OSN (Organizace spojených národů) ve své výroční zprávě o globální ekonomice nazývá kryptoměny „novým odvětvím“ v oblasti digitálních financí. Podle OSN mají kryptoměny a blockchainová technologie velký potenciál vytvořit nové a revoluční obchodní modely, které snižují byrokracii, a zároveň výrazně zvyšují efektivitu.

To není poprvé, co OSN vyjádřila svůj zájem o digitální aktiva a blockchain. V květnu minulého roku Úřad OSN pro projektové služby (UNOPS) informoval o spolupráci se společností IOTA s cílem „prozkoumat míru inovativnosti technologie IOTA“. Motivací tohoto průzkumu je zjistit, jak by technologie distribuované účetní knihy (distributed ledger) pomohla zvýšit účinnost operací UNOPS. Podle další zprávy od Asociace pro finanční profesionály (Association for Financial Professionals) z konce roku 2017 UNOPS zkoumal i Ripple a jeho řešení přeshraničních plateb.

7 zemí EU se spojilo pro podporu blockchainu. Co to znamená pro kryptoměny?

Kryptoměny a blockchain: Nové odvětví

Nová zpráva OSN nazvaná „Světový hospodářský a sociální průzkum 2018″ se mimo jiné zaměřuje také na výhody kryptoměnové a blockchainové technologie. Ty OSN ve zprávě nazývá „novým odvětvím“ v oblasti digitálních financí.

Ve zprávě se uvádí:

„Kryptoměny představují novou oblast na poli digitálních financí. Jejich popularita neustále roste. Decentralizované sítě pro kryptoměny, které jsou dobře známým příkladem, mohou elegantně a efektivně sledovat digitální transakce. Zároveň umožňují výměnu hodnoty a mohou vést ke vzniku nových obchodních modelů, které by jinak vyžadovaly významné regulační a institucionální závazky.“

Podle zprávy mají blockchain a kryptoměny několik možností aplikování. Ve zprávě se dále uvádí:

„Jako příklad uvedeme token Climatecoin, který se považuje za základ pro vytvoření globálního trhu s uhlíkovými emisemi. Tento token umožňuje výměnu uhlíkových kreditů mezi státy a navíc i přímé propojení s internetem věcí. Pokud bychom Climatecoin globálně přijali, různá zařízení a továrny by si vypočítaly své vlastní emise uhlíku a nakoupily uhlíkové kredity na kompenzaci těchto emisí.“

Ve zprávě se řeší i otázka aplikace blockchainu do běžného života:

„Blockchain by se zas dal využít na efektivní sledování a ukládání údajů o registraci majetku, osobní totožnosti, původu potravin nebo  lékůOSN a Světová síť pro identity (World Identity Network) zkoumají způsoby registrace identity dětí na blockchainu jako prostředek boje proti obchodování s dětmi.

Závěr

Stále častěji jsme svědky, jak si velké instituce začínají uvědomovat dopad a benefity blockchainu a kryptoměn. Iniciativa ze strany OSN je dobrým znamením a poukazuje na budoucnost, kde zmíněné technologie ovlivní téměř každý aspekt našeho života.

19 oblastí života, které blockchain výrazně ovlivní

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: dailyhodl.com