Začátek roku 2018 byl v kryptosvětě turbulentní, ať už šlo o předprodej venezuelského Petra, paniku ohledně regulací či vysoké ceny Bitcoinu. Kryptoměnový trh je největší, jaký kdy byl a to stimuluje vznik nových firem, z nichž každá si chce odkrojit kousek kryptokoláče. Jednou z nich je i Oxygen, na blockchainu založené peer-to-peer tržiště zaměřené na obchodování s kryptoaktivami. Jeho zakladatel, bývalý Goldman Sachs Alex Grebneva, plánuje propojit $ 12 bilionový repo trh s kryptosektorem a spoléhá se na spolupráci s Changelly, společností, kterou spoluzaložil a která poskytuje své služby více než 1.6 milionu soukromým a korporátním klientům.

Co je to Changelly?

Changelly je služba se základnou v Praze,  která si klade za cíl usnadnit lidem zaměňování kryptoměn mezi sebou. Společnost nabízí na výběr širokou škálu kryptoměn, avšak neumožňuje vyměňování kryptoměn za fiat měny. V praxi funguje Changelly tak, že si zákazník zvolí kryptoměnu, kterou nabídne na výměnu a kryptoměnu, kterou by chtěl získat. Služba naskenuje nabídky největších elektronických obchodních platforem a za malý poplatek vybere pro klienta nejvýhodnější možnost výměny.

Kyslík

Platforma Oxygen bude fungovat stylem repo nebo Repurchase Agreementu, což se dá přeložit jako dohoda o znovuodkoupení. Princip funguje tak, že jedna strana (obyčejně bankovní instituce) prodá svá aktiva, například cenné papíry investorům a ti jí na oplátku poskytnou finanční zdroje. V podstatě jde o krátkodobou půjčku, při níž aktiva slouží jako záruka. Prodávající strana pak svůj majetek koupí zpět spolu s úroky.

Co to znamená pro vývoj trhu?

Současná situace na trhu je pro investory složitá, hlavně pokud jde o likviditu. Tím, že hodnoty aktiv (v tomto případě kryptoměn) rychle rostou, jsou pro investory neatraktivní a je obtížné je prodat. Oxygen chce tuto situaci napravit tak, že umožní jednak prodat např. Ether výměnou za jiný na Ethereum blockchainu fungující token (ERC-20 token). Tímto způsobem může původní majitel Ether během trvání dohody obchodovat s jeho novou měnou a zároveň na konci získat svůj Ether zpět. Tím pádem pro něj budou kryptoměny ziskové, aniž by je musel prodávat.

Další využití repo strategie v kryptobyznyse může spočívat v přilákání serióznějších investorů. V případě našeho prvního příkladu může poskytovatel Etheru doufat, že jeho cena se během doby půjčky propadne a tím pádem ho bude moci koupit zpět se ziskem, což je klasická taktika používaná manažery hedžových fondů, či obchodníky na Forexu. Adaptace této taktiky v kryptosféře může být pro tradiční investory lákavá.

Zde přichází na scénu Changelly. Hlavní výhodou je, že v případě, když chci s kryptoměnami spekulovat zda používat výše popsanou strategii tzv. shorting, snažím se maximalizovat zisk.

Shorting  je obchodní strategie. Investor si „půjčí“ příslušné aktivum (v našem případě kryptoměnu) na předem stanovenou dobu a následně jej ihned prodá. Investor předpokládá, že vydělá, protože v době splatnosti bude aktivum moci koupit a vrátit levnější.

V případě, že za současné situaci na trhu dává největší smysl nabízet Ether, avšak já vlastním jen Dash, Changelly mi umožní zaměnit si tyto kryptoměny v současně nejlepším kurzu. Rovněž není vyloučeno, že v budoucnu se spolupráce mezi Oxygen a Changelly odrazí na výhodách pro uživatele obou platforem.

Rizika

Zavedení repo na kryptotrh může vypadat jako  inovativní krok.  Pravda je však taková, že standardně se jako jistota používají méně riskantní aktiva jako například cenné papíry či vládní dluhopisy, jejichž cena se mění jen málo a předvídatelným způsobem. Vzhledem k vysoké volatilitě kryptomiěn je pro klasické investory komplikované odhadnout, jakým směrem se bude cena vyvíjet, což může vést ke ztrátám. Zda se Oxygen jako investiční nástroj uchytí a přiláká do světa kryptoměn nové obchodníků ukáže jen čas.