Vývojáři anonymní kryptoměny Monero jsou připraveni na další aktualizaci sítě v úsilí o znefunkčnění ASIC minerů. Tento krok by měl výrazně snížit hashrate, což umožní drobným těžebním operacím s grafickými procesory (GPU), aby si navzájem konkurovaly. Také by měla v PoW algoritmu Monera vytvořit nejlepší prostředí pro ASIC minery.

V minulosti změna v PoW algoritmu XMR zablokovala ASIC miner X3 od společnosti Bitmain. Výrazný nárůst hashratu v minulém čtvrtletí z přibližně 400 MH/s na více než 880 MH/s je jen dalším důkazem nasazení ASIC minerů v síti Monera. Momentálně není zcela známo, které stroje těží na blockchainu Monera.

Z tohoto důvodu vývojáři naplánovali další hard fork na znefunkčnění zařízení ASIC na 9. března 2019. Rozhodnutí přišlo poté, co Monero komunita zaznamenala dostatečně mnoho důkazů o ASIC aktivitě v síti. Obecně platí, že vytvoření těžebního zařízení může trvat dlouho. V některých případech však může použití FPGA (Field programmable gate array – pole logických členů programovatelné uživatelem ), programovatelných čipů nebo starších procesorů, umožnit rychlejší tvorbu specializovaného těžebního hardwaru.

Hard fork Monera bude 9. března

Datum byl oznámen uživatelem s přezdívkou „sech1″ v pondělí (11. února 2019) na Monero subredditu. Sech1 zveřejnil to, co vypadá jako skupinová diskuse vývojářů Monera.

Podle příspěvku nadcházející fork nastane na bloku 1,788,000. Aktualizace sítě přinese změny v PoW algoritmu XMR úpravou velikosti bloků.

[Anonymní kryptoměny] Monero

ASIC zařízení a centralizace PoW  těžby

Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je zabránění centralizace těžby ASIC. Sítě jako Monero kromě jiného i nadále aktualizují své PoW algoritmy, aby zabránily těžařům v provozu ASIC zařízení, které dělají z klasického GPU těžení neefektivní a zastaralou metodu, stejně jako je tomu v případě Bitcoinu.

V příspěvku na Medium, který publikoval člen vývojářského týmu Monera nazvaný „MoneroCrusher“, bylo zjištěno, že ASIC zařízení jsou zodpovědné za 85 % hash ratu celé sítě. Zpráva také uvedla, že tyto hardwarové jednotky mají kapacitu až do 128 kh/s, což daleko převyšuje hash rate GPU jednotek.

MoneroCrusher tvrdí, že po hard forku v říjnu 2018, jak se očekávalo, došlo k prudkému poklesu hash ratu. Tento pokles však netrval dlouho, protože koncem prosince 2018 vývojáři sítě zaznamenali nárůst hash ratu na více než dvojnásobek nejnižší úrovně stanovené bezprostředně po hard forku v říjnu 2018.

Kritici tvrdí, že takové kroky mají znaky socialismu, které jsou podle nich v rozporu s technologií blockchain. Někteří kritici také tvrdí, že uzly používající ASIC zařízení by se mohly pokusit o 51procentní útok po snížení hash ratu, ke kterému dojde po hard forku.

51% útočník vrátil Ethereum Classic v hodnotě $100 tisíc

Proti ASIC minerům je i Ethereum komunita

Online anketa o provádění ProgPoW jako proof-of-work algoritmu Etherea (ETH) ukazuje, že většina hlasuje ve prospěch této změny. Hlasování probíhá na portálu  progpowcarbonvote.com.

ProgPoW  je proof-of-work algoritmus odolný vůči specializovaným integrovaným obvodům (ASIC) sloužícím na těžbu kryptoměn, který má nahradit aktuální PoW algoritmus s názvem  ETHhash.

Označením algoritmu jako odolného vůči ASIC strojům ETH vývojáři myslí to, že  algoritmus sníží, ale úplně neodstraní, efektivní výhodu těžby pomocí ASIC před použitím generického hardwaru, jakým jsou grafické procesory (GPU).

Aktuální stav hlasování pro nasazení ProgPoW algoritmu do ETH sítě

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: btcmanager.com