Každý den se v Bitcoin síti a v síti jeho forku – Bitcoin Cash, zprocesuje přibližně 300,000 transakcí. Když si promítneme toto číslo do ročního souhrnu, nebo celkového počtu převodů uskutečněných od jeho počátku, výsledek bude závratné číslo. Přestože dnes je platba Bitcoinem relativně běžná, v historii najdeme několik zajímavých plateb, které stojí za zmínku.

Z přibližného množství 360 milionů dosud uskutečněných převodů jsme zpracovali přehled těch osmi nejzajímavějších. I když jde jen o malý vzorek, v jistém ohledu by se dalo říci, že právě ony sehrály v historii nejsilnější kryptoměny zásadní roli.

První transakce Bitcoinu

První místo v seznamu s jistotou zastává vůbec první transakce uskutečněná použitím BTC mezi dvěma členy sítě. Její zprocesování se datuje na 12. ledna 2009, kdy Satoshi Nakamoto poslal 50 BTC Halovi Finneymu.

Hal byl americký expert na kryptografii a průkopník svobodných technologií. Zemřel v roce 2014 ve věku 54 let, přičemž jeho tělo bylo na jeho přání zmrazeno s nadějí na oživení v budoucnu, tedy až se najde lék na vyléčení amyotrofické laterální sklerózy.

První transakce Bitcoinu.

První převod Bitcoinu na fiat měnu

První známý prodej BTC za klasickou fiat měnu se odehrál 12. října 2009, kdy finský developer Martti Malmi prodal 5,050 BTC za dnes nepředstavitelných $5.02. Počet odeslaných Bitcoinů koresponduje se skutečností, že v daném čase byla odměna za vytěžení jednoho bloku stanovena na 50 BTC. I díky tomu se můžeme domnívat, že Martti vytěžil minimálně 101 bloků.

Legendární objednávka pizzy

Jméno Laszlo Hanyecz je známé také v řadách nocoinerů (lidí, kteří nevlastní žádné kryptoměny). Dne 22. května 2010 si tento programátor z americké Floridy  objednal dvě pizzy za, na nynější poměry, astronomických 10,000 BTC. Legendární transakce se nachází v bloku číslo 57043, přičemž poplatek za její zpracování byl 0.99 BTC.

Na připomenutí Laszlove objednávky je 22. květen oslavován jako Bitcoin Pizza Day. Tento den rádi využívají i prodejci pizzy, kteří svým zákazníkům poskytují různé slevy v případě platby touto nejslavnější kryptoměnou.

Megatransakce na Mt.Gox

Když některá z Bitcoinových velryb chce dokázat, že vlastní určitou adresu, odešle z ní mikrotransakci. Několik satoshi stačí na to, aby dokázala, že adresa, jejíž obsah je veřejně známý, patří skutečně jí. CEO zkrachovalé burzy Mt.Gox Mark Karpelés se s tím však nepáral a jako důkaz poslal ze své adresy 442,000 BTC.

Adresátem převodu byl samozřejmě také on, přičemž využil dva separátní účty. Tato transakce, která se odehrála 23. června 2011, byla dlouho největší v historii Bitcoinu. Překonal ji až převod z listopadu toho roku, kdy se v rámci jedné platby přesunulo 550,000 BTC.

PSALI JSME:

Největší transakční poplatek

V roce 2013 se uživatel sítě Reddit zeptal komunity, zda je možné zastavit platbu, protože při převodu 98 Bitcoinů zvolil poplatek až 30 BTC. Jelikož odpověď komunity přišla v době, kdy byla platba provedena, dotyčná osoba přišla i o výše uvedený poplatek.

Férově se však zachoval samotný těžební pool, který mu vrátil zpět částku 7.5 BTC. Transakce se zdaleka největším poplatkem však byla provedena v roce 2016, kdy  odesílatel poslal 0,0001 BTC s poplatkem 291 BTC.

Silk Road a objednávka vraždy

Dne 31. března 2013 provozovatel Silk Road Dread Pirate Roberts poslal 1,607 BTC uživateli „redandwhite“. Dohodnutá částka měla být odplatou za odstranění nežádoucí osoby, která měla Silk Road vydírat. Přestože eliminování označené osoby se neuskutečnilo, převod v hodnotě $150,000 byl nenávratně zrealizován.

Aukce zadrženého majetku Silk Road

 1. července 2014 bylo v aukci, kterou měla pod záštitou americká vláda, vydraženo téměř 30,000 BTC. Tato částka byla zabavena ze Silk Road (online černý trh), který se orientoval převážně na prodej ilegálních látek (léky, drogy). Vítěz aukce zaplatil za daný obnos Bitcoinů sumu $18 milionů.

Hacknutí Bitstampu

Existuje mnoho Bitcoin transakcí, které mohou být připsány na vrub hackerům. Jedna z nejznámějších se týká ukradení přibližně 20,000 BTC, které byly v roce 2015 odcizeny z kryptoměnové burzy Bitstamp. Hackeři při svém útoku využili známý komunikační program Skype, pomocí kterého zaslali zaměstnancům burzy soubory obsahující škodlivý software.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com