Decentralizované aplikace (dApps) jsou nový druh aplikací, které vznikly společně s blockchainem. Nejsou kontrolovány jednou osobou a jejich využití je prakticky neomezené. Jejich spuštění si většinou vyžaduje prohlížeč jako například MetaMask. V tomto článku se budeme soustředit na dApps založené na Ethereum platformě, které nejsou zatím velmi populární (kromě bodu č. 3).

1. uPort

uPort je výtvorem společnosti ConsenSys, jedné z největších institucí pro rozvoj platformy  Ethereum. Tato dApp umožňuje uživateli vytvořit svou vlastní digitální identitu. Podobné aplikace by v budoucnu mohly nahradit občanský průkaz nebo pas. Další možností aplikace by mohlo být využití svého volebního hlasu v parlamentních volbách prostřednictvím smartphonu. Švýcarské město Zug již zvažuje implementaci uPort s občanskou identitou. Zatím je tato dAppka na svém začátku a je velmi jednoduchá, na druhou stranu dává širokou představu o tom, jak by mohla vypadat naše digitální identita v budoucnosti.

uPort

2. Ethlance

Ethlance si klade za cíl rozrušit obrovský průmysl: online stránky nabízející pracovní nabídky pro freelancery. Upwork.com je v současnosti nejrozšířenější webovou službou pro hledání práce online, ale protože je centralizovaná, je velmi nákladná. Pokud si svou prací vyděláte $500, musíte z toho zaplatit $100 této platformě, a to platí pro každého.

Protože Ethlance funguje na blockchainu a není ovládána žádnou osobou, neexistuje nikdo, kdo by bral velké zisky freelancerům. Jediná věc, kterou musí uživatelé zaplatit, je cena spojena s  transakcí, která je o dost nižší než původní centralizované služby. Ethlance je také součástí komunity district0x, která spolu tvoří síť decentralizovaných trhů.

Ethlance

Ethlance

3. CryptoKitties

Na konci roku 2017 byla Ethereum síť nesmírně zasekaná a pomalá, a to i „díky“ této sběratelské hře. Jednalo se o trend, který nabízel obchodování se sběratelskou edicí jedinečných kreslených koťat. Několik dní po spuštění uživatelé utratili neuvěřitelný $1 milion  za sběratelské kousky těchto koček.

Kromě toho, že jsou prakticky k ničemu, ukazují alespoň potenciál blockchainu a jeho obchodování či zajištění digitálních aktiv. To byl jejich hlavní princip. Rozšířit představu o tom, co dokáže blockhain a myslím, že se jim to podařilo. CryptoKitties se stále drží na předních příčkách v top 5 her založených na Ethereum s celkovým objemem cca 26 ETH a s 329 aktivními uživateli za posledních 24 hodin. Novinkou je, že společnost HTC bude přímo integrovat do svého nového modelu U12 + apku, která umožní hrát CryptoKitties svým uživatelům.

Cryptokitty

CryptoKitties