Ačkoliv éra ICO v míře, jaké jsme byli svědky na přelomu let 2017 a 2018, je už, zdá se, minulostí, jako výstraha do budoucna by mohla stát zmínka o pěti projektech, které lákaly na své produkty, avšak vývojářské týmy je nikdy nedodaly a s penězi investorů jednoduše zmizely.

Prostřednictvím ICO se v roce 2018 vybralo téměř $8 miliard

Uplynulý rok se nesl kromě poklesu, respektive stagnace cen drtivé většiny kryptoměn a tokenů, i ve znamení pohasínajícího zájmu o Initial Coin Offering. ICO, tedy počáteční nabídka mincí, bylo (a v určité formě stále je) způsobem, jak nově vznikající projekty vysbírávaly od potenciálních investorů peníze na vývoj svých produktů a řešení. Během prvního pololetí 2018 dokázaly touto formou získat přibližně $7.8 miliardy. Ne všechny ICO projekty své řešení i dodaly. Níže vám přinášíme pět ICO, které v roce 2018 ukradly peníze svým investorům a které tím pádem lze definovat jako takzvaný exit scam.

ICO projekty peníze podvod kryptoměny

Částka vybraná prostřednictvím ICO za rok 2018. Zdroj: icodata.io


7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout


Centra

Centra (CTR) v rámci svého ICO dokázala vysbírat od investorů $32 milionů. Vděčila za to nejen fiktivním spolupracím s předními společnostmi na zpracování plateb, jako jsou Visa a MasterCard, ale i mediálně známým osobnostem. Tento coin podporovali mimo jiné i DJ Kahled či známý boxer Floyd Mayweather.

Coin se dokonce jistý čas nabízel i na známých burzách Huobi a Binance. Na jaře 2018 však byli jeho tři spoluzakladatelé zatčeni a obviněni z podvodu a zpronevěry. Dramatičnost tomuto příběhu přidává i fakt, že jeden z nich byl zatčen během letu, kdy se pokoušel opustit území USA.

BlockBroker

I když projekt BlockBloker vybral oproti scamu Centra jen $300,000, za zmínku stojí především rychlost celého podvodu. ICO bylo totiž spuštěno v květnu 2018, ale už za měsíc na to pachatelé unikali i s vysbíranou částkou. Největším  paradoxem však je, že podle vývojářského týmu mělo jít o projekt, který měl za cíl bojovat proti ICO podvodům. Ostatně, posuďte sami. Níže je úryvek z jejich white paperu:

„Ve světě, kde se každý druhý den objevuje nové ICO, se podvod stal hlavním problémem. Výzkum ukazuje, že 10 % ICO skončí jako podvod. Tento počet má přitom stoupající tendenci. BlockBroker se rozhodl poskytnout 100% bezpečné prostředí pro investory.

Nabízíme první decentralizovanou službu ICO brokera, která zcela eliminuje ICO podvody. Naše BlockBroker platforma nabízí prostřednictvím BBK smart kontraktů bezpečnou formu investování.“

Prodeum

I když částka, kterou litevský exit scam Prodeum ukradl, je ve srovnání s jeho „konkurenty“ zanedbatelná, za zmínku stojí jejich marketing. Startup, který se rozhodl vybudovat platformu pro monitorování dodávky ovoce a zeleniny z farem až na váš stůl, vyzýval lidi, aby se fotili s názvem projektu na svém těle a v ruce drželi ovoce.

Po pár dnech od spuštění ICO však po dev týmu ani penězích nezůstaly žádné stopy. Investorům tak jen zůstali „vtipné“ selfies jako vzpomínka na jejich přehnanou důvěřivost.

Zdroj: techweez.com

LoopX

Podobně jako většina ICO exit scamů, i LoopX šel na své oběti sofistikovaně. Investorům sliboval produkt založený na dodání výnosného algoritmického obchodování, který jim měl vytvořit pasivní příjem. Bohužel ten si vytvořili jen autoři tohoto projektu, jelikož investory obrali o 276 BTC a 2,446  ETH.

PureBit

Startup PureBit, který skončil jako exit scam na sklonku uplynulého roku, sliboval vybudování inovativní obchodní platformy. Ta měla fungovat za využití nativního tokenu Pure Coin, podobně jako funguje BNB na Binance. Během ICO, ve kterém minimální investovaná částka činila 5 ETH, shromáždila tato společnost od svých investorů přibližně 13,000 ETH.

Ti se však v tomto případě nedočkali ani slíbené obchodní platformy a ani oficiálního ukončení ICO. To mělo jako poslední termín stanovený 30. listopad 2018. „Vývojáři“ stojící za tímto projektem ale už po pěti dnech od spuštění prvotního prodeje tokenu všechny ethery vybrali a beze stopy zmizeli. Investorům způsobili škodu přibližně za $2.8 milionu.

Víkendový ฿ulletin: Security tokeny jako nástupce ICO a bezpečné formy investování

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: cryptovest.com