Vstup Facebooku na pole digitálních měn prostřednictvím jejich dlouho připravované měny Libra může přinést značný impuls i pro ostatní společnosti. Ty, pokud chtějí zachytit pomyslný vlak v této oblasti, budou muset zareagovat, což může v konečném důsledku znamenat vznik dalších „privátních měn“.
Pokud se koncept Facebooku osvědčí, je pravděpodobné, že stejným směrem se vydají i giganti jako Amazon, Yahoo či Google. Zda to však bude mít kýžený efekt, zůstává prozatím nejasné. Níže vám přinášíme 10 klíčových vlastností, které charakterizují Libru a které by mohly v budoucnu udávat trend v oblasti „privátních digitálních měn“ navázaných na vybrané fiat měny.
Digitální měna s nízkou volatilitou
Digitální měna Facebooku by se podle slov jejích tvůrců a informací zveřejněných ve white paperu měla vyznačovat nízkou volatilitou. To znamená, že bude s největší pravděpodobností navázána na koš klasických fiat měn. Zatím se zmiňuje americký dolar, euro, britská libra a japonský jen. Bezpečnost, rychlost a škálovatelnost této měny bude zajištěna prostřednictvím Libra blockchainu za použití algoritmu Proof of Stake.
Libra: Co si myslí o nové digitální měně od Facebooku kryptoinsideři?
Zastřešení prostřednictvím neziskové organizace
Celý koncept Libry bude zastřešovat nezisková organizace Libra Association, která má své sídlo ve švýcarské Ženevě. Aktuálně má tato organizace již několik zajímavých členů, mezi nimiž nechybí přední společnosti jako PayPal, eBay, Uber, Spotify, Vodafone či investiční společnost ze Silicon Valley Andreessen Horowitz (a16z).
Finálně by měla mít tato organizace až 100 aktivních členů, kteří by měli být z geografického hlediska rozptýleni po celém světě. Celkový počet 100 členů je stanoven i kvůli tomu, aby žádný z nich neměl více než 1% kontrolu nad sítí.
Permissioned vs. permissionless blockchain
Blockchain Libry je aktuálně typu „permissioned„, což znamená, že na rozdíl od Bitcoinu mají přístup do sítě pouze její zakládající členové. V budoucnu by však mělo dojít ke změně a blockchain by se měl stát „permissionless„. To znamená, že žádná zúčastněná strana nebude moci jednostranně měnit pravidla sítě. Podle stanov Libra Association by měl Libra blockchain v budoucnu fungovat jako „skutečně veřejná služba“.
Pseudonymní transakce
Podobně jako u většiny kryptoměn, tak i v případě Libry budou transakce uskutečněné touto digitální měnou pseudonymní. To znamená, že převáděná částka, timestamp (časové razítko) a adresy odesílatelů či příjemců budou viditelné pro všechny účastníky sítě.
Co se týče peněženky Calibra, ta bude na rozdíl od samotné digitální měny Libra a Libra blockchainu jen ve správě Facebooku. Její používání bude podle předběžných zpráv vyžadovat splnění KYC (Know Your Customer) standardů.
9 zajímavých faktů o kryptoměnách, které Vás zlákají do nich investovat
Krytí Libry
Rezervy, kterými bude Libra kryta, budou sestávat ze souboru aktiv s nízkou volatilitou. Mezi ně lze zařadit bankovní vklady a státní cenné papíry v silných světových fiat měnách jako americký dolar, britská libra, euro a japonský jen.
Libra je navržena tak, aby byla stabilní digitální měnou, která bude plně kryta rezervou tvořenou reálnými aktivy, přičemž ji bude možné prodávat a nakupovat na vybraných obchodních platformách. To znamená, že každý vlastník Libry ji dokáže změnit stanoveným kurzem a místní měnou.
Libra investiční token
Vedle digitální měny Libra se do oběhu dostane i Libra Investment Token. Podle jeho tvůrců půjde o typ investičního aktiva, které bude k dispozici zakládajícím členům konsorcia tohoto projektu i vybraným akreditovaným investorům.
Úrok získaný z tohoto kolaterálu půjde držitelům investičních tokenů. Jimi bude převážně 28 společností, které Facebook přijal jako validátory transakcí a které za tuto výsadu musely zaplatit $10 milionů.
Náklady na provoz uzlu
Jak bylo uvedeno výše, společnosti sdružené v Libra Association budou sloužit i jako validátoři sítě. Asociace odhaduje, že provozování uzlů bude představovat pro každou společnost roční náklady ve výši přibližně $280,000.
Jelikož úroková míra, která bude plynout z držení Libra Investment Tokenu, ještě není zveřejněna, nelze vypočítat návratnost jejich ročních nákladů ani 10milionové počáteční investice.
FinCEN podpořil registraci Calibry
Facebook oznámil, že jeho dceřiná společnost Calibra, která bude zodpovídat za chod peněženky pro jejich digitální měnu Libra, byla úspěšně zaregistrována. Stalo se tak ještě v průběhu února, kdy jí licenci pro poskytování peněžních operací vydala Vládní agentura pro boj s finanční kriminalitou – FinCEN.
Momentálně je tato licence platná pouze pro území státu Kalifornie. Takže na to, aby mohla Calibra poskytovat své služby i v ostatních státech USA, bude potřebovat ještě další oprávnění.
Ochrana soukromí
Aby byly dodrženy všechny předpisy proti praní špinavých peněz, bude vyžadováno i ověření původu finančních prostředků. Transakce uskutečněné prostřednictvím Libry tak budou veřejné. Jinými slovy, Facebook nepoužije žádné kryptografické mechanismy, jako je například „zero knowledge proof“, které mají implementované kryptoměny zaměřené na ochranu soukromí.
Nezbývá nic jiného než doufat, že Facebook bude k těmto údajům přistupovat citlivěji a především důsledněji, než tomu bylo v minulosti, kdy už vícekrát čelil kritice za únik dat týkajících se svých uživatelů.
Spuštění v roce 2020
Digitální měna Libra, jakož i blockchain, na kterém bude postavena, se má spustit v průběhu příštího roku. Naproti tomu testnet má být spuštěn již v průběhu několika týdnů. V rámci něj budou moci vývojáři poskytovat svou zpětnou vazbu, navrhovat zlepšení, jakož i participovat na „bug bounty“ programech.
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk
Zdroj: theblockcrypto.com
Odpovědět