Dnes ráno, jen během několika minut, cena bitcoinu (BTC) prudce klesla z přibližně $7,800 na $6,400. Na některých burzách se tento pokles zastavil až kolem částky $6,100. Někým očekávaný propad činil až 18procentní ztrátu pro BTC v rozmezí dvou hodin. Během posledních 24 hodin tak kryptoměnový trh ztratil celkem přibližně $20 miliard.

Pokles byl pravděpodobně způsoben prodejními příkazy (sell orders) na burze Bitstamp, jejichž celková hodnota činila 5,000 BTC.

Cenový propad BTC až na $6,100 na burze Bitstamp

Možné příčiny propadu

Masivní sell order vedl k různým teoriím uživatelů na sociálních sítích, proč by někdo dumpoval BTC ve výši $36 milionů. Zatímco někteří věří, že dump mohl být způsoben softwarovou chybou v tradovacích robotech, jiní poukazují na potenciální manipulaci s trhem.

Jak poukázali někteří uživatelé, pokud obchodník vytvoří velkou krátkou pozici (short position) na derivátové burze, jakou je například BitMEX, může se tato snaha ukázat jako velmi rentabilní, pokud by to způsobilo likvidaci dlouhých pozic (long positions). To je možné, protože BitMEX používá Bitstamp a Coinbase ve svém cenovém indexu.

Vzhledem k nedostatku výrazných rozdílů v obchodovaných objemech v době poklesu se však zdá nepravděpodobné, že k propadu došlo v důsledku úmyslného dumpu.

Na druhé straně, při pohledu na grafy z Bitstampu, se propad odehrál během 10 až 12 minut, přičemž objednávky se průběžně prováděly na nižších úrovních, než byla tržní cena.

Takový pattern zavání značnou manipulací. Pokud by na takovém modelu někdo chtěl výrazně vydělat, musel by na jiných burzách držet vysoké short pozice a nejlépe rovnou na páku. Vhodnou burzou je pro to například BitMEX. Teoreticky by dump způsobil masivní likvidaci dlouhých pozic, čímž by zajistil zisk pro obchodníka. Možná přehnaná teorie, ale chování trhu naznačuje, že se skutečně mohlo stát něco podobného.

Parabolický růst bitcoinu byl prozatím zastaven

Páteční bleskový propad zastavil parabolický růst páru BTC/USD. Potvrdily se tak předpovědi možného poklesu zpět na úroveň $7,000, případně níže. Cena bitcoinu se aktuálně propadla o přibližně 10 %.

K poklesu došlo i na konci chvostu, který na cenovém grafu BTC začal vykazovat jistou únavu. Parabolický růst ceny BTC začal ztrácet na hybnosti. Fundamenty však zůstávají do značné míry nezměněny, a proto tento mírný výkyv nemusí stačit k zastavení cenového růstu. Uvidíme však, kde se korekce zastaví.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk