Malta je známá svým pozitivním postojem ke kryptoměnám a technologii blockchainu, za což si vysloužila označení „blockchainový ostrov“. Ač se jedná o nejmenší členský stát EU s půl milionem obyvatel, dokázala tato země letos zlákat velká jména kryptoprůmyslu. Své sídlo zde přemístily například kryptoburzy Binance, OKEx nebo ZB.com a další nejspíš budou vzhledem k příznivému regulatornímu prostředí následovat. Proklamace pro-krypto přístupu země nejnověji zazněla také na půdě OSN v New Yorku a to přímo od maltského premiéra, Josepha Muscata.

Ten během 73. zasedání Valného shromáždění OSN pronesl 16 minutovou řeč. V rámci těchto vystoupení se státníci zaměřují z pohledu jejich země na nejdůležitější témata, kterými by se měl svět aktivně zabývat. Premiér jedné z nejrychleji rostoucích evropských ekonomik se tak dotkl očekávaných okruhů, jako jsou migrační krize, válečné konflikty, environmentální otázky a možná k překvapení některých členů Valného shromáždění, třetinu svého proslovu věnoval právě digitálním technologiím.

Nové technologie nabízejí dle Muscata neomezené příležitosti. Transformace k digitální ekonomii a společnosti však dle něj není bez překážek a to včetně těch, které pramení z obecné nedůvěry v cokoliv nového nebo z obav o ztrátu zaměstnání či dokonce možnosti rozhodovat o svém osudu.

Ve spojení digitální ekonomiky a státu vidí maltský premiér naopak příležitost k vytvoření společnosti, ve které změny nevedou k extrémům, ale k dlouhodobé prosperitě. I to je důvodem, proč se dle Muscata Malta označuje za blockchainový ostrov.

„Malta se stala první jurisdikcí na světě regulující tuto technologii, která se předtím nacházela v právním vakuu. Blockchain vytváří kryptoměny, které jsou nevyhnutelnou budoucností peněz. Jsou více transparentní, jelikož pomáhají rozlišit dobrý a špatný byznys“, řekl Muscat, který se sám považuje za zaníceného podporovatele technologií.

V jeho proslovu tak nezůstalo jen u kryptoměn. V implementaci distribuované účetní knihy (DLT), pod kterou se řadí i samotný blockchain, vidí příležitost pro zlepšení mnoha oblastí lidské činnosti. Jako příklady prezentoval správně cílenou humanitární pomoc, lepší kontrolu společností jejími akcionáři, efektivnější obchodování s emisními povolenkami nebo implementaci ve zdravotnictví.

„DLT může přinést reálná řešení ve zdravotnictví, kde pacienti mohou být těmi, kteří vlastní své zdravotní záznamy“, zdůraznil Muscat.

Malta tak má velké ambice a pozornost kryptokomunity se na ní bude soustředit i ve zbytku tohoto týdne. Dnes totiž začíná dvoudenní Malta Blockchain Summit, na který se sjeli tisíce zástupců kryptobyznysu, kryptonadšenců, novinářů a odborníků na kryptoměny a technologii blockchain. Summitu se mimo jiné účastní ředitel kryptoburzy Binance Changpeng Zhao, známý proponent kryptoměny Bitcoin Cash Roger Ver či investor Tim Draper. Jako čestný host účast přislíbila také maltská prezidentka Marie Louise Coleiro Preca.

Zdroj: Youtube.com