Christine Legarde, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (IMF), tvrdí, že kryptoměny jasně otřásají systémem. Legarde říká, že rozvíjející se kryptosféra musí být monitorována a regulována, aby se tak omezilo možné narušení globální stability.

Šéfka IMF tak navázala na panel na jarním setkání IMF, které se konalo ve Washingtonu, před dvěma dny. Legarde vyzývá, aby se finanční regulace pohnuly spolu s finančně-technologickými inovacemi. Měnící se obchodní praktiky, jako například společnosti J.P. Morgan, jsou důkazem toho, že kryptosféra už ovlivňuje současný stav.

IMF: Regulace jsou potřebné na ochranu systému před kryptoměnami

Ředitelka IMF už varovala, že kryptoměny mohou být katalyzátorem pro bankovní a finanční průmysl. Legarde se pro CNBC vyjádřila ohledně technologie, která narušuje stávající systém a mění způsob, jakým společnosti fungují a dělají svůj byznys:

„Myslím si, že úkolem narušitele a kohokoli, kdo používá technologii distribuovaných účetních knih, ať už to nazýváte kryptoměny, aktiva, měny nebo cokoli jiného… toto vše jasně otřásá systémem.“

Pokračovala zdůrazňujíc, že takové změny musí doprovázet regulace, protože taková velká inovace by zřejmě mohla otřást systémem natolik, že bychom ztratili stabilitu“. Ačkoli není jasné, zda slovem „my“ myslela ji samou a IMF, nebo hovořila o lidstvu jako celku. Legarde však zdůraznila, že otřásat stabilitou systému nechtějí“.

Hlavní zastánce Bitcoinu a autor knihy Bitcoin Standard: Decentralizovaná alternativa k centrálnímu bankovnictví Saifedean Ammous obvinil přes Twitter šéfku IMF pro pokrytectví argumentování systému založeného na jednoduchých fiat penězích. Podle něj si nestabilní systém vytvořili sami, když se rozhodli postavit globální finanční systém na vládních měnách.

Přestože Ammous se domnívá, že Bitcoin je schopen narušit zaběhnutý systém, existuje již několik příkladů finančních institucí, které zkoumají nové obchodní modely, které podporují tvrzení Legarde. Nejznámějším je ovšem JPM Coin od J.P. Morgan, který se tváří jako digitální stable coin, jenž by netrénovanému oku mohl připomínat Bitcoin, ale nenabízí nic z toho, co by mohla přinést masová adopce Bitcoinu.

Masová adopce kryptoměn v řádu několika let? Podle šéfa BitPay to není nemožné!

Mezinárodní instituce se pouštějí do boje s kryptoměnami

Legarde také varuje před technologickými společnostmi, které vstupují na trh. I ony by měly být objektem regulací:

„Budou muset být zodpovědní, aby mohli být důvěryhodní.“

Několik společností se již pokusilo o založení vlastní digitální měny. Nejzvučnějšími jsou samozřejmě Facebook a Telegram.

Není to poprvé, co reprezentativní postava zažitého finančního systému vyjádřila obavy z kryptoměn a ze změn, které s sebou mohou přinést. Zajímavé však je, že tentokrát nejde o neopodstatněné urážky, jak to v poslední letech bylo například s  Jamie Dimonem. Zdá se, že síly, které by mohly upravit normy Bitcoinu, se probouzejí. Možná, že se pohybujeme směrem k násilnější fázi již zmíněné fráze:

„Nejprve vás ignorují, poté se na vás smějí, pak s vámi bojují a nakonec vyhrajete.“

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: newsbtc.com