Venezuela se nachází v nezáviděníhodné situaci. Ekonomicky kolabující krajina pod vládou Nicolase Madura nedokáže zajistit i jen nejzákladnější potřeby svého obyvatelstva.

Inflace dosahující přímo absurdní úroveň znehodnotila majetek či úspory běžných lidí, kteří jen s velkými obtížemi shánějí zdroje na uživení svých nejbližších. V tom přišel fork měny NANO. Její existence pomáhá desítkám rodin se zabezpečením jejich každodenních potřeb.

Bezcenné bankovky využívané jako spotřební materiál při výrobě různých módních doplňků.

Alternativní prostředky platby na vzestupu

Díky náročným poměrům v celé zemi se Venezuelčané přirozeně uchýlili k různým formám plateb nepodléhajícím astronomickému znehodnocení jako jejich národní měna. Kryptoměny tak získávají na popularitě úctyhodným tempem a stále častěji se stávají prostředkem na zpracování obchodu. Potenciálním problémem se může stát výše poplatku za zpracování transakce, která se v případě Bitcoinu ve Venezuele může pohybovat i na úrovni měsíční mzdy. Odpovědí je měna, resp. měny takzvané „třetí generace“ fungující na odlišném principu poskytující prakticky okamžité převody bez transakčních poplatků. Takovou měnou je i NANO a jeho fork, Banano.

Měna, která vznikla z žertu, může být využívanější než její „serióznější“ konkurenti.

Atraktivní a lákavé

NANO máme na trhu již přes rok a patří k širšímu okruhu měn s vysokou kapitalizací – nad $300 milionů. Jedněmi zatracovaný, jinými milovaný. Jedno je jisté, co se týče oblíbenosti v chaosem zmítané zemi, nachází se na předních příčkách. Každá peněženka má jakoby vlastní blockchain (account-chain). To pomáhá vytvářet asynchronní transakce bez zdlouhavého čekání na jejich potvrzení. Tyto atributy vytvořily z NANO bránu, pomocí které mohou občané platit za zboží a služby v narůstajícím množství poboček a obchodů.

Mince vytvořené z recese i pro běžné lidi

Nevýhodou kryptoměn často bývá to, že jsou nepřístupné velké části obyvatelstva vzhledem k jejich technické náročnosti. Tento problém vyřešili zakladatelé kryptoměny NANO. Ti vytvořili další měnu na této platformě, Banano. Banano se dá charakterizovat jako měna, která sama sebe nebere příliš vážně (v tomto bodě srovnatelná s Dogecoinem). Svůj mainnet spustila symbolicky 1. dubna. Důležitý je fakt, že 10 % této měny bylo rozdáno prostřednictvím airdropu pro držitele NANO. Zbytek se dá získat relativně snadno. Prostřednictvím aktivity na jejich DiscorduRedditu, soutěží či airdropů si uživatelé mohou přijít na stovky mincí denně.

Vítaná pomoc pro desítky rodin

Nejpopulárnější metodou však byla hra „Banano Runner“. Jejím účelem bylo ovládat běžící banán, který sbíral jiné banány a vyhýbal se překážkám. (Tato hra byla časově omezená, ale díky své popularitě se v budoucnu určitě vrátí). Nasbírané banány ze hry byly v poměru 1: 1 konvertovány na Banano a odeslány na peněženku hráče. Hráči byli údajně schopni získat něco okolo 1,200 Banano za hodinu, což představovalo něco přes dva dolary. Pro srovnání, minimální mzda ve Venezuele se v čase aktuálnosti hry pohybovala v přepočtu na úrovni 786 Banano. Hráči z Venezuely tak mohli získat více za necelou hodinu hry než za celý měsíc strávený v práci!

Příběhy plné šťastných konců občanů této zbídačené země za asistence kryptoměn najdeme plno po celém internetu. 25.května uživatelka vystupující pod nickem  Mayrapina získala 10,000 Banano. Za ně měla nakoupit potraviny a zdokumentovat tento proces. Experiment dopadl následovně:

Ahojte! Ráda bych zveřejnila seznam věcí, které jsem za 10,000 Banano nakoupila:

Mayrapina pózující s plnými nákupními taškami.

2 kg řepy
1 kg rajčat
1 kg cibule
3 kg banánů
1 kg papáji
1 kg rýže
1 kg kukuřičné mouky
1 kg ryb
1 kg cukru
1 kg masa
2 kg různých zrn
1 balík sušenek
1 balíček cereálií
1/2 kg margarínu
1 rajčatovou omáčku
1 rýžovou mouku
2 mýdla

Neuvěřili byste, kolik známých či příslušníků širší rodiny nás navštívilo. Všem jsem řekla o Banano. Je to lákavé, ale hra je přece jen zaujala nejvíce.

Jen pár dní na to se objevil další uživatel, Hector, který dodal celému projektu posílání jakýchsi balíčků záchrany úplně jiný rozměr. Za pár dní vybral 29 NANO (v té době přibližně $80). S takovou sumou už dokázal divy, vždyť posuďte sami:

Cítím se být nesmírně šťastný, protože dnes jsem dokázal přesvědčit jistého obchodníka, aby mi za vybrané NANO prodal 102 kilogramů jídla, včetně kukuřičné mouky, masa, rýže, cukru, fazole, omáček a avokáda. Je to neuvěřitelné, protože nyní mohu lidem ve svém okolí nabídnout po delším čase pořádnou stravu. Dnes ráno mi na dveře zaklepala jistá paní a prosila o něco na zub. V momentě, kdy jsem jí dal několik kilogramů potravin, zářila radostí. Toto bude dnes večer realitou pro dalších 10 rodin, které dostanou lásku a jídlo díky Vašim příspěvkům, přátelé.

V polovině července přidal Hector další příspěvek, ve kterém děkoval za neocenitelné dary od komunity.

Před třemi dny jsem vyměnil 61 NANO za 300 kilogramů potravin s jiným obchodníkem. Pomohli jste 40 rodinám naplnit jejich hladové žaludky. Někteří dokonce plakali dojetím, když viděli balíčky, do nichž jsme já a moje rodina jednotlivé suroviny zabalili.

Také se podělil o fotografii z času po nákupu:

Hector ukazuje světu zboží, kterým již brzy potěšil mnoho hladovějících.

Závěr

Kryptoměny jsou často masami vnímány v negativním světle. Jejich decentralizovaná síť však proniká i do svobodou okleštěných míst, kde jsou obrovským přínosem pro tamní lid. Pro někoho mohou znamenat jakousi formu zábavyinvestování, ale najdou se i tací, kteří si díky nim pozvedli své živobytí na důstojnější úroveň. Jsou zde a jsou volně přístupné pro ty, kteří je potřebují na  ochranu svého majetku před nesmyslnými rozhodnutími vládnoucí elity. Slouží jako štít pro mnohé běžné lidi, kteří se jen snaží přežít v náročných podmínkách. A daří se jim to skvěle.