Investovat, respektive nakoupit či prodat kryptoměny, se dá několika způsoby. Liší se však nejen v jednoduchosti, dostupnosti služby, rychlosti, výši poplatků, ale také v míře anonymity. I přesto, že poslední vlastností se vyznačují (za jistých okolností) jen formy osobního obchodu nebo nákup a prodej přes kryptoměnový bankomat, kryptoburzy stále zůstávají jako nejvyhledávanější forma pro uzavírání obchodů. Níže vám přinášíme výběr pěti nejlepších kryptoměnových burz, z nichž každá poskytuje jiný benefit.

Podle stránky coinmarketcap.com jich aktuálně na trhu působí 259, ale z hlediska likvidity či množství nabízených obchodních párů jich až tak mnoho zajímavých není.

Binance – Burza s nejlepšími poplatky

Tato centralizovaná burza, která byla založena relativně nedávno (2017), se již delší dobu řadí mezi absolutní špičku. Aktuálně se její denní objem uzavřených obchodů pohybuje okolo 160,000 BTC, přičemž svým klientům nabízí 155 kryptoměn a tokenů, respektive 497 obchodních párů. Pochopitelně nejvíce obchodovaným je bitcoin vůči USDT (burza nepodporuje žádnou fiat měnu).

Binance se může zároveň pyšnit i prvenstvím ve vydání vlastního tokenu BNB, vytvořením platformy pro uvádění nových tokenů na trh Binance Launchpad, jakož i spuštěním vlastního blockchainu Binance Chain.

Kryptoměnová burza Binance: Jak se zaregistrovat a vložit prostředky (1. část)

Navzdory tomu pro běžného uživatele bude asi největším benefitem nízká míra poplatků. Ty jsou nastaveny na 0.1 % z uzavřeného obchodu, přičemž držitelé nativního tokenu burzy (BNB) si je mohou snížit až o 25 %. Pochopitelně se zvyšujícím se množstvím uzavřených obchodů a množstvím držených BNB tokenů klesají i zmíněné poplatky.

Výška maker a taker poplatků

Výše maker a taker poplatků v závislosti na realizovaných obchodech za 30 kalendářních dnů. Údaje vpravo uvádějí slevu v případě držení BNB tokenu. Zdroj: binance.com

 

Minimální množství a výše poplatku za výběr některých kryptomien

Minimální množství a výše poplatku za výběr některých kryptoměn. Zdroj: binance.com

HitBTC – Burza s pestrou škálou obchodních párů

Tradeři, pro které je prvořadou podmínkou mít k dispozici co nejvíce obchodních párů, by měli zaměřit svou pozornost na HitBTC. Tato hongkongská burza, která působí na trhu od roku 2013, jich nabízí 876Její klienti tak mají na výběr až z 377 coinů, což dává každému fanouškovi altcoinů značné obchodní možnosti.

HitBTC, stejně jako Binance, využívá systém poplatků, který odměňuje její klienty v závislosti na množství uskutečněných obchodů. Zatímco maker poplatek je stejný jako v případě Binance (0.1 %), taker fee je dvojnásobný (0.2 %).

Poplatky na HitBTC

Poplatky na HitBTC. Zdroj: hitbtc.com

XCOEX – Kryptoměnová burza vhodná pro nováčky

Při návrhu kryptoměnových burz je třeba myslet i na nováčky či méně zkušené uživatele. Každý benefit však má svou daň a v případě této britské kryptoburzy to jsou podstatně vyšší poplatky (1.5 %). Pokud jste však začátečník a hledáte uživatelsky přívětivou platformu, mohla by vás oslovit právě tato burza. Celé její rozhraní se vyznačuje jednoduchým, intuitivním a přehledným systémem. Burza působí na trhu jen od roku 2017, ale splňuje všechny regulační rámce nejen v zemi svého sídla (Velká Británie), ale také v rámci EU.

XCOEX: Masová adopce začíná na jednoduché kryptoměnové burze

Velkou výhodou je i téměř nulové vyžadování KYC standardů. V případě, že vám stačí denní limit výběru 1 BTC, respektive 5 BTC měsíčně, nebude tato obchodní platforma kromě vašeho e-mailu vyžadovat žádné další dodatečné údaje.

xcoex.com

Zdroj: xcoex.com

Bittrex – Vysoká rychlost a likvidita

Centralizovaná burza Bittrex působí na trhu od roku 2014. Aktuálně má v nabídce  247 kryptoměn a tokenů, respektive 356 obchodních párů. Tato obchodní platforma se vyznačuje vysokou likviditou a tím pádem i rychlým vybavením vaší objednávky na nákup nebo prodej. Dobrou zprávou pro její klienty je i fakt, že obchodní platforma nebyla nikdy hacknuta.

Co se poplatků za zrealizování obchodních příkazů týče, maker i taker fees jsou ve výši 0.25 %. Aktuálně má však Bittrex akci, kdy každý, kdo během své historie na této burze uskutečnil za některý z měsíců objem obchodů ve výši alespoň $30,000, bude mít na obchodních párech navázaných na USD po dobu jednoho měsíce nulový maker fee (taker fee se sníží na 0.15 % ).

BitMEX – Nejlepší místo pro obchodování futures kontraktů

Poslední z pětice zajímavých burz je BitMEX. Pokud se zajímáte o futures kontrakty, mohla by být tato obchodní platforma pro vás tím ideálním místem. K dispozici budete mít možnost uzavřít kontrakty nejen na bitcoin, ale i na cardano, EOS, litecoin a další populární kryptoměny.

Trh BTC/USD na burze BitMEX je trh s deriváty, který neobchoduje se skutečným bitcoinem.

V případě bitcoinu je možné uzavřít takzvané „perpetual contracts„, které, na rozdíl od klasických futures kontraktů, nemají nastavený den expirace. Pokud jste o své předtuše týkající se pohybu ceny absolutně přesvědčeni, můžete využít i pákový efekt, který BitMEX nabízí až na úrovni 100 : 1.

Bezpečnost kryptoměnových burz

Vybírat z množství kryptoměnových burz není jednoduché. Kromě zmíněných burz existuje celá řada dalších, které jsou skvělé a také široce používané. U kryptoměnových burz je nutno dbát na to, co děláte. Mnoho burz již bylo hacknuto nebo budou hacknuty. Pokud pravidelně netradujete, zvažte možnost uchovávat své kryptoměny v hardwarových peněženkách.

Budeme rádi, když se v komentářích podělíte o Vaše oblíbené burzy, případně burzy, kterým by se uživatelé měli vyhnout.

Pokud vlastníte 0.28 BTC, máte více Bitcoinů než 99 % populace

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk