Po roce 2017, kdy byli všichni kryptoinvestoři naplněni očekáváním a pozitivismem, přišel rok 2018 a s ním i vystřízlivění. Rok 2018 se nesl v duchu silné recese a několika prudkých pádů, které způsobily pokles cen kryptoměn až o 80 %. 

V roce 2018 se velká očekávání a sliby mnoha projektů setkaly s realitou. Během celé 10leté historie kryptoměn si mnoho projektů prošlo cykly prudkého růstu a strmého pádu. V letech 2017 a 2018 vzniklo mnoho kryptoměn, které se ucházely o lukrativní místa ve finančním a blockchainovém sektoru. Mnoho z nich však v důsledku nepříznivého vývoje zkrachovalo. V následujících bodech Vám představíme pár nejpodstatnějších faktorů, které provázely postupně se zhoršující náladu na kryptoměnovém trhu v roce 2018.

ICO vystřízlivění

Ztráta zájmu a nadšení o ICO – počáteční nabídky mincí (Initial Coin Offering), která do jisté míry táhla kryptoměnový trh v roce 2017, přispělo ve velké míře k rozvoji recese na trhu. Mnozí investoři najednou nemohli očekávat rychlé zisky, na které byli u ICO zvyklí. Mnoho projektů nedokázalo přinést slíbené produkty a některé nedokázaly naplnit ani dílčí cíle. ICO jako takové přitahovalo mnoho slabých firem, o čemž se v kryptokomunitě obecně vědělo. Avšak množství nezrealizovatelných projektů zaskočilo nejednoho investora. Navíc mnoho tokenů se ukázalo jako problémových. Jednou z nejpřednějších vlastností digitálních aktiv je jejich neměnnost, avšak mnoho tokenů a s nimi spojených smart kontraktů se ukázalo jako chybných či slabě zabezpečených. Zmrazené tokeny v Parity peněžence a zneužití nevhodně naprogramovaných smart kontraktů negativně ovlivnilo množství projektů, pro které byly dané tokeny esenciální na další rozvoj projektu.

Výkonnost ICO projektů ve třetím čtvrtletí 2018 je skutečným zklamáním

Mnoho tokenů také zažívalo rizika ze strany regulací, protože mnoho ICO projektů se dostalo pod vyšetřování od autorit a finančních regulátorů v důsledku distribuce neregistrovaných tokenů typu cenné papíry. Mnoho projektů tak bylo zastaveno, zatímco společnosti hledaly způsoby, jak nabídnout tokeny tak, aby byly v souladu s  neustále rozvíjejícími se regulačními a právními rámci.

Problémy s Bitmainem

Bitmain, těžební gigant známý svými ASIC zařízeními, začal rok 2018 s velkým úspěchem. Ve druhém čtvrtletí však došlo k mnohem horším výsledkům a očekávalo se, že výsledky třetího čtvrtletí budou ještě o něco horší. Těžba a investice do drahých zařízení začala ztrácet dynamiku, neboť tržní ceny Bitcoinu nevykazovaly žádné známky oživení. Nyní má Bitmain problémy s prodejem svých akcií v IPO začátkem roku 2019. Navíc stabilita a důvěryhodnost tohoto kryptoměnového sektoru poznamenala mnoho potenciálních investorů, kteří měli Bitmainu pomoci přečkat toto období. 

Deanonymizace kryptoměn

V minulosti byla myšlenka zcela anonymních transakcí, které některé kryptoměny nabízejí, považována za revoluční. Kryptoměny však musely udělat kompromis: na to, aby se mohly integrovat do starého finančního systému, se musely do velké míry vzdát anonymity. Mezitím se staly jakousi normou právní předpisy jako „poznej svého zákazníka (Know Your Customer – KYC) a prověřování kryptoměnových burz a jejich uživatelů v důsledku zákona o financování v rámci boje proti terorismu. Co se týče obchodování na burzách, kryptoměnové trhy tak poprvé už nebyly bez hranic. Navíc mnoho kryptoměnových platforem zavedlo seznam zemí, které byly vyloučeny z obchodování.

Problémy s Tetherem

Začátkem října 2018 kontroverzní a intenzivně kritizovaný stablecoin Tether (USDT) podlehl sérii problémů a pádů, které vyústily v pokles ceny USDT až na $0.85. A to je pro kryptoměnu typu stablecoin, jehož první a nejdůležitější vlastností je stabilní cena (v tomto případě $1), velký problém. V té době Bitfinex, kryptoměnová burza úzce spojená s Tetherem, marně hledala banku, která by byla ochotna spolupracovat a podpořit tento kryptoměnový projekt. Selhání a pád ceny USDT způsobil na trzích s Bitcoinem nestabilitu, což dále narušilo důvěru v kryptoměny. V tom momentě Tether stáhl z oběhu až 1.3 miliardy USDT tokenů a začal být obzvláště opatrný při vydávání nových tokenů a zvětšování likvidity. Bez finančních injekcí v podobě USDT, trhy s Bitcoinem nadále klesaly.

Negativní vývoj na trhu s akciemi

Po desetiletí kvantitativního zmírňování a rekordních hodnot na trzích s akciemi se v posledním čtvrtletí 2018 směr prudce otočil. Navzdory přáním mnohých kryptofanoušků je trh s akciemi stále úzce spjat s kryptoměnovým trhem.

Až dosud Bitcoin a ostatní kryptoměny existovaly ve světě naplněném likviditou, kde se rychlý pohyb peněz hnal za ziskem téměř jakéhokoliv typu. Kryptoměnový trh se ale změnil a kryptoměny se budou muset přizpůsobit novému ekosystému, kde likvidita již nebude dosahovat předešlé vysoké úrovně. Toto by mohlo být samo o sobě nejvýznamnější překážkou pro kryptoměnové trhy, kde se následující měsíce ukáže plný dopad poklesu akciového trhu na ceny digitálních aktiv.

Závěr

Navzdory celoroční recesi a značnému negativismu, kryptoměny a blockchainová technologie na tom nikdy nebyly lépe. Ano, ceny kryptoměn jsou na tom ve srovnání se stavem z minulého roku nesporně hůře, ale fundamenty, technologický pokrok a hlavně adopce kryptoměn do běžného života na tom nikdy nebyly lépe.

Lightning Network postupuje bleskovým tempem: Kapacita sítě se blíží k $2 milionům

Dokazuje to prudce rostoucí fintech sektor i neustále rostoucí množství a objemy kryptoměnových transakcí. Současný pesimismus je na místě a místy je i vítán, jelikož drží kryptoměny při zemi, čímž do určité míry přispívá ke zdravému růstu tohoto průmyslu. Nicméně je důležité, aby tento pesimismus nezastiňoval zdravé uvažování. Kryptoměnový trh se jednou otočí a proto je třeba být ostražitý, protože jak nás učí historie kryptoměn: po velkých pádech a dlouhotrvající recesi přichází bezprecedentní růst. A ten další může být opravdovou peckou!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptovest.com