Země G20 budou pracovat na zavedení mezinárodního zdanění pro přeshraniční platby a rovněž na řešení problémů s praním špinavých peněz.

Světoví lídři seskupení G20 se nedávno setkali v hlavním městě Argentiny, Buenos Aires, kde se shodli na systému zavádění mezinárodního zdanění pro kryptoměnový trh. Lídři G20 podepsali dohodu, že začnou pracovat na řešení zdanění kryptoměn.

Podle zpráv z japonského zpravodajského portálu jiji.com se prý země G20 dohodly, že vyvinou zdaňovací systém, který bude brát kryptotrh jako velkou „IT společnost“. První čtení zprávy se uskuteční během zasedání G20 v červnu 2019 v Ósace (Japonsko). Finální návrh připravený na zavedení daní z krypta tak můžeme očekávat do roku 2020.

Řešení pro přeshraniční daně

Veřejné zprávy z Japonska ukazují, že existuje mnoho důkazů o tom, jak společnosti hledají způsob, jak se vyhnout daním. Hlavní výzvou pro G20 tak bude vytvoření mezinárodního systému na řešení daní pro přeshraniční platby.

V prohlášení lídrů G20 se píše:

„Budeme se snažit o řešení otázky mezinárodního zdanění provázející digitalizování ekonomiky a budeme pokračovat ve spolupráci.“

Lídři poznamenali, že rovněž pracují na zavedení nezbytných opatření na potlačení vyhýbání se daním ze strany národních korporací.

Zpráva dále zmiňuje řešení problémů souvisejících s praním špinavých peněz. Názory členů G20 však nejsou v této chvíli zcela totožné. Zatímco Velká Británie a EU jsou pro předpisy, Čína a USA stále zůstávají opatrní v souvislosti s koncepcí mezinárodního daňového systému.

PSALI JSME:

U daňových přiznáních je potřeba myslet i na kryptoměny

Opatření G20 podle FATF standardů

Podle zprávy od Saudi Gazette G20 plánuje řešit financování terorismu a problémy s praním špinavých peněz podle standardů Financial Action Task Force (FATF), česky Finanční akční pracovní skupina.

V sekci 25 podepsaného prohlášení G20 uvádí:

„Budeme regulovat kryptoaktiva pro boj s praním špinavých peněz a také bojovat proti financování terorismu v souladu se standardy FATF a zvážíme další kroky podle potřeby.“

Mezinárodní měnový fond zdůrazňuje potřebu globálních opatření pro digitální měny

Christine Lagarde, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF), již několikrát zdůraznila potřebu mezinárodní spolupráce pro globální opatření. Několik centrálních bank už dříve odmítlo koncept kryptoměn, ale Lagarde varuje, že to není moudré.

V projevu na Světovém ekonomickém fóru v lednu 2018 Lagarde řekla:

 „Virtuální měny a jejich technologie mohou poskytnout rychlejší a levnější finanční služby a mohou se stát mocným nástrojem pro prohloubení finančního začleňování v rozvojovém světě.“

V téže době však zdůraznila důležitost udržení špatných hráčů mimo globální kryptotrh. Z toho důvodu je náležitý regulační přístup v globálním měřítku nezbytný. Lagarde uvedla, že na regulaci trhu je možné použít stejnou technologii podporující kryptoměny:

„Tytéž inovace, které podporují kryptoaktiva, nám mohou pomoci je regulovat. Jinak řečeno, můžeme hasit oheň ohněm. Můžeme využít potenciál kryptoaktiv a zároveň zajistit, aby se nikdy nestala útočištěm nezákonné činnosti nebo zdrojem finanční zranitelnosti.“

Šéfka MMF v poslední době podpořila i myšlenku používání digitálních měn centrální bankou (CBDC) prostřednictvím využití blockchain technologie:

„Výhody jsou jasné. Vaše platby budou okamžité, bezpečné, levné a potenciálně polo-anonymní. Centrální banky by si udržely jistotu v platbách. Mohly by nabídnout stejné podmínky pro hospodářskou soutěž a platformu pro inovace. Mezitím by Vaše banka nebo kolegové mohli zajistit přátelskou uživatelskou zkušenost založenou na nejnovějších technologiích,“ dodala Lagarde.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coinspeaker.com