Říká se, že staré návyky se těžko mění. Mnoho lidí je zvyklých na koncept fyzické peněžní hotovosti v našich peněženkách, kabelkách a kapsách, a tak pochopit koncept kryptoměn ani nechtějí. V podstatě se není čemu divit. Stačí být trochu zručný s technologiemi, umět základy ekonomie, financí a investic a také věřit v technologický pokrok.

Systém peněz se během historie změnil už několikrát a stále není dokonalý. Pro drtivou většinu populace však funguje a proto nehledají něco nového, či inovativní. Pravda je taková, že fiat peníze nebo platební karty jen tak jednoduše z oběhu nezmizí. Žijeme však v digitální době, neměly by proto i peníze a finanční systém existovat digitálně? Státy a organizace už dokázaly, že neumí efektivně spravovat finance a důkazem je nejedna finanční krize. Je už na čase, aby kontrolu nad finančním světem přebrali běžní lidé?

Úvodem pár otázek k zamyšlení neuškodí, ale pojďme se podívat na umělecký koncept toho, jak by kryptoměny mohly vypadat v podobě papírových peněz. Jedná se však pouze o návrh fanoušků.

Fyzická podoba kryptoměn

Bitcoin

Vytvořený v roce 2009 Satoshi NakamotemMnozí z nás nepovažovali Bitcoin (BTC) za investiční příležitost až do poloviny minulého roku, kdy jeho hodnota narostla na $20,000. Zlaté barevné schéma bankovky koreluje s tím, že Bitcoin je považován za digitální zlato.

Ethereum

Projekt založený Vitalikem Buterinem v roce 2015 přinesl možnost jednoduché tvorby decentralizovaných aplikací a ICO, které byly umožněny prostřednictvím smart kontraktů. Název Ethereum byl odvozen od slova „ether“, který symbolizuje hypotetické neviditelné médium, které proniká vesmírem a umožňuje světlu cestovat.

Litecoin

Někdy označován jako „malý bratr“ Bitcoinu. Litecoin (LTC) vytvořil Charlie Lee v roce 2011 jako snadnější a efektivnější verzi právě Bitcoinu. LTC je určen na menší platby a rychlejší transakce. Litecoin Foundation nedávno získala podíl na německé WEB bance a dále tlačí na možnost LTC debetních karet.

Ripple

XRP byl do kryptosvěta uveden v roce 2012. Postarali se o to páni Chris Larsen a Jed McCaleb. Digitální aktivum bylo kdysi označováno jako Ripple kvůli skutečnosti, že bylo vytvořeno na pohánění Ripple sítě. Ale vzhledem k nevyřešeným soudním sporům a obstrukce se SEC se společnost Ripple se rozhodla, že tyto dva subjekty (jména a blockchain Ripple) jsou zcela odlišné. Design papírové měny by se tak mohl stát spíše sběratelským kouskem.

IOTA

IOTA Tangle plánuje revoluci Internetu věcí (IoT), jakož i transakcí na blockchainech, protože má nulové poplatky. Společnost IOTA byla založena v roce 2015 Davidem Sonstebem, Sergejem Ivancheglem, Dominikem Schienerem a Dr. Serguei Popovem s jediným cílem, aby vytvořila měnu pro Internet věcí.

Monero

Projekt byl založen v roce 2014 programátorem s online přezdívkou thankful_for_today – známý pseudonym Nicolase Van Saberhagena. Monero (XMR) se stalo oblíbenou měnou všech kryptonadšenců, kteří oceňují anonymitu. Monero si již prošlo dávkou kritiky i ze strany vládních organizací a bylo již delistované z některých burzJe zajímavé, že pokud se nejedná o peníze a finance občanů, tak mají všichni ústavní právo na soukromí…

DASH a Zcash

DASH je zkratka pro Digital Cash (digitální hotovost). Vyznačuje se vyšší transakční rychlostí a anonymitou. Projekt vytvořil Evan Duffield v roce 2014, který je vyobrazen na bankovce.

Zcash (ZEC)  vznikl v roce 2016 a je také známý svou anonymitou. Uživatelé mají při výběru transakcí dvě možnosti: buď používat veřejný blockchain, nebo anonymizovat transakci. Zcash byl popularizovaný Edwardem Snowdenem, který připustil, že měnu používá stejně jako bratři Winklevossovci, kteří přidali ZEC na jejich burzu Gemini.

Zdroj: ethereumworldnews.com