Rok 2018 se nám chýlí ke konci a to je skvělá příležitost, abychom se podívali, jak se dařilo jedné z nejkontroverznějších kryptoměn, respektive nativnímu tokenu sítě Ripple – XRP. Níže najdete chronologický přehled nejzajímavějších událostí, které společnost Ripple za tento rok představila, respektive jakou souvislost měly přímo s XRP.

1. kvartál 2018

Leden
Dne 24. ledna společnost Ripple oznámila, že firmy působící v oblasti financí, IDT Corporation a MercuryFX, se připojí k MoneyGram a Cuallix a budou testovat nový produkt – xRapidJde o komerční platební službu, která umožňuje finančním institucím používat XRP k provádění přeshraničních transakcí.
Za pár dní na to, 30. ledna, japonský poskytovatel finančních služeb, SBI Holdings, jejíž předseda výkonné rady Yoshitaka Kitao je velkým fanouškem XRP, představil ideu integrace tohoto tokenu do jimi poskytovaných služeb.
Únor
Začátkem února přišla další pozitivní zpráva z Asie. Společnost Lianlian International, lídr v oblasti finančnictví v Hongkongu, který má více než 150 milionů registrovaných uživatelů, začala spolupracovat s RippleNet. Součástí bylo i využívání produktu xCurrent, který je určen na přeshraniční transakce mezi Čínou, USA a Evropou.
V polovině tohoto měsíce podepsala Saúdskoarabská měnová správa (SAMA ), která je zároveň centrální bankou pro Saúdskou Arábii, dohodu s Ripple. Jejím cílem bylo pomocí xCurrent dosáhnout snížení nákladů a zvýšení transparentnosti u mezibankovních převodů.

Schéma principu fungování xCurrent. Zdroj: coindesk.com

Březen
V tomto měsíci se do seznamu spolupracujících institucí přidala společnost  Cambridge Global Payments, která integrovala do svých systémů xRapid. Za týden na to konsorcium 61 japonských bank spustilo službu MoneyTap, která jejím klientům umožňuje provádět finanční transakce 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Tato služba přitom stála na blockchainu společnosti Ripple.

2. kvartál 2018

Duben
Dne 12. dubna banka Santander představila spuštění služby Santander One Pay FX. Díky ní mohli maloobchodní zákazníci ve Španělsku, Velké Británii, Brazílii a Polsku provádět mezinárodní transakce využívaje xCurrent od Ripple.
O dva týdny později Asheesh Birlaproduktový senior viceprezident společnosti Ripple, zveřejnil na svém blogu informaci, že jejich společnost získala pro svůj nový produkt xVia pět nových významných klientů – FairFX, Exchange4Free, RationalFX, UniPAY a MoneyMatch.
Květen
V tomto měsíci se do seznamu uživatelů xCurrent přidala jihokorejská společnost  Coinone Transfer. Ripple zároveň představil nový projekt  Xpring. Šlo o formu nadace, která bude poskytovat granty projektům využívajícím XRP token a  blockchain sítě Ripple.
Červen

V červnu navázal Ripple spolupráci s předními univerzitami. Cílem nově vzniklého projektu University Blockchain Research Initiative bylo motivovat a podporovat akademiky v jejich studiu a zdokonalovat technické stránky blockchainu. Koncem měsíce se seznam bank napojených na xCurrent znovu rozrostl. Tentokrát šlo o indickou banku Kotak Mahindra Bank.

Vyhrává Ripple kryptoměnové závody o adopci?

3. kvartál 2018

Červenec, srpen

V srpnu hlavní marketingový stratég Cory Johnson zveřejnil zprávu, v níž se píše, že Ripple navázal spolupráci s kryptoburzami Bittrex, Bitso a Coins.ph. Výsledkem bylo integrování služby xRapid, díky které mohly všechny tři obchodní platformy uskutečňovat své přeshraniční platby o poznání rychleji.

Září
Podzimní měsíc se nesl ve znamení rozšiřování řad členů z oblasti bankovního a  finančního sektoru, kteří se stále častěji připojovali do sítě RippleNet. Konkrétně šlo o saúdskoarabskou National Commercial Bank, americkou holdingovou společnost PNC Financial Services, či thajskou Siam Commercial Bank.
Poslední jmenovaná se zároveň stala i prvním testerem nové funkcionality RippleNetu: multi -hop. Cílem tohoto produktu bylo zvýšit finančním institucím jejich likviditu a snížit poplatky.

Zdroj: codeburst.io

4. kvartál 2018

Listopad
V polovině listopadu představil Ripple nového strategického partnera. Konkrétně šlo o CIMB, pátou největší banku ve sdružení ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie). Cílem spolupráce bylo usnadnění okamžitých přeshraničních plateb, které v té době podle představitelů Ripple využívalo prostřednictvím RippleNetu již více než 100 bank na světě.
Prosinec
Poslední letošní novinkou, od které si příznivci XRP slibují nejvíce, je oznámení od kryptoburzy Binance, že vytváří nové obchodní páry pro XRP. Její ředitel Changpeng Zhao se přitom už dříve nechal slyšet, že XRP by časem mohlo být jednou z hlavních měn na této obchodní platformě, vůči níž by se obchodovaly všechny coiny a tokeny. Více o této novince si můžete přečíst v našem článku zde.
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk