Lee Kun Hee, jihokorejský miliardář a zakladatel světového gigantu Samsung, bude zřejmě pokutován kvůli neplacení daní. Zprávu přineslo JTBC, jihokorejské mainstreamové médium. Hee údajně disponuje stovkami bankovních účtů v zemích známých jako daňové ráje, kde platí odlišné zákony ohledně daní a zakládání společností. Z účtů měl údajně pravidelně od roku 2011 vybírat finance bez oznámení daňovým a regulačním orgánům Jihokorejské republiky. Bylo objeveno až 200 účtů, které nyní vláda zdaní a pokutuje.

Skutečná síla Bitcoinu a kryptoměn

Finanční svoboda je často vnímána pouze jako stav, kdy má člověk finanční prostředky na pokrytí jeho nákladů, aniž by pracoval. Je to jen iluze, o níž se kromě Hee-ho přesvědčili všichni, na jejichž majetek sáhl stát. Ruští miliardáři, jejichž majetek byl v EU zmrazený či běžní lidé, které navštěvuje exekutor to dobře znají.

Trochu škodolibě vyzní příběh prince Alwaleed bin Talala, který byl odsouzen saudsko arabskou vládou za korupci, praní špinavých peněz a daňové úniky. Domácí vězení a pokuta 7 miliard(!) amerických dolarů zní skutečně „královsky“. Princ krátce před zatčením přirovnal Bitcoin k Enronu, zkrachovalé energetické společnosti a paradoxně mu vyčítal to, co ho připravilo o všechno.

Nejlépe to vystihl Max Kaiser: „Talal řekl, že Bitcoin není dobrý, protože neexistuje centrální vláda a žádná centrální banka. O týden později centrální banka a vláda sebrala skoro všechen jeho majetek. Kdyby ho měl uložený v Bitcoinu, neměl by problém. Tato situace je odstrašující příklad, proč byste měli koupit Bitcoin. Každý, kdo zvažuje koupi Bitcoinu, podívejte se na Talala spícího na matraci hotelu v domácím vězení.“

Dvě strany mince

Je pravdou, že ochránit svůj majetek uložený v kryptosvětě je poměrně jednoduché. Stačí mít privátní klíče od své peněženky a nikomu je neprozradit. Zařízení jako Trezor či Ledger přidávají extra úroveň ochrany. Skutečnou anonymitu ale dosáhnete výběrem kryptoměn jako Zcash či Monero. Nikdo nemusí vědět, kde máte svůj majetek uložený. Druhou stranou mince je v tomto případě volatilita, která by mohla majetek změnit na bezcenné tokeny. Jedná se o extrémní případ, ale nelze zapomínat na diverzifikaci – rozložení investičního rizika do více druhů kapitálu (fiat, krypto, akcie, dluhopisy, komodity, zlato, nemovitosti, sběratelské předměty atd.).

Reálnější však je, že více a více lidí si bude část svého majetku odkládat do kryptosvěta. Americký investor Mark Cuban doporučuje například 10% majetku vložit do BTC nebo ETH. Offshore účty tak získali silného soupeře, protože 40 miliardové odvětví uvítá možnost ukládání majetku za zvýšené anonymity, ochrany údajů, lepší transakční schopnosti či schopnosti platit instantně. To nejsou nejlepší zprávy pro zprostředkovatele a lidi profitujících v rámci zmíněného odvětví, ale pokrok je nezastavitelný. Kryptoměny dokáží nabídnout stejnou službu rychleji, levněji a snadněji.