Laszlo Hanyecz, muž, který provedl první zdokumentovanou Bitcoinovou (BTC) transakci dvou pizz za 10,000 BTC (rok 2010), si připsal nové prvenství. Opět si koupil dvě pizzy za Bitcoin, avšak tentokrát s využitím  Lightning Network.

Hanyecz 25. února informoval subscribery na Lightning-dev mailovém seznamu, že musel využít svého kamaráda v Londýně jako „sub-dodavatele„, aby mohl zaplatit za donášku z místní pizzerie, jelikož „software, který mění Bitcoin za pizzu“ zatím neexistuje.

Přesto podle Hanyecza transakce „demonstrovala základní fungování tohoto systému v běžných situacích“. Není důvod, aby v budoucnu pizzerie nepřijímala platby přímo, přes vlastní lightning uzel. 

Původní BTC – pizza transakce se odehrála 22. května 2010, a od té doby je oslavována jako Bitcoin Pizza den. Dokonce existuje Twitter věnovaný dennímu informování, jaká je hodnota 10,000 BTC na současném trhu – dnešní cena dvou pizz je $ 98,300,725.

Tentokrát Hanyecz za pizzu zaplatil 649000 Satoshi, což se rovná 0.00649 bitcoinu nebo  $ 62 dolarů za obě pizzy.

Aby pizzu skutečně obdržel, Hanyecz se rozhodl, že nejlepší důkaz o platbě bude ukázat řidiči první a poslední čtyři znaky hex řetězce hash preimagu jeho Lightning platby, a pokud se shodovaly s těmi jeho, dostal by svou pizzu.

Hanyecz požadoval, aby pizzu dostal pouze v případě, že Lightning transakce proběhne úspěšně. Tvrdí, že v případě, že by řidiči nevěděl ukázat pre-imagepizzu by nedostal a byla by zničena.

Test však byl úspěšný a Haneycz své pizzy dostal, avšak dodává že „sdílet s někým svůj preimage pravděpodobně není nejlepší nápad.“

Hanyecz přidal do příspěvku několik fotek sebe a své rodiny s objednanou pizzou. Jedno z dětí má na sobě tričko s nápisem „Miluji pizzu„, druhé „Miluji Bitcoin“ a před nimi je notes s čísly preimageu.

První zdokumentovaná fyzická transakce na Lightning síti, „dvouvrstvém“ platebním protokolu, považovaném za další krok v Bitcoinové evoluci díky zvýšení kapacity sítě pro celosvětovou uživatelskou základnu, se údajně odehrála 20. ledna tohoto roku. Redditor   / u / btc_throwaway1337 informoval, že přes platební bránu zprostředkovanou TorGuardom si koupil VPN router, nákup svou důležitostí srovnatelný s původním Pizza dnem.

Hanyecz svůj příspěvek o úspěchu lightning BTC-pizza transakce zakončil otázkou: „Dává tedy smysl udělat to takovýmto způsobem, namísto obyčejné řetězové transakce? Pravděpodobně ne„.

Celá pointa byla zkusit se vyhrát s c-Lightning a udělat něco jiného než jen přesouvat dokola pár satoshi . Možná si časem pizzérie otevřou vlastní lightning uzly a já budu moci otevřít kanál přímo k nim.

zdroj: cointelegraph.com