Populární P2P služba LocalBitcoins, která přes svou platformu propojuje kupující a prodejce kryptoměn, mění svá pravidla. Vzhledem k tomu budou muset všichni noví zákazníci projít procesem ověření identity. Klienti, kteří již mají na této platformě účet, budou rozděleni do čtyř skupin s různými právy a rozdílným přístupem k jednotlivým funkcím.

Konec anonymnímu obchodování?

Jedno z posledních míst, které mohli příznivci kryptoměn využívat na anonymní obchodování s digitálními měnami, se brzy změní. Finský stratup LocalBitcoins v důsledku tlaku dozorových orgánů bude muset přistoupit ke změně pravidel. Námitky proti této platformě a způsobu jejího fungování přitom nepřicházely jen ze strany místních regulátorů ve Finsku, ale také od finančních kontrolních orgánů  Evropské unie.

Společnost LocalBitcoins se zavázala provést změny, které budou  v souladu s novým místním zákonem týkající se poskytovatelů služeb v oblasti virtuálních měn, jakož i ve shodě s již pátou novelou zákona o odhalování a předcházení praní špinavých peněz a financování terorismu. Tu přitom finský parlament schválil teprve 13. března tohoto roku.

Mezi hlavní body novely patří následující:

  • Společnosti zabývající se provozováním služeb souvisejících s kryptoměnami budou muset podávat zprávy o podezřelých aktivitách.
  • Zástupci vybraných finančních úřadů si budou moci vyžádat adresy a totožnost vlastníků kryptoměn.
  • Burzy a společnosti poskytující kryptopeněženky se budou muset zaregistrovat u místních regulačních orgánů.

K plánovaným změnám, které vstoupí v platnost v listopadu tohoto roku, se zástupci LocalBitcoins vyjádřili slovy:

„LocalBitcoins pracuje na vylepšení aktuálních opatření, která nám umožní poskytovat bezpečnější a lepší služby v souladu s předpisy.

V pondělí 18. března jsme spustili nový proces registrace účtů, kde si uživatelé mohou ověřit základní informace již při registraci, což usnadňuje nováčkům najít obchodní partnery od prvního dne a zvýšit tak počet oprávněných zákazníků.

Souběžně s tím se nám podaří zabránit vytváření falešných a nelegitimních uživatelských účtů.“

Decentralizované burzy představují řešení bezpečnostních problémů. Jsou na to připraveny?

Omezení ve výši 0.35 BTC

V případě, že na LocalBitcoins už účet máte, budete podle stránky breakermag.com po zadání vašeho přístupového jména, emailu a hesla přesměrováni na další stránku. Na ní budete vyzváni, abyste uvedli vaše celé jméno a příjmení, telefonní číslo a zemi, ve které máte bydliště. Žádné další informace týkající se jakékoli formy prokázání vaší totožnosti nejsou v tomto kroku potřeba.

Jakmile však vstoupíte na seznam místních kupujících, stránka vám oznámí, že na základě tohoto levelu verifikace můžete uskutečnit obchod jen do výše 0.35 BTC. V době psaní článku jde o částku přibližně $1,405.

Touží po KYC standardech banky, nebo státní aparát?

Přínos této novely by měl podle jejích tvůrců spočívat v posílení vztahu mezi finskými bankovními institucemi a hlavními aktéry v oblasti poskytování kryptoměnových služeb. První náznaky zpřísnění pravidel ve Finsku už přitom přišly začátkem tohoto roku. Důkazem toho jsou například problémy místní kryptoburzy a poskytovatele kryptoměnové peněženky – společnost Prasos Oy. Té odmítly vést účet čtyři přední finské banky.

Všechny shodně tvrdily, že jsou znepokojeny neregulovanou povahou kryptoměn. Mimo jiné vyslovily obavy, že transakce prostřednictvím kryptoměn nesplňují standardy KYC (know-your-customer) a mohly by obcházet místní zákony týkající se boje proti praní špinavých peněz (AML).

Český General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů na světě

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com