Lightning Network, druhá vrstva Bitcoin blockchainu, která funguje jako platební protokol a umožňuje rychlé transakce mezi účastněnými uzly, zaznamenává impozantní rozvoj.

Kapacita sítě se zvýšila o 280 %

Napříč tomu, že technologie, která stojí za řešením škálování, existuje relativně krátce, její vývoj a růst pokračuje rychlým tempem. I během přetrvávajícího bear marketu, ve kterém se kryptoměny nacházejí počínaje začátkem tohoto roku, je aktuálně otevřeno téměř 13,000 platebních kanálů. Vypadá to, že řešení Jacka Dorseyho (spoluzakladatel Twitteru) plní svůj záměr. Zrychlit, zlevnit a zefektivnit transakce Bitcoinu.

DOPORUČUJEME:

Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network

Podle analytické stránky 1ML.com, která se zaměřuje na sledování aktivity a rozvoje sítě, přesáhla Lightning Network hranici 4,000 uzlů. Aktuálně jich má 4,118, což činí 8% nárůst za posledních 30 dní. Mnohem zajímavější je však informace týkající se celkové kapacity sítě. Ta se za uplynulý měsíc zvýšila o slušných 280 %, čímž atakuje hranici $2 miliony.

Transakční poplatky jsou zanedbatelné

Pokud se podíváme na detailnější statistiky, na výše zmíněné stránce můžeme najít informace týkající se mimo jiné i poplatků. Ty byly ve spojitosti se škálovatelnosti sítě jedním z hlavních důvodů, proč se dev tým Bitcoinu rozhodl implementovat řešení v podobě Lightning Network. Co se samotných poplatků týká, v průměru vycházejí na 1 satoshi. Při aktuálním kurzu jde přibližně jen o $0.000046.

Zajímavé je i srovnání s XRP, které se prezentuje jako jedno z nejvhodnějších řešení pro rychlé a levné transakce. Aktuální cena transakce XRP podle stránek bitinfocharts.com vychází k dnešnímu dni na $0.0012.

 

Závěr minulého roku byl pro Bitcoin nejen časem, kdy dosáhl své all-time-high, ale i obdobím, kdy byla síť přetížená a transakční poplatky neúnosně vysoké. Do toho následně přišlo ukončení akceptace plateb touto kryptoměnou od společností jako  Valve a Stripe.

Valve Corporation – americká společnost, která se zabývá vývojem počítačových her a digitální distribucí softwaru přes platformu Steam.

Stripe – technologická společnost, která umožňuje jednotlivcům a firmám přijímat platby přes internet pomocí on-line platebních systémů.

Vývoj potřebuje ještě čas

Lightning Network dosáhla interoperabilitu s poskytovatelem VPN, TorGuard, či s obchodní společností Vaultoro, která nabízí nákup zlata prostřednictvím Bitcoinu. Celé řešení, kterým, jak jsme již poznamenali, se má dosáhnout zrychlení transakčních časů a nízké poplatky, je však stále ve fázi vývoje.

Přenesení mikrotransakcí na druhou vrstvu Bitcoin blockchainu je výborný nápad. Pro krátkost existence však stále trpí některými dětskými nemocemi a tak použití Lightning Network může být pro mnohé do určité míry náročné, nebo nepraktické. Na druhou stranu, data týkající se kapacity sítě a počtu uzlů hovoří jasně. Popularita Lightning Network roste a její benefity využívá stále více lidí.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoglobe.com