Společnost  Ripple začala své působení v roce 2012 s cílem usnadnit globální finanční transakce. Hlavním cílem této společnosti je poskytnout základní infrastrukturu pro mezibankovní transakce a neutrální nástroj pro finanční instituce a systémy. Je navržen tak, aby usnadnil posílání peněz přes hranice mezi lidmi s různými bankami.

Co je to Ripple?

Ripple sám o sobě není kryptoměna, ale jedná se o platební protokol využívající decetralizovanou blockchain síť. Koncept technologie Ripple spočívá ve zrychlení a zefektivnění finančních transakcí a globálních plateb. Většina bank v současnosti používá archaickou síť s názvem  SWIFT,  v níž mezinárodní převody trvají i několik dní a samozřejmě poplatky spojené s těmito službami z roku na rok narůstají. Použitím Ripple platformy se bankovní transakce stanou mnohem rychlejšími, efektivnějším a i levnějšími. Ripple se od ostatních digitálních platforem odlišuje prostřednictvím svých otevřených spojení s legitimními bankami. Odhaduje se, že momentálně více než 100 oddělených finančních institucí využívá Ripple pro realizaci obchodních transakcí. Mezi tyto společnosti patří také giganti jako American Express nebo Mastercard. Seznam všech společností můžete najít  zde.

Ripple se snaží zajistit okamžitou, bezpečnou a bezplatnou globální finanční síť transakcí. A to bez zpětných plateb. Ripple podporuje tokeny reprezentující fiatové měny, kryptoměny, komodity nebo jakékoliv jiné hodnotové jednotky, jako jsou dokonce kilometry nebo minuty.

Každý zprostředkovatel plateb si pro své zákazníky vytvořil vlastní systém. Ty však mezi různými společnostmi nedokáží snadno interagovat. Ripple řeší právě tento problém, protože je navržen tak, aby propojil různorodé platební systémy,“ řekl hlavní kryptograf Ripple, David Schwartz.

Jádro Ripple je založené na sdílené veřejné databázi nebo účetní knize (distributed ledger), využívaje konsensus, který umožňuje platby, výměny a převody v distribuovaném procesu.

XRP

Nativní token Ripple blockchain sítě je XRP a slouží především jako spojovací měna (bridge currency). XRP je nutný, pokud není k dispozici žádná přímá výměna dvou měn v konkrétním čase, jako například při transakci mezi dvěma zřídka obchodovanými měnami. Pokud chce jedna společnost provést platbu v eurech a druhá v ukrajinské hřivně, XRP tokeny poslouží jako prostředník transakce, tedy Euro -> XRP -> hřivna.

Nejznámější kryptoburzy, na kterých můžete zakoupit XRP jsou  Binance, Bistamp, Bittrex, Bitfinex a Kraken.

V rámci výměny se tržní cena XRP pohybuje v závislosti na dolarech, eurech, jenech, Bitcoin ceně, atd. Finální počet XRP tokenů, 38.74 miliard kusů, byly do sítě uvolněné hned po jejím spuštění v roce 2012. Ostatní kryptoměny uvolňují nové tokeny do sítě postupně v procesu těžení.

Ripple je blockchainová síť, zatímco XRP je tokenem pro tuto síť.

Bleskový Ripple, XRP a IOU

Účelem Ripple je stát se efektivním prostředníkem výměn. Ripple nabízí více zahraničních platebních možností zákazníkům, kteří pak mohou použít XRP na plynulé a okamžité provedení prostředků mezi měnami a zeměmi. Podle webové stránky společnosti Ripple, doba transakce XRP je pouze 4 sekundy.

Existují dvě různé metody na uskutečňování mezinárodních plateb prostřednictvím platformy Ripple: XRP a IOUS. Každá platební metoda se vyskytuje v téže účetní knize, její vybavení trvá asi 4 sekundy a nabízí značné úspory nákladů oproti starším systémům.

„Platby s XRP jsou uskutečněny za několik sekund,“ uvedl Garlinghouse při diskusi o výhodách XRP nad ostatními kryptoměnami.

Platby pomocí XRP

Chcete-li uskutečnit mezinárodní platbu skrz XRP, musíte držet XRP, nebo jej koupit od místního poskytovatele likvidity nebo na kryptoměnové burze. Potom příjemci pošlete XRP, podobně jako v případě jakékoli jiné transakce s kryptoměnami.

Jediné FIAT transakce v tomto procesu by byly mezi bankou a domácím poskytovatelem likvidity. Síť Ripple se stará o zahraniční transakce a využívá XRP jako prostředek pro přenos hodnot.

Platby pomocí IOUS

IOU (I Owe you – Já dlužím tobě) jsou tokeny vydané na Ripple platformě, které jsou zpoplatnitelné za zaměnitelné aktiva, jako jsou FIAT měny, zlato nebo ropa. Kdokoliv může vydávat IOU, avšak aby někdo mohl přijmout platby v IOU, musí se spolehnout a důvěřovat, že osoba nebo organizace, která je vydala, bude moci zaměnit IOU za aktivum.

Vysvětlíme si to na zjednodušeném příkladu. Martina dluží Peterovi 10 € a transakci chce uskutečnit prostřednictvím Ripple. Martina nejdříve vydala IOU ve výši 10 € v síti Ripple. Peter věří Martině a ví, že skutečně vlastní 10 €, které si od ní může nárokovat. Takže klidně akceptuje platbu ve formě IOU.

Martina Peterovi zaplatí 10 € v IOU

Po obdržení IOU na 10 € od Martiny, Peter kupuje položku od Jiřího za 5 €. Juraj také důvěřuje Martině a ví, že je schopna vykoupit IOUS. Aby Peter zaplatil svůj dluh Jurajovi, Peter pošle Jurajovi 5 € z Martininé IOUS. Nyní jsou Peter a Juraj vyrovnaní, a Martina dluží 5 € Petrovi a 5 € Jurajovi.

Peter vyrovnal svůj dluh s Jurajem. Martina nyní dluží 5 € Jurajovi i Peterovi.

Tyto příklady byly zjednodušeny pro ilustraci. Navíc ve skutečném světě dlužníci a věřitelé nemusí sdílet důvěryhodného vydavatele IOU. V těchto případech se platforma Ripple bude usilovat o vytvoření toho, co je známé jako „linka důvěry„. Jedná se o síť zprostředkovatelů, kteří každý věří svému obchodnímu partnerovi a mohou poskytnout spojení mezi dlužníkem a věřitelem.

Závěr

Ambicí Ripple není náhrada tradičního finančního systému, ale jeho vylepšení. Ripple chce být mostem mezi blockchainem a vládami podporovanými FIAT měnami. Konvenční platební systémy jsou zastaralé a s rostoucí poptávkou po rychlých a levných transakcích nedokážou držet krok. Právě Ripple a jeho blockchain síť je zajímavým řešením tohoto problému.