Lim Guan Eng, malajský ministr financí, uvedl, že Komise pro cenné papíry (Securities Commission) přijala k dnešnímu dni, 15. ledna 2019, zákon, podle kterého bude kryptotrh považován a regulován jako trh s cennými papíry.

Porušení zákona vyjde draho

Podle nového zákona tak každé ICO (Initital Coin Offering – počáteční nabídka mincí), které bude v rámci svého projektu nabízet investice do kryptoměn a tokenů, bude muset předem požádat o povolení od Komise pro cenné papíry. Všechny virtuální měny v Malajsii totiž musí  dodržovat příslušné zákony a předpisy o cenných papírech.

Do konce prvního kvartálu 2019 začne komise uplatňovat rámec, kterým stanoví pokyny finančního regulátora na vydávání ICO a obchodování s kryptoměnami na burzách. Porušení výše uvedeného zákonu může vést k trestu odnětí svobody až na deset let.  Souběžně s tím může být udělena i pokuta ve výši 10 milionů ringgitů ($2.4 milionu).

Ve zprávě vydané Komisí pro cenné papíry se uvádí:

„Usměrnění mimo jiné stanoví kritéria pro určení vhodnosti emitentů a provozovatelů burz, a nastaví standardy pro zveřejňování informací. Souběžně se bude vyžadovat dodržování osvědčených postupů v rámci obchodních pravidel a ochrany majetku klientů.

Společnosti zabývající se digitálními aktivy budou muset dodržovat pravidla boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu i opatření týkající se kybernetické bezpečnosti a kontinuity podnikání.“

Kryptoměny jako alternativní aktiva

Navzdory striktně definovaným podmínkám, které nový zákon přináší, Ministerstvo financí této země hodnotí nastupující technologie pozitivně. Podle představitelů úřadu mají digitální aktiva, jakož i související technologie blockchain, velký potenciál přinést do všech odvětví značnou míru inovace.

V souvislosti s tím Lim Guan Eng uvedl:

„Domníváme se, že digitální aktiva zastávají významnou pozici jako alternativní cesta získávání finančních prostředků pro podnikatele a nové podniky, a zároveň představují alternativní třídu aktiv pro investory.“

Evropské finanční orgány žádají regulace a předpisy pro kryptoměny a ICO

Burzy musí požádat o schválení činnosti

Minulý měsíc Komise pro cenné papíry a Bank Negara Malaysia (centrální banka země) společně prohlásily, že cílem nových nařízení je zajistit podporu spravedlivého obchodování a ochranu investorů. Centrální banka již přitom zveřejnila seznam společností, které se prezentují jako kryptoburzy.

Zároveň uvedla, že ani jedna z nich nepožádala, respektive nedostala od centrální autority souhlas na svůj provoz. Mezi dotčené burzy patří: Belfrics Malaysia, Bit Malay, Bitpoint Malaysia, Bit Trade Enterprise, Bong Technology, Bxm, Luno Malaysia, Openbit, Udax International, Upbit Malaysia a Xbit Asia.

Je vysoký předpoklad, že pokud se uvedené burzy budou chtít vyhnout sankcím, budou muset začít aktivně spolupracovat s úřady. Jinak jim může hrozit pozastavení činnosti, respektive postavení jejich aktivit zcela mimo zákon.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com