V kryptosféře existuje několik způsobů, kterými můžete dosáhnout zisky mimo aktivní obchodování. Jedním z těchto způsob je i provozování MasterNodu, serveru na decentralizované síti. Co je to a co nám MasterNode nabízí, se dozvíte v našem článku.

Těžení kryptoměn je jedním ze způsobů, jak je získat. Existují dva odlišné koncepty těžení, tradiční energeticky náročný  Proof-of-Work  (PoW), využívající výpočetní výkon (CPU, grafická karta, ASIC…) a stále populárnější  Proof-of-Stake (PoS) na bázi držení (hodlování) mincí.  MasterNody  jsou stále oblíbenějším mechanismem v  blockchain sítích  a v PoS mechanismech, ale i mezi kryptonadšenci, kterým poskytují formu  pasivního příjmu.

Je možné, aby Bitcoin nahradil zlato? Co by to udělalo s jeho cenou?

Co je to MasterNode?

Jednoduše řečeno,  MasterNode je uzel (server) nebo kryptoměnová peněženka, která uchovává celou kopii blockchainu v reálném čase. U mnoho  kryptoměn MasterNody tvoří esenciální součást blockchain sítě.

Funkce MasterNodů se liší mezi kryptoměnami v závislosti na typu implementace a jejich funkce v síti. Většinou však MasterNody  slouží na zvyšování soukromí transakcí, zprostředkování okamžitých transakcí, poskytují platformu pro účast na hlasování a řízení blockchainu, nebo slouží jako odměňovací systém, který odměňuje provozovny těchto uzlů za participaci na tvoření sítě.

 MasterNody nejsou samostatné jednotky, ale vždy komunikují s jinými uzly, čímž vytvářejí decentralizovanou síť. První kryptoměna, která začala využívat model masternodů jako součást mechanismu potvrzování transakcí, byl Darkcoin, který je po rebrandingu známý jako dnešní DASH.

MasterNody (MN) fungují na bázi  „stakingu“  –  držení určitého množství kryptoměnových mincí, kterými provozovatel ručí. Těmito mincemi se nesmí hýbat a jsou tedy vyřazeny z oběhu. Staking představuje určitou formu ochrany integrity sítě, neboť provozovatel MN ručí určitým množstvím kryptoměny.
MN si může zřídit každý, kdo splní tyto nebo podobné podmínky.

Typické podmínky pro provozování:

  • držení určitého množství kryptoměny – DASH vyžaduje  1000 mincíZenCash  42 mincí, PIVX  10,000 mincí,
  • server, na kterém bude MasterNode provozován,
  • bezpečnostní certifikáty na ochranu serveru,
  • server musí mít dostatek místa pro uchovávání aktuální plné verze blockchainu,
  • úspěšné nainstalování softwaru na provozování.

Každá kryptoměna má poněkud odlišné požadavky a pravidla, které je nutné dodržovat. Provozovat MasterNode neznamená jen držet  kryptoměny v peněžence, ale zahrnuje také  udržování aktuální verze softwaru.

Za provozování MasterNodů jsou jejich majitelé periodicky odměňováni ve formě kryptoměny.

Mezi kryptoměny, které mají zavedené MasterNody, patří například:  DASH, NEM, NULS, PIVX, ZenCash  (speciální typ uzlu nazývaný SecureNode),  Waltonchain.

MasterNode: Pasivní příjem

MasterNody jsou populární mezi  kryptoinvestory  primárně z ekonomického hlediska, protože za  provozování MN získávají vlastníci odměnu. V podstatě to můžete chápat jako zhodnocování svých úspor.

Různé kryptoměny mají odlišné ekonomické modely, pomocí kterých může provozovatel MN získat slušný  měsíční nebo týdenní příjem. Pokud jste náhodou investovali do kryptoměny, která Vám umožňuje spustit MN, měli byste o této možnosti popřemýšlet.

Existuje mnoho kryptoměn na trhu, které vám umožňují spustit MasterNode, ale ne všechny z nich se vyplatí provozovat. Seznam kryptoměn, které nabízejí možnost MN  spolu i s údaji o výši návratnosti, najdete na stránce masternodes.online.

Odměny za provozování  a udržování MN mohou časem přinést  významné výnosy. Avšak v důsledku postupného nárůstu počtu uzlů se odměna časem snižuje.

Jedna podstatná vlastnost MN, kterou je třeba poznamenat je, že  kryptokomunita povzbuzuje a vítá jejich vytváření. Z části proto, že z MN nepřímo profituje i komunita. Mince, které figurují v MN nejsou aktivně využívány, a tudíž jsou mimo celkový oběh. A jak nás učí ekonomie,  když dojde k nárůstu poptávky, roste i cena. A protože je mincí v oběhu méně, cena roste o to víc.

Závěr

MasterNody jsou skvělé pro ty, kteří hledají pasivní příjem a mají dostatek prostředků ke splnění požadavků. Některé měny podporující MasterNody mohou být dnes už drahé, ale při hledání nových ICO se Vám může podařit najít projekt, který MN podporuje a je ještě „levný“. V případě úspěchu projektu z něj můžete významně profitovat. Staking mincí pro získávání odměny a provoz uzlu, který potvrzuje transakce, usnadňuje a podporuje blockchain síť, je jedním z nejlepších systémů na udržení decentralizace.

Vše, co byste měli vědět o hardwarových kryptoměnových peněženkách

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk