Bitcoin nadále zůstává nejsilnější a nejoblíbenější kryptoměnou s blockchainovou sítí, která se rozprostírá napříč celou zeměkoulí. V tomto článku se podíváme na distribuci BTC uzlů ve světě a na to, jak obecně narůstá nejen adopce Bitcoinu a jiných kryptoměn.

Světová distribuce Bitcoinových uzlů

Podle studie Themetafriend z roku 2019 je na světě 36 zemí, v nichž nejméně jedno procento obyvatel představuje uživatele Bitcoinu. Tato studie se snaží o určení vztahu mezi poměrem Bitcoinových uzlů v libovolných dvou zemích k poměru počtu uživatelů v těchto zemích. Na následujícím obrázku můžete vidět odhad počtu uživatelů Bitcoinu (BTC) v různých zemích.

Odhad počtu obyvatel jednotlivých zemí, kteří používají Bitcoin. Tmavě zelená barva: více než 1 % populace. Světle zelená: počet BTC uživatelů v populaci je v rozmezí 0.1 – 0.99 %. Žlutá barva: počet BTC uživatelů v populaci je v rozmezí 0.01 – 0.099 %. Oranžová barva: méně než 0.01 % BTC uživatelů v populaci. Světle šedá barva: chybějící data nebo skoro žádní uživatelé BTC.

Evropa a Severní Amerika

Evropa a Severní Amerika jsou zpravidla na prvních místech technologického pokroku a ani v případě BTC to není jinak. Z celkově 36 zemí, ve kterých uživatelé Bitcoinu tvoří alespoň jedno procento populace, se až 26 nachází v Evropě a v Severní Americe. Mezi tyto země patří Kanada, Francie, Belgie, Bělorusko, Německo, Velká Británie a USA, ale i Litva, Lucembursko, Norsko, Rumunsko, Island, ČeskoSlovensko a jiné.

Při pohledu na současnou distribuci BTC uzlů (dle Bitnodes) se v Evropě a Severní Americe nachází vysoká hustota uzlů. Z deseti zemí s největším počtem uzlů na světě se mimo země Evropy a Severní Ameriky nacházejí jen tři: Čína, Singapur a Japonsko.

Praha

Praha je na kryptomapě velmi viditelnou a důležitou metropolí. Adopce je na velmi vysoké úrovni a kryptoměnami zde zaplatíte na více než 150 místech. Netřeba zapomenout ani na úžasné projekty, které zde vznikly. Za zmínku stojí pochopitelně první hardwarová peněženka na světě Trezor a první mining pool Slush Pool, který od svého spuštění vytěžil už více než 1 milion Bitcoinů.

V Praze zaplatíte Bitcoinem na více než 150 místech

Slovensko

Na Slovensku se také neskrývá nadšení z této nové technologie. Postupně přibývají místa akceptující platby v kryptoměnách či automaty na jejich nákup. Podle statistik z bitnodes.earn.com je na Slovensku 29 Bitcoinových uzlů 38 kryptoměnových automatů.

Budova Národní banky Slovenska nasvícená Bitcoinovým logem.

Mezi světově známé projekty v této sféře, které jsou nějak spojeny se Slovenskem, patří například Decent nebo SophiaTX.

Ukrajina

Statistiky ukazují, že 13 % Ukrajinců vlastní Bitcoin nebo jiné altcoiny. $2 miliony v kryptoměnách je v oběhu každý den, což dělá z Ukrajiny jednu z vedoucích zemí, co se týče přijetí Bitcoinu.

Kvůli vysoké popularitě Bitcoinu a kryptoměn v zemi byl nedávno v Kyjevě nainstalován i virtuální pomník na počest Satoshiho Nakamota.

Virtuální památník Satoshiho Nakamota v Kyjevě.

Ukrajina nedávno oznámila, že by chtěla legalizovat kryptoměnová aktiva v zemi do roku 2021. Při všem, co se v zemi děje, je ale sporné, zda tyto snahy neztratí na prioritě.

Jižní Amerika, Asie a Austrálie

V listopadu 2018 překročil počet uzlů významnou hranici. Celkový počet BTC uzlů  překročil hranici 10,000. Podle nejnovějších údajů Coin Dance se síť Bitcoinu v současnosti může pochlubit 10,071 plnohodnotnými aktivními uzly.

Kromě Japonska a Singapuru mezi země s více než 1 % uživatelů Bitcoinu patří Jižní Korea, Austrálie a Indie. Čína do této kategorie nepatří. Mnozí by mohli argumentovat vysokým počtem obyvatel. Nicméně Indie, která se počtem obyvatelům značně přibližuje Číně, překvapivě patří mezi zmiňované jednoprocentní země.

Co se týče Jižní Ameriky, nejvíce uživatelů BTC mají Brazílie, Uruguay a Argentina. Zajímavé je, že ve Venezuele, která se potýká s ekonomickou a společenskou krizí a je často zmiňovaná v souvislosti s Bitcoinem, je méně než 0.01 % uživatelů BTC.

NANO a BANANO: Kryptoměny jako zdroj obživy?

Afrika

Jediná africká země s významnou částí „Bitcoinového obyvatelstva“ je pouze Jižní Afrika. Podle studie má nejjižnější národ v Africe od 0.1 do 0.99 % uživatelů Bitcoinu. Místa jako Angola a Tanzanie mají mezi 0.01 až 0.099 %. Jelikož přístup k elektřině je stále na mnoha místech na kontinentu luxusem, výsledky studie nejsou překvapující.

Metodologie od Themetafriend používá distribuci uzlů k určení uživatelů Bitcoinu. Je však nutno poznamenat, že taková metodologie nemusí ukazovat celé spektrum přijímání mnohostranných technologií, jako je Bitcoin.

MasterNodes: Budujeme pasivní příjem

Například země v Africe sice neprovozují ve velkém Bitcoinové uzly (možná kvůli nedostatečné dodávce elektrické energie nebo nedostatku hardwaru), ale tři z pěti zemí vyhledávající Bitcoin podle Google jsou z Afriky včetně Nigérie – země označená v oranžové barvě (nízké osvojení) na mapě.

Závěr

Osvojení BTC kromě počtu aktivních uzlů zahrnuje i takové aspekty jako transakce, těžení, akceptování plateb, podpora infrastruktury a jiné. Například se zdá, že Venezuelané neprovozují významný počet BTC uzlů, ale země nadále vykazuje masivní čísla v rámci statistik LocalBitcoins.

Pokud vlastníte 0.28 BTC, máte více Bitcoinů než 99 % populace

Není překvapením, že země jako Čína a Island, kde je elektřina relativně levná, avšak používání BTC je legislativně omezené, mají tendenci být lídry v těžení. Podniky v zemích, jako je Japonsko a Nizozemsko, projevují iniciativu přijímat BTC jako formu platby za zboží a služby.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com