Bitcoin se jen před pár týdny dostal po dlouhé době nad cenovou hranici $10,000. Celý Internet zaplavily tyto zprávy a s rostoucí cenou vzrostl opět i zájem lidí o Bitcoin. Lidská chamtivost mě nikdy nepřestane udivovat. Bitcoin je přitom mnohem víc než investice. Cena je vlastně ta nejméně zajímavá vlastnost bitcoinu (BTC). Chamtivost a „možnost rychlého výdělku“ nám pravděpodobně brání vidět dále. 

Méně než 1 % populace používá Bitcoin

Jízda, kterou Bitcoin v průběhu let předváděl a stále předvádí, se nedá nazvat jinak než divoká, dramatická, vzrušující a zdrcující najednou. Nyní nemám na mysli jen cenu, ale všechny okolnosti, které síť Bitcoin provázejí prakticky od jejího začátku

Zatímco se mnozí nedokážou odlepit od cenové akcie BTC, je snadné zapomenout, že drtivá většina světa nemá tušení, co Bitcoin anebo bitcoin vlastně je. Už jsme zmiňovali fakt, že v našich končinách je bitcoin dlouhodobě vnímán jako riskantní investice. Neumíme si ani představit, co se skrývá za pojmem totální devalvace měny. To si zažili lidé ve Venezuele, ale i jiných zemích. My se máme natolik dobře, že do BTC můžeme pravidelně investovat nějakou část našich financí.

TOP 4 způsoby, jak si zachovat soukromí při používání kryptoměn

K dnešnímu dni bylo na známé peněžence blockchain.com zaregistrovaných celkově jen něco více než 40 milionů peněženek. Je to jen ilustrativní příklad, protože se jedná pouze o jednu službu z mnoha, která poskytuje tyto údaje. Celkově však toto číslo nebude mnohem větší. Kdyby bylo i dvakrát větší, stále to znamená, že Bitcoin používá nebo zná přibližně 1 % celé světové populace. Slyšelo o něm jistě mnohem více lidí.

Zatímco bitcoin je po více stránkách pro mnoho lidí stále odpuzující a možná  náročný na pochopení, mějte na paměti, že pokud nějaký vlastníte, jste součástí velmi úzkého kruhu. Případná masová adopce je stále však jen hudba (možná ne až tak vzdálené) budoucnosti.

Pokud vlastníte 0.28 BTC, máte více Bitcoinů než 99 % populace

Bitcoin může pomoci polovině světa v boji proti útlaku

V současnosti je na světě 49 zemí, v nichž platí diktátorský režim. Tyto země dohromady představují přibližně až 50 % světové populace. Téměř čtyři miliardy životů, které by bitcoin mohl pomoci změnit. Je jasné, že tyto země budou dělat vše pro to, aby bitcoin zablokovaly a znemožnily svým občanům přijít s ním do kontaktu.

Dotčení lidé mají omezený přístup k bankovním službám, kvůli cenzuře médií mají také omezený přístup k informacím. Pokud v Číně nespadáte do daného rozsahu částky sociálního kreditu, z banky vás pravděpodobně vyhodí, natož že vám dovolí založit si účet. Opět něco, co si v našich končinách nedokážeme ani představit. V některých zemích je systém postaven na hlavu. Podobné chování státu ke svým občanům nemůže být tolerováno. 

Myslím si, že ve vyspělé civilizaci není místo pro takové chování. Postupně si to uvědomují i ​​lidé a začínají se bouřit. Změna režimu – to už je něco, co si pamatují mnozí z nás. Socioekonomických změn budeme zažívat stále více. Možná ne v Evropě, ale ve světě to pozorovat budeme.

Čína může zakázat obchodování s kryptoměnami, ale Bitcoin je nezastavitelný. Open-source distribuovaný systém nedokáže zastavit žádná vláda. Pokud by i chtěly vypnout Internet nebo nařizovat lidem, co můžou instalovat a co ne, tady by narazily na popírání lidských práv. A na druhé straně nadšenci se snaží vymyslet, jak posílat a používat Bitcoin i bez Internetu. Již dnes pošlete bitcoin přes SMS nebo přenesete přes satelit. Postupuje to parádně!

Pět důvodů, proč Bitcoin nemůže být NIKDY celoplošně zakázán

10krát více hashů za sekundu než zrnek písku na Zemi

Další krásná věc, kterou s Bitcoinem můžeme sledovat, je, jak se lidé a firmy spojily, aby vytvořily obrovský globální superpočítač. Součástí této sítě jsou samozřejmě i byznysy, kterým jde výlučně o zisk, s tím se nedá nic dělat. Jen pár dní dozadu dosáhl hashrate Bitcoinu svého nového maxima – 69 kvintilionů hashů za sekundu (69 milionů terahashů za sekundu – TH / s, nebo 10^ 18 algoritmů hashů). Hashrate se vztahuje na výpočetní výkon používaný při zabezpečení sítě. Pro lepší představu je podle výzkumného týmu z University of Hawaii na Zemi asi 7.5 kvintilionu zrnek písku. Bitcoinová síť tak za sekundu dokáže vychrlit přibližně 10krát více hashů, než je zrnek písku na naší Zemi.

Výkonnost, a s ní i z části bezpečnost sítě, má od prosince 2018 stále rostoucí trend. Od prosince 2018 se hashrate zdvojnásobil a za poslední dva roky narostl až o 900 %. Obtížnost těžby (mining difficulty) také dosahuje svého All Time High (ATH), což dále přispívá k robustnosti sítě.

Z mého pohledu značí růst Bitcoinové sítě právě snahu obyčejných lidí něco ve společnosti změnit. A je pro mě více než zajímavé sledovat každý jeden úspěch Bitcoinu. Vidím za tím úspěch každého, kdo se na chodu sítě Bitcoin podílí. Pokud i cena BTC klesne, a s ní i zmíněné metriky, nepochybuji, že to bude jen dočasně. Věřím, že ideu, a to co Bitcoin symbolizuje, bude chtít zachovat mnoho z nás.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk