V „červeném sprnu“ dostal kryptotrh velkou ránu. Stále více lidí mluví o zániku většiny kryptoměn. Otázkou je, jaké projekty mohou přežít tuhle apokalypsu.

Většina altcoinů ztratila od jejich ATH (All Time High) na hodnotě. Jedná se o 80 – 90% poklesy. To mnohé dovedlo k závěru, že je na čase oddělit zrna od plev. Podle Teda Rogerse, prezidenta kryptopeněženky Xapo, by mohl zánik postihnout až 90 % altcoinů.

Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, prohlásil, že většina projektů zahyne. Buterinovy názory byly hlavně zaměřeny na altcoiny, které nemají potenciál. V krypto odvětví se takovým altcoinům také říká „shitcoiny“. Rogers věří, že Bitcoin je nejlepší a že je správný čas na jeho koupi. V době psaní článku je Bitcoin dominance na 55.3 %, což je nejvyšší hodnota za tento rok.

Přežití zániku

Které altcoiny přežijí? Toť otázka. K nalezení odpovědi je třeba se podívat do minulosti na projekty, které přežily podobný obrovský pád. Takové projekty mají největší šanci přežít tuto krizi a případně růst dál. Rok 2013/14 je téměř odrazem současné situace. Kryptotrh také zažil obrovský růst na konci roku a masivní pokles během roku 2014 s 80 % ztrátami. Trh se pak zotavil až v roce 2015. Co myslíte, bude to tak i u této krize, kterou momentálně prožíváme?

Když se podíváme zpět do roku 2014, můžeme spatřit Litecoin jako druhou nejpopulárnější kryptoměnu, jejíž hodnota byla jen $9. V TOP 20 byly také altcoiny jako XRP, Dash, Nxt, Dogecoin, Bytecoin, Maidsafe a Monero s několika dalšíma. Zbytek projektů selhal. Altcoiny, které byly zmíněny, mají šanci, že přežijí i současnou „depresi“.

V dalších letech bylo pár menších poklesů jako např. v roce 2016. Druhé místo v žebříčku vystřídalo Ethereum. To Ethereum, jehož platformu si vybírá 90 % začínajících projektů. V TOP 20 byly stejné coiny jako v roce 2014 plus NEM, Lisk, DigixDAO, Waves, Steem, Siacoin a Stellar. Není jisté, zda tu tyto projekty budou i příští rok, ale mají lepší šanci než projekty, které jsou v kryptosvětě teprve nováčky. Nováčci nemají takovou šanci jednoduše proto, neboť si ještě neprošly peklem.

Funkční produkt

Další fakt na zvážení je ten, zdá má projekt funkční produkt nebo se na něm teprve pracuje. To poskytne altcoinům značnou výhodu před těmi projekty, které žádný produkt ještě nemají. Na hodnotě také přidají významná partnerství.

Když se dnes podíváme do TOP 10, Cardano zažilo největší propad, a to – 93 % z ATH hodnoty. Tento coin ještě nemá plně funkční produkt. Roadmap vypadá zaneprázdněně, ale zda to bude stačit na přežití, ukáže teprve čas. EOS je na tom podobně. Žádný reálný funkční produkt a ztráta přes 80 %. Určitě všichni pamatujeme na pumpu, kterou EOS zažil v dubnu. Pak je tu TRON, který je nejvíc „medializovaný“ altcoin. Ten taky zatím nic neřeší.

Je tu toho tolik, o čem se zmínit. 1,926. Tolik kryptoměn již existuje podle CoinMarketCapu. Toto číslo by mělo v budoucnu rapidně klesnout. Až k této apokalypse dojde, tak jenom ty projekty, které již prošly testem „smrti“ a disponují funkčním produktem, mají největší šanci přežít tohle období.

Která hardwarová peněženka je pro Vás ta nejlepší?

Zdroj: altcointoday.com