Muž z Velké Británie byl zatčen v Nizozemsku za obvinění z praní špinavých peněz. Brit údajně v letech 2014 až 2016 provozoval službu, v níž se snažil legalizovat ilegálně peníze pro klienty obchodujících na dark webu. Holandský státní žalobce žádá pro obviněného trest odnětí svobody ve výši 5 let.

Peníze mají pravděpodobně ilegální původ

Podle NL Times je pravděpodobné, že peníze pocházejí z různých ilegálních obchodů s nezákonným zbožím na dark webu.

Dark web je část internetu, do které se nedá dostat běžnými prohlížeči, ale jen použitím speciálních anonymizačných platforem jako například Tor.

Obviněný je 38-letý Brit žijící v Amsterdamu. Údajně je tento muž zodpovědný za proprání více než € 11.5 milionů v průběhu dvou let. Předpokládá se, že Bitcoin dostal od obchodníků s narkotiky a jinými druhy pašování nelegálního kontrabandu. Tyto BTC prodal na kryptoměnové burze a následně si peníze posílal na vlastní bankovní účet. Takto získané prostředky vybral v místní měně a hotovost odevzdal původním majitelům BTC. Při tomto všem si muž samozřejmě část peněz nechával jako provizi za poskytování „služby“.

Prokurátor tvrdí, že obžalovanému se takto podařilo získat neobvykle vysoký kapitál. Obviněný muž si údajně účtoval 5-8% z prané částky. Muž a jeho manželka žili převážně z neoprávněných příjmů. Prokurátor dodal, že ani jeden z manželů nezískává peníze legálním příjmem. Podle prokurátora praní špinavých peněz není první nelegální činností podezřelého. Muž předtím pěstoval konopí a produkoval marihuanu. Počítač obviněného muže obsahoval množství fotografií rostlin konopí.

Prokurátor uvedl:

„Muž si myslel, že na trhu a v systému našel chybu, tak ji využil. Obviněný nejprve pěstoval konopí a vyráběl marihuanu, kterou později prodával za Bitcoin. Brzy si ale uvědomil, že drogy pro značný obrat a zisk nepotřebuje a tak začal prát peníze skrz Bitcoin jiným lidem.“

Obviněný muž tvrdí, že všichni, s nimiž obchodoval v průběhu let 2014 – 2016 byli občané, kteří dodržují zákony. Odmítá tvrzení, že se podíleli na nedovoleném obchodu. Předpokládá se, že soud se o této záležitosti rozhodne začátkem března.

Kryptoměny a praní peněz

Bitcoin a jiné kryptoměny jsou dlouhodobě terčem kontroverzí spojených s praním špinavých peněz. Nicméně to, že kryptoměny v některých případech mohou být zneužity neznamená, že by měly být odsuzovány. Podobně je možné spáchat vraždu kladivem, avšak kvůli selhání jednotlivce se nezakáží všechny kladiva.

Kritici kryptoměn často argumentují praním špinavých peněz. Faktem je, že existuje mnohem více příkladů praní peněz, které se odehrávají pomocí jiných forem peněz. V poslední době byla americká banka Bankcorp nucena zaplatit vysokou pokutu za praní peněz. Jeden z nejhlasitějších odpůrců Bitcoinu a kryptoměn, Jamie Dimon z JP Morgan Chase, opakovaně uvedl, že kryptoměny jsou dobré pouze pro kriminální použití. Patří sem i praní špinavých peněz. Avšak jen pár týdnů poté, co se Jamie Dimon nechvalně vyjádřil o kryptoměnách, byla také společnost JP Morgan obviněna z praní špinavých peněz.

Zdroj: nltimes.nl