Bitcoin aktuálně prochází nejdelším bear marketem (medvědím trhem) ve své historii. Bitcoin v uplynulých 10 letech zaznamenal 3 velké cykly. Tyto 3 cykly mají mnoho podobných znaků. Hlavním z nich je, že každý z nich byl delší než ten předcházející.

Bitcoin white paper byl vydán přesně před deseti lety!

2011 – První euforie kolem Bitcoinu

Hnací silou pro přijetí Bitcoinu byla v minulosti anonymita a decentralizace. Technicky zdatný jedinec mohl jen za pomoci svého počítače efektivně těžit Bitcoin. Každopádně s rostoucím rozšířením a růstem hodnoty jsme zaznamenali vzestup GPU těžařů.

Hodnota Bitcoinu dosáhla poprvé 1 USD 14. února 2011. Strach z prošvihnutí příležitosti zapůsobil na mnoho investorů z USA, Japonska a Číny. Ti vytlačili cenu až na 20 USD. Následně BTC zaznamenal strmý pád po nechvalně známé kauze spojené s vykradením směnárny Mt. Gox. Tehdy bylo ukradeno přibližně 50,000 BTC.

Naděje na novou decentralizovanou globální měnu s konečnou zásobou, která by mohla eliminovat finanční korupci, byla „ztracena“. Kvůli krizi spojené s Mt. Gox ztratilo mnoho lidí víru v digitální měny. Krádež poukázala na nebezpečí spojené s digitálními měnami v kontrastu s bezpečnými tradičními komoditami, jako je zlato.

Bear market trval 18 týdnů, a pak cena začala znovu pozvolna růst. Až v listopadu 2013 dosáhla nové nejvyšší hodnoty.

2014 – Bear market

Bitcoin si po incidentu Mt. Gox získal pozornost celého světa. Zatímco většina lidí kryptoměny odmítala, někteří vizionáři si uvědomili potenciál Bitcoinu. Cena za krátký čas vylétla na více než 1,100 USD.

Trh se potýkal s regulačními změnami a problémy s těžbou. Těžaři používající GPU už v kontrastu se specializovanými ASIC těžaři nedosahovali zisku.

Mnoho podporovatelů Bitcoinu spatřilo potenciál blockchainu a jeho použití v téměř všech virtuálních aplikacích. Bear market vedl k vývoji platforem jako například Ethereum a Dash. Ethereum vydláždilo cestu pro další euforický růst.

Bear market trval 57 týdnů, po jehož uplynutí cena začala opět růst.

Kryptozima 2018: Bear market

Standardizace EVM platformy a ERC-20 tokenů vedlo k vývoji více než 2,000 kryptoměn. Většina z těchto kryptoměn byly však falešné nebo slabé projekty, což vedlo k vytvoření bubliny, která v prosinci 2017 vystoupala až na hodnotu 700 miliard USD. Na trhu bylo nespočet blockchainových projektů. A to všechno spělo k manipulaci a hysterii.

Tento bear market je také ovlivněn regulačními zprávami a problémy s těžbou. Nicméně momentálně je největším problémem limit počtu transakcí, které Bitcoin za daný čas zvládne zpracovat. Prodlevy v transakcích a velké transakční náklady, spolu s evidentně absurdním nárůstem ceny skoro všech z více než 2,000 kryptoměn, připomínaly internetovou bublinu, která se udála na počátku 21. století.

Tenhle bear market trvá jíž 58 týdnů a stále pokračuje.

Tržní cykly

Bitcoin je kompletně decentralizovaný a funguje na principu PoW (Proof-of-Work) s kontrolovanou zásobou. Počet lidí a firem zapojených do kryptoměn se evidentně exponenciálně zvýšil. Nárůst ceny byl mnohem větší než kdy předtím. Navíc každý bear market trval déle než ten, který mu předcházel.

Vzhledem k tomu, že Bitcoin momentálně čelí problémům s regulací, nízkou transakční kapacitou a konkurencí ze strany altcoinů, stablecoinů a centralizovaných DLT systémů, je budoucnost nejasná. Mít trpělivost hodlerů a snažit se o zlepšení bezpečnosti je jediná cesta vpřed.

Banka s největším počtem klientů v České republice projevuje zájem o kryptoměny

Zdroj: coinpage.com