To, že v kryptosvětě se nacházejí tzv. „velryby“, není žádná novinka. V době, kdy se Bitcoin (BTC) stále nachází ve fázi rozvoje a masové adopce, je většina jeho mincí roztroušená mezi velkými hráči. Udává se, že až 40 % z celkového Bitcoinu je držených na přibližně 1,000 peněženkách.

Existuje skoro 22 milionů Bitcoin peněženek a okolo 6 milionů aktivních uživatelů BTC. Jednoduchou matematikou přijdeme na to, že moc se při BTC soustřeďuje na vrcholu. Je více než pravděpodobné, že malé množství lidí drží podstatné procento z celkového množství mincí. Rozhodnutí jedné z velryb prodat svůj balík BTC tak může nadělat pořádný rozruch na trhu.

V kryptoměnové terminologii je velryba (anglicky whale) osoba, která drží takové velké množství určité kryptoměny, že dokáže ovlivňovat trh.

Je velryba pouze konspirací?

Scénář, kdy se za prudký pokles ceny viní velryba, je v poslední době asi nejpopulárnější teorií. Když daná velryba začala prodávat Bitcoin majetek ve výši 2 miliard dolarů, spustila se řetězová reakce ostatních prodejců, kteří nechtěli zůstat poslední v poli.

Teorie se sice ještě nepotvrdila, ale kryptoměnoví nadšenci již spustili pátrání po dvoumiliardové velrybí peněžence.

Zatímco se amatérští detektivové zabývají svou teorií, finanční experti žasnou nad spoluprací komunity a její pátrání po peněžence. Zkušený ekonom Kim Grauer z Chainalysis v New Yorku se k situaci vyjádřil:

Je v skutku zajímavé, jak „detektivové“ ze sociální sítě Reddit pracují a vytvářejí tak předpoklady o tom, že velryba své BTC opravdu prodává. Celé to vede ke konspiraci, že někdo se snaží sabotovat BTC. Daná osoba možná jen vykonává administrativní přesun svých prostředků z bezpečnostních důvodů, přičemž opravdový důvod ani neznáme.

Lov na velrybí peněženky

Spoluzakladatel CoinCorner Danny Scott komentoval tento rozruch kolem velryb:

Adresy bohatých kryptoměnových peněženek budou vždy představovat jistý typ lovu pokladu. Lidé budou pátrat po tom, kdo jsou držitelé těchto adres a přesun jejich prostředků vždy vzbudí pozornost.

Dále pokračoval a varoval ty, kteří se nacházejí v kryptosféře, aby byli ostražití při hledání a průzkumu:

V této sféře se toho hodně namluví a proto je těžké odhadnout, co se v pozadí opravdu odehrává.

Závěr

Situace, která vedla k nedávnému prodeji BTC, nám znázorňuje, jak extrémně volatilní je kryptoměnový trh. Pátrání po příčinách vývoje trhu, spolu s veřejnou účetní knihou (distributed ledger) blockchainu, je perfektní ilustrací povahy některých uživatelů kryptoměn.

Kvůli tomu, že na blockchainu je vše viditelné, vždy se najdou jedinci, kteří budou neustále procházet transakcemi a adresami, aby měli výraznější pohled na finanční scénu.

Zdroj: zycrypto.com