuje nezisková společnost Stellar Development Foundation, která spolupracuje s mnoho významnými bankami, platebními sítěmi a společnostmi včetně IBM nebo Deloitte. Stellar vznikl hard forkem původní sítě Ripple jedním ze zakladatelů Ripple Jedem McCaleb. Navzdory společnému základu a minulosti, Ripple a Stellar se výrazně odlišují ve filozofii projektů, cílové skupině uživatelů a modely řízení projektů.

Pomocí Stellar můžete uskutečňovat mikroplatby, přijímat a odesílat FIAT a kryptoměny, aniž abyste se museli starat o bankovní transfery nebo směnné kurzy. A to vše v reálném čase (2-5 sekund). Nativním tokenem Stellar sítě je Lumens (XLM), který slouží k zprostředkování transakcí v různých měnách (nebo aktivech) a zároveň má anti-spamovou funkci.

Stellar je blockchainová síť, zatímco Lumens – XLM je kryptoměna pro tuto síť.

Lumens  je digitální měna, která slouží jako prostředník pro uskutečnění transakcí mezi více odlišnými měnami. V praxi to znamená, že když budete chtít odeslat eura a druhá strana bude chtít přijmout čínský jüan, transakce proběhne stylem € -> XLM -> ¥. XLM, je tedy jakýsi digitální zprostředkovatel, který umožňuje, aby transakce proběhly hladce a levně. XLM umožňuje zaměňovat jakož FIAT tak i kryptoměny.

Nejznámější kryptoburzy, na kterých můžete zakoupit XLM, jsou  Binance, Bittrex, Kraken a Poloniex.

Stellar tedy funguje jako směnárna, která umožňuje nejen kupovat a prodávat měny, ale také bezproblémově konvertovat z jedné měny na jinou během přeshraničních nebo křížových transakcí.

Ochrana před útoky na síť

Anti-spam funkce XLM spočívá ve schopnosti zabránit DoS (Denial of Service) útokům na síť Stellar. Každá transakce, která v síti proběhne je zpoplatněna malým poplatkem ve výši 0,0001 XLM. Tento poplatek je dostatečně malý na to, aby neměl žádný významný vliv na cenu transakce, ale zároveň je dostatečně velký, aby odradil lidi od spam-transakcí v síti.

Stellar Lumens síť má vestavěný fixní mechanismus inflace. Sebrané poplatky za transakce se přerozděluje a část putuje do inflačního fondu. Tento inflační fond postupně uvolňuje a přidává do sítě XLM tokeny ve výši 1% tokenů za rok. Je třeba poznamenat, že až 95% tokenů XLM bude kompletně distribuovaných mezi uživatele. Tento mechanismus pomáhá udržet zdravý ekosystém Stellar sítě.

Závěr

Stellar Lumens sofistikovaným způsobem spojuje banky, platební systémy a lidí po celém světě . S rostoucím počtem partnerství i s rychle rozvíjejícím se ekosystémem má Stellar potenciál stát se podstatným hráčem v kryptoměnovém trhu. Služby, které nabízí jsou jednoduché a nabízejí praktické využití v reálném světě. Toto v kombinaci s profesionalitou, která v současnosti obklopuje Stellar, dělá tuto platformu opravdu zajímavou.