I přes pokles zájmu o ICO (Inital Coin Offering) a stále častějších diskusích o STO (Security Token Offering), jako o jejich potenciálním nástupci, ICO nejsou mrtvá. O jejich potenciálu svědčí i zájem, který projevil jeden z nejznámějších technologických gigantů Microsoft.

Microsoft Azure, dceřiná společnost Microsoftu, která se zabývá poskytováním služeb souvisejících s cloudovými řešeními, uvedla, že uzavřela spolupráci se společností Stratis Group. Ta v rámci své platformy Stratis nabízí uživatelům webovou aplikaci umožňující vytvoření a správu zmíněných ICO.

Přichází Microsoft ve správný čas?

Vstup Microsoftu do sféry ICO přichází v období, kdy oproti roku 2017 došlo k zásadnímu útlumu této formy získávání financí na rozběh společností. Během boomu, především na sklonku roku 2017, projekty financované prostřednictvím ICO dokázaly získat částky v milionech dolarů. Přemotivovaní investoři totiž kupovali tokeny s vidinou toho, že právě ten jimi vybraný bude v budoucnosti „druhým Bitcoinem„. Naproti jejich očekáváním se však většině ICO projektů nepodařilo vytvořit funkční obchodní model. Současně s tím mnoho z nich zmizelo i s penězi investorů.

Částky vysbírané v rámci ICO během roku 2017. Zdroj: icowatchlist.com

Částky vysbírané v rámci ICO během roku 2018. Zdroj: icowatchlist.com

I vzhledem k tomu regulační orgány po celém světě podnikly kroky na zpřísnění sledování tohoto typu financování. V některých případech (Jižní Korea) došlo až k zákazu ICO. Navzdory všem pochybnostem či rizikům, které tato forma financování přináší, to Microsoft s ICO myslí vážně.

Výkonnost ICO projektů ve třetím čtvrtletí 2018 je skutečným zklamáním

Eliminování rizik pomocí platformy Onfido

Na eliminování rizika bude využívat integrovanou platformu OnfidoTa se orientuje na řízení rizik, přičemž využívá specializovaný software na ověřování dokumentů účastníků ICO. Stejnou službu využívá v rámci plnění KYC standardů i známá burza  Bitstamp či společnost Revolut.

Díky spolupráci s Onfido by tak mohlo dojít k zefektivnění regulačních povinností. Z dlouhodobého hlediska by mělo zajistit i jasné monitorování a podávání zpráv o podezřelých transakcích příslušným vládním orgánům. Tím pádem by se ICO stala bezpečnými i z pohledu kontrolních orgánů.

Stratis jako poskytovatel smart kontraktů a blockchainových řešení

Stratis je certifikovaným partnerem Microsoftu už od října minulého roku. Cílem této spolupráce byla kooperace na vývoji blockchainové technologie zaměřené pro podniky. V rámci toho poskytl Microsoft zdroje i jednotlivé vstupní body na trh, zatímco Stratis byl zodpovědný za poskytování smart kontraktů a samotné technologie blockchain.

Co se aktuální spolupráce obou společností týče, ani jedna z nich neuvedla konkrétní datum, kdy by ke spuštění platformy pro ICO mělo dojít.

Samotné fungování projektu bude probíhat ve třech na sebe navazujících fázích. První bude fáze nasazení ICO, následovat bude jeho samotné spuštění a poslední částí bude distribuce tokenů. Zatímco v první fázi bude prodejce tokenů seznamovat potenciální zájemce o detailech ICO, na konci druhé části už bude platforma zaznamenávat počet tokenů dostupných pro každého kupujícího. V závěrečné etapě se rozběhne samotná distribuce tokenů do podporovaných peněženek investorů.

Směr Austrálie? Letiště v Brisbane jako první na světě přijímá kryptoměny

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coinspeaker.com