Světoznámý výrobce hardwarových peněženek Ledger představil v rámci výstavy Consumer Electronics Show v Las Vegas svůj nový produkt. Novinka Ledger Nano X disponuje Bluetooth rozhraním, větším displejem a zvýšenou kapacitou úložného prostoru pro Vaše kryptoměny.

Novinky Ledger Nano X

Ledger Nano X vychází z předešlého úspěšného modelu Ledger Nano S, přičemž budoucím majitelům přinese celkem pět vylepšení.

  • Podpora Bluetooth. Přestože Ledger Nano X stále funguje stejně jako jeho předchůdce na principu „USB klíče„, nový model přináší i Bluetooth rozhraní. Díky tomu můžete provádět transakce i v případě, že aktuálně nemáte k dispozici Váš notebook nebo desktop. Pomocí aplikace Ledger Live Mobile se můžete připojit k Vašemu smartphonu a bezpečně udělat převod. Komunikace přes Bluetooth rozhraní je samozřejmě zašifrována.
  • Nový displej. Ledger Nano X přichází s větším displejem, který využívá technologii OLED (organické světlo emitující diody).
  • Ovládání. Výrobce pro snadnější manipulaci přemístil tlačítka na přední stranu zařízení.
  • Dobíjecí vestavěná baterie. Díky ní funguje Ledger Nano X (na rozdíl od  Ledger Nano S) i tehdy, když není připojen přes USB kabel k počítači.
  • Větší úložný prostor pro aplikace. Ledger Nano X umožňuje teoreticky nainstalovat až 100 aplikací, které slouží ke správě jednotlivých  kryptoměn a tokenů. Ve srovnání s Ledger Nano S jde o markantní zvýšení. Přecházející model umožňoval uložit pouze 18 aplikací.

Zdroj: ledger.com

Bezpečné transakce přes Bluetooth

K bezpečnosti provádění transakcí přes Bluetooth rozhraní a k možným obavám týkajících se potenciální zranitelnosti tohoto zařízení se vyjádřil i generální ředitel společnosti Ledger Éric Larchevêque:

„Nano X počítá i s možností, že spojení Bluetooth může být ohroženo. Přidání BLE (Bluetooth Low Energy – bezdrátová osobní síť) však nemá vliv na bezpečnost tohoto modelu. Transakce musí být vždy fyzicky ověřovány na zařízení stisknutím obou tlačítek. Kromě toho, tlačítka jsou na obrazovkách Nano X přímo připojena k Secure Elementu, což také zvyšuje celkové zabezpečení.

Zároveň používáme  nejvyšší úroveň bezpečnostního protokolu BLE , který eliminuje útoky typu MITM (man-in-the-middle attack). Vzhledem k tomu, že nic není neprolomitelné, zařízení vyžaduje, aby uživatel provedl validaci adresy přímo na něm. Pokud vždy ověříte parametry transakce na zařízení, budete v bezpečí.“

Podle aktuálních zpráv by se hardwarová peněženka měla dostat do prodeje v březnu tohoto roku. Co se aplikace Ledger Live Mobile týká, ta bude zpřístupněna prostřednictvím iOS App Store a Google Play již od 28. ledna.

Technické parametry

Cena cca 3,000 CZK/119 EUR
Velikost 72 mm x 18,6 mm x 11,75 mm
Hmotnost 34 g
Materiál nerezavá ocel a plast
Baterie 100 mAh
Konektor USB Micro-C
Úroveň certifikace CC EAL5 +
Čip ST33J2M0 + STM32F042
Kompatibilita Windows 8+, Mac OS 10.8+, Linux/iOS 9, Android 5+

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ledger.com