Poslední dny je jedním z nejrezonujících témat v kryptokomunitě Facebook a jeho stablecoin Libra. Po roční práci na jejím vývoji firma Marka Zuckerberga zveřejnila white paper, ve kterém nastínila technické detaily coinu, který by měl být spuštěn v průběhu příštího roku.

Podle dostupných informací by měl tento digitální token postaven na jejich vlastním blockchainu sloužit nejen pro okamžité zasílání finančních prostředků přes  Facebook a jeho dceřiné aplikace WhatsApp a Messenger, ale také na online nákupy zboží či služeb.

Gigant v oblasti sociálních médií má již nyní uzavřené dohody o spolupráci s 28 společnostmi, mezi nimiž nechybí populární služby jako PayPal, eBay, Uber, Spotify a Vodafone. Cílem Libra Assosiation, tedy sdružení seskupujícího všechny zúčastněné strany stablecoinu Libra, je mít 100 členů.

Během následujících měsíců si dala tato organizace se sídlem ve Švýcarsku za cíl vyvíjet a testovat prototyp blockchainu. Ten má být finální spuštěn v první polovině roku 2020. Od tehdy by jím mohli uživatelé platit například za jízdu taxíkem, předplatit si hudbu či zaplatit za telefonní účet. A to vše podle slov jejích tvůrců s poplatky nižšími, než mají standardní banky nebo poskytovatelé platebních karet.

Reakce na digitální měnu Facebooku

Ke stablecoinu Libra, od kterého vzhledem k velké popularitě Facebooku mnozí očekávají masivní adopci, se mezi jinými vyjádřili i mnohé osobnosti stojící za kryptoprojekty. Níže vám přinášíme jejich reakce.

Max Kordek, zakladatel platformy pro tvorbu decentralizovaných aplikací – Lisk:

„Znám mnoho lidí, kteří nenávidí Marka Zuckerberga, ale když vaše společnost roste tak jako Facebook, je těžké zůstat věrný svému původnímu étosu. Hodně věcí se může pokazit. Je možné, že Facebook v tomto roce udělal několik chyb, ale jsem přesvědčen, že Zuckerberg má jen dobré úmysly. Fungování digitální měny za pomoci Facebooku vnímám jako zajímavý koncept.

Nejsem si ale zcela jist její mírou škálovatelnosti. Jen WhatsApp a Facebook mají dohromady miliardy uživatelů. Myslím, že to ale nakonec zvládnou, přičemž vůbec nezáleží na tom, zda je tento projekt decentralizovaný nebo centralizovaný. Pokud využívá technologii blockchain, je to přesně to, co chceme a potřebujeme.

Na druhé straně JP Morgan Coin je něco, co skutečně nenávidím. Nejprve tvrdili, že Bitcoin je podvod. Později se ukázalo, že sami do něj investovali a nakonec přišli s vlastním coinem. Celý jejich projekt byl z mého pohledu vytvořen pouze za účelem zisku.“

V podobném duchu se vyjádřil i Bill Barhydt, výkonný ředitel mobilní aplikace na obchodování s kryptoměnami – Abra. Podle jeho slov by mohl mít stablecoin od Facebooku velký potenciál. Facebook totiž vlastní komunikačního klienta WhatsApp, který je dostupný v mnoha zemích.

„Pokud by dokázali jejich kryptoměnu integrovat do této platformy, mohlo by to být velmi zajímavé. Přesto si myslím, že Facebook umožní používat jejich stablecoin nejdříve pro malé množství zemí, což sice nebude ze začátku převratné, ale když se jim časem podaří zvýšit jejich počet, mohou zaznamenat skutečnou globální adopci.“

Stablecoiny od A po Z

CEO CoinFLEX: Libra otevře dveře do světa kryptoměn mnoha lidem

Mark Lamb, výkonný ředitel kryptoburzy CoinFLEX, rovněž poukazuje na silné postavení tohoto lídra v oblasti sociálních sítí, přičemž díky jeho stablecoinu by do kryptoodvětví mohlo přibýt množství nových investorů.

„Facebook disponuje obrovskou uživatelskou základnou. V kombinaci s faktem, že jejich stablecoin by byl dostupný na kryptoburzách, by tato skutečnost mohla otevřít dveře obrovským masám lidí, které se zatím o kryptoměny nezajímali.“

Se zajímavou tezí přišel Alex Wearn, výkonný ředitel kryptoburzy IDEX, který se na potenciální masové využití stablecoinu od Facebooku podíval z pohledu vlády a regulačních orgánů:

„Myslím, že pro vlády bude těžké odolat touze regulace a dohledu nad takovým typem měny. Zatímco v současnosti jsou stablecoiny kontrolovány na vstupu (nákup) a výstupu (prodej), v budoucnu budeme možná svědky situace, kdy vůbec neopustí systém (nebude je potřeba tím pádem kupovat ani směňovat).

A právě tehdy se vlády budou podle mě aktivně zajímat, na co jsou platby použity a kdo za nimi stojí.“

Pohled na Libra white paper

Dostupný je už i white paper projektu Libra, který pěkně popisuje všechny aspekty této nové měny. Na tento white paper se podíval i technický ředitel společnosti Casa a velmi známá a respektovaná osoba ve světě Bitcoinu Jameson Lopp. Doporučujeme přečíst jeho detailní rozbor celého white paperu Libra.

Pět důvodů, proč Bitcoin nemůže být NIKDY celoplošně zakázán

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: blockonomi.com