Litecoin si pomalu proráží cestu v Lightning Network a podle současných údajů má již 129 uzlů. To znamená, že nezávisle na sobě kontroluje 129 počítačů historií plateb. Za poslední měsíc je tedy nárůst až o 30 %. Pro porovnání, Bitcoin má již 5,674 Lightning uzlů.

Tyhle uzly mají celkem 611 aktivních kanálů s celkovou hodnotou 62.37 LTC, což je v přepočtu více než $2,000. Litecoin má před sebou ještě dlouhou cestu, jelikož tento počet uzlů je trpasličí v poměru s velikosti této sítě. Za poslední měsíce má Bitcoin nárůst až 16 % a hodnota je 2 miliony dolarů. Litecoin se tedy ani zdaleka nepřibližuje tomuto číslu, i když je na dobré cestě.

Každopádně několik zastánců poznamenalo, že Bitcoin pro tuto síť není tak ideálním médiem jako Litecoin. Zakladatel Litecoinu Charlie Lee prohlásil, že relativně vysoká cena financování Lightning kanálů s Bitcoinem učinila Litecoin konkurenceschopnou alternativou.

Kapacita Bitcoinové Lightning Network vzrostla od listopadu o čtyřnásobek

Může Litecoin vyjít ze stínu velkého Bitcoinu?

Pár desítek uzlů jen stěží může být kompletním platebním systémem, ale i tak je to pro tuto sedmou největší kryptoměnu velkým krokem, která je také nazývána jako „billion-dollar testnet”. Charlie Lee se dostal pod palbu všemožných útoků během medvědího trhu v roce 2018. A díky ponurému výhledu a kritice Lee rozprodal všechny svoje LTC.

Lee na svém Twitteru častokrát odstřeluje kulky svých kritiků, které nazývá „Bitcoinoví extremisté”.

10 důvodů podporujících Bitcoinový maximalismus

I když je Litecoin některými označován jako testnet, úspěšně se drží v TOP desítce největších kryptoměn a netrpí až takovou cenovou volatilitou jako právě Bitcoin.

Životaschopný Lightning Network může znamenat zářnou budoucnost pro obě kryptoměny, které jsou ale stále limitovány docela vysokými finančními náklady na straně proof-of-work miningu. V současné době se platby nepovažují „za konečné”, dokud je miner nezaznamená v blockchainu, v procesu, který může trvat až hodinu pro větší BTC platby.

Detailněji o Lightning Network

Síť Lightning Network je tzv. řešení druhé vrstvy nebo také anglicky settlement layer. To znamená, že se transakce zaznamenávají mimo blockchain, což umožňuje téměř okamžité vypořádání plateb za nepatrné poplatky.

Vše, co byste měli vědět o Lightning Network

Co je to settlement layer? Vysvětleno v analogii:
Je to silnice, po které si může každý řídit své auto. Silnice je ale moc přetížená, proto se rozhodlo zavést mýtné a tím lidi přesvědčit, aby jezdili MHD. V této analogii je Lightning Network MHD – společnosti pro masovou dopravu, které sdružují transakce od jiných uživatelů (ti, co si koupí jízdenku) do jedné transakce, která „jezdí” po blockchainu, aby obcházeli drahé mýtné. Takzvaný push back je tehdy, když např. lidé byli zvyklí na levný provoz na silnici (anebo zadarmo), a po zavedení mýtného mají pocit, že jim byla odebrána svoboda.

A ještě jednodušší příklad pro settlement layer je:
Dlužím vám 100 Kč, vy mi dlužíte 70 Kč, vy dlužíte Ivaně 30 Kč.

Bez settlement layer:
Vrátím vám 100 Kč,
vy mi vrátíte 70 Kč,
vy vrátíte 30 Kč Ivaně.

Se settlement layer:
Já vrátím Ivaně 30 Kč.

Řešení druhé vrstvy bylo považováno za svatý grál pro blockchain během sezóny vysokých poplatků, které se vyskytly koncem roku 2017. Podobné řešení bylo také navrženo pro Ethereum ve formě Raiden Network. Starlight, instantní settlement vrstva pro Stellar, v tuto chvíli běží v testovacím provozu.

StellarX: Bezplatná obchodní platforma nejen pro kryptoměny je spuštěna

Zdroj: cryptobriefing.com