Dávno před tím, než se koncept Proof-of-Stake dostal do povědomí kryptokomunity, lidé drželi (staking) Proof-of-Work mince. Na oplátku byli tito lidé za držení mincí, a tedy jejich vyřazení z aktivního oběhu a provozování MasterNodu, odměňovaní. Takový typ pasivního příjmu byl atraktivní pro kryptoinvestory a zároveň pomáhal zajišťovat a decentralizovat blockchain. Nicméně všechno není až tak růžové, jak by se mohlo zdát. Mnoho z těchto MasterNode kryptoměn jsou podvody.

Na scénu přišly MasterNody

Kryptoměnový svět je velký a každý si v něm našel svůj způsob, jak vydělat. Někteří investují do ICO nebo drží kryptoměny dlouhodobě, jiní zas dennodenně obchodují nebo provozují MasterNody (MN).

Nastavení MasterNode je poměrně jednoduché – vše, co potřebujete, je VPS (server) a schopnost napsat několik řádků Linuxových příkazů. Pro ty, kterým chybí know-how, existuje mnoho služeb, které nabízejí MN nastavení a hosting.

Jako první koncept MasterNodů použil DASH, který vyzýval uživatele, aby drželi 1,000 tokenů a provozovali server. Na oplátku byli tito uživatelé pravidelně odměňování jakousi kryptoměnovou obdobou pasivního příjmu.

Podrobněji o tom, co jsou to MasterNody a jak fungují, se dočtete v našem článku zde.

Toto schéma se ukázalo jako velmi úspěšné. Jednak jako prostředek řízení sítě a  jednak jako zdroj výdělku pro lidi, kteří provozovali uzel. V roce 2017, v době, kdy kryptoměnový trh zažíval největší úspěch, byla tato kompenzace opravdu působivá. Na vrcholu trhu nákup DASH-u potřebného k provozování MasterNodu představoval investici ve výši $1.5 milionu. Úspěch atraktivního konceptu, který představil DASH se tak rychle rozšířil a byl okopírován nespočetně mnoho kryptoměnami. DASH si i po pádu trhu hodnotu udržel, ale množství kryptoměn, které schéma MasterNode okopírovaly, nesloužilo a neslouží na nic jiného, než na obohacení prvotních osvojitelů dané kryptoměny na úkor ostatních.

Nejsilnější kryptoměnová recese z počátku roku 2018 byla obzvlášť drsná vůči MasterNode kryptoměnám. DASH ze své rekordní hodnoty $1,580 prudce klesl a v současnosti se obchoduje za přibližně $320. Méně populární MN kryptoměny jsou na tom ještě hůře.

Pokud Vás zajímá výkonnost  nejsilnějších a nejslabších MN kryptoměn, dáváme do pozornosti stránku Yearto.Date, kde najdete přehledný seznam. Dokonce i třetí nejlepší si počínající MN kryptoměna je v červených číslech.

Výkonnost jednotlivých MasterNode kryptoměn.

MasterNody a „podvody“

Tak jako téměř vše v kryptoměnovém světě, i provozování MN je stále riskantní, vzhledem na silnou volatilitu trhu. Mince držené v MN měnách mohou snadno ztratit až 90% své hodnoty. Naštěstí volatilita funguje v obou směrech, a tudíž je možné si i slušně vydělat z prodeje MN mincí. Zisky obvykle vznikají tak, že ostatní kryptofanouškové nakoupí velké množství mincí za účelem provozu MN. Tento druh růstu hodnoty kryptoměn je samozřejmě neudržitelný a pokud se skupina operátorů uzlů rozhodne své nadbytečné mince prodat, hodnota klesne. A právě v tomto spočívá podstata „podvodů“ MN kryptoměn. Je třeba se mít proto na pozoru, a dobře si promyslet a prostudovat pozadí za kryptoměnou, do které chcete investovat.

Závěr

Navzdory těmto rizikům zůstává koncept MasterNodů úspěšný a mezi odborníky ceněný. Aby však kryptoměna, která se rozhodne jít cestou MN, byla úspěšná, musí za ní stát solidní projekt, který budou investoři a kryptonadšenci ochotni podporovat. Taková kryptoměna tedy musí být primárně použita na něco jiného než staking, například převody, anonymní platby nebo platby prostřednictvím P2P nebo elektronického obchodu. V důsledku toho má pro vývojáře větší smysl zaměřit se na generování poptávky po blockchainu, který vyvíjejí. Zaměření se na spuštění MasterNodu doufajíc, že nástroj bude bude úspěšný a zvýší hodnotu kryptoměny, není udržitelná cesta.

Novější projekty jako Origin Protocol, Dadi, Essentia, REMME a ZenCash budou v budoucnu přidávat určitou formu MasterNodů. Rozdíl v těchto sítích spočívá ale v tom, že MasterNody budou spíše funkcí kryptoměny, než její definující charakteristikou. Další generace MasterNode kryptoměn může představovat skutečnou inovaci a úspěch. Pokud plánujete investovat do současné generace, udělejte si domácí úkol a pořádně si prostudujte koncept, použitelnost a perspektivu dané kryptoměny.

Zdroj: news.bitcoin.com