Celá kryptokomunita je od minulého týdne ve smutku. Trh začal náhle prudce klesat a od pondělí 19. listopadu nabylo toto klesání ještě silnější obrátky. Mnozí se ptají, co způsobilo tak náhlou změnu? Existuje vůbec hranice, kde se tato lavina cen zastaví?
Kryptoměny dosahují svá minima
I když bychom si mohli myslet, že taková lavina cen se přece musí na nějaké hranici jednou zastavit, mnohé kryptoměny mají své pseudopodpůrné hranice, na které jsou investoři zvyklí a očekávají, že pod tuto hranici se jejich cena dostane jen zřídka. Když však cena klesne pod tento „pohodlný“ level, investoři začnou být neklidní a ostře sledují, zda jejich měna nedosáhne své minimum z minulosti.
Kryptoměnový trh se aktuálně zmítá v obrovských poklesech na cenách a ztrátách na tržní kapitalizaci. Otázkou zůstává: Kde mají jednotlivé kryptoměny své dno? Co se s nimi stane, až ho dosáhnou?
Bitcoin (BTC) se dnes se svou podpůrnou hranicí $5,300 sklouzl až pod hranici $5,000. V době psaní článku je jeho cena na úrovni $4 511,49 s denní ztrátou 13,21 %. Kolem 10 hodiny dopoledne se jeho cena pohybovala dokonce pod touto hranicí – $4 380.
Bitcoin a jeho vývoj ceny během 20. listopadu 2018. Zdroj: coinmarketcap.com
Altcoiny
Ethereum (ETH) dnes překonalo i své existenční minimum z července 2017 a během dopoledních hodin byla jeho cena na úrovni $127. Aktuálně se ETH obchoduje za $143,64 se ztrátou 13,32 %. Jeho tržní kapitalizace klesla na neuvěřitelných $14 miliard, což je ve srovnání se začátkem minulého týdne téměř o $8 miliard méně. Rozdíl mezi druhým Ripple (XRP) narostl na $4,3 miliardy oproti ETH.
Bitcoin Cash (BCH) dokázal v jednu hodinu ráno padnout o $100 z ceny $336 na $233. S aktuální denní ztrátou 31 % se jistě všichni držitelé BCH sami sebe ptají, zda BCH ještě nějakou tu budoucnost má. Pro BCH jde o nejnižší cenu od svého vzniku. Vypadá to, jako by se BCH řítil zpět ke svému vzniku a chtěl nám dát své poslední sbohem.
Litecoin a Monero jsou na tom podobně tak jako i zbytek altcoinů. Dokonce i Tether padá o 2,67 % a True USD o necelé 1 %. Jediným altcoinem v TOP 100 s pozitivním směrem nahoru je stablecoin USD Coin, který byl nedávno zalistován i na burze Binance.
Kdo/co je tedy viníkem úpadku trhu?
Hledat viníka na finančních trzích je vždy složité. Většinou jde o několik faktorů najednou. Kryptoměnový trh je mnohem více volatilnější a náchylnější na prudší reakce než tradiční trh s cennými papíry. Je proto dosti složité určit kdo, nebo co za tak prudký pokles trhu může. Na základě informací a zkušeností z minulosti lze určit několik podnětů, které způsobily letošní největší pád trhu.
1. Když klesá Bitcoin, klesají i altcoiny
Bitcoin je sice digitální měna, ale obchoduje se s ním, jako by byl komoditou. Jeho celková nabídka je omezená, tak jako např. zásoby zlata, proto se časem stane nedostatkovým „zbožím“. Poptávka po něm proto logicky neustále stoupá. BTC cena je však mnohem více volatilnější a síly trhu jsou zodpovědné za to, že jeho cena se chová podobně jako cena zlata. Tím, že jsou altcoiny navázány na BTC, což je první a nejpopulárnější digitální měna, jejich pohyby cen následují volatilitu BTC. Mnohé kryptoměny jsou obchodovány právě v páru s BTC.
2. Negativní vliv médií
Veřejné vnímání měny je ovlivněno titulky o pádu trhu i negativními prohlášeními finančních institucí, které zpochybňují platnost měny. Jedním z příkladů tohoto efektu je událost v roce 2017, kdy generální ředitel společnosti JP Morgan vyhrožoval, že vyhodí každého pracovníka z jeho banky, který investuje do BTC. Digitální měna okamžitě utrpěla ztrátu 6 %. Titulky s negativním trendem trhu způsobují, že investoři se ze strachu o své investice začnou chovat iracionálně, což má také velký vliv na trh.
3. Nedostatečná bezpečnost
Aby BTC získal cenovou stabilitu, musí mít investoři a spotřebitelé bezpečný prostor na ukládání svých finančních prostředků. Bohužel, problémy s bezpečností mají vliv na důvěru, jakož i na používání BTC. Významné události z minulých let, ale i letošní kyberútoky na kryptoměnové burzy či peněženky způsobily odcizení prostředků mnoha investorů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout
4. Přísná vládní nařízení
Bitcoin je decentralizovaný a nemá centrální autoritu, která by ho regulovala. To umožňuje uživatelům vyhnout se běžným platebním postupům. Je to atraktivní pro mnoho uživatelů digitálních měn, protože to znamená nulovou nebo centrální inflaci. Může to však přitahovat i pozornost kybernetických zlodějů, kteří milují krádež, aniž by zanechali digitální stopu. Vlády odmítly přijmout měnu, protože finanční instituce a banky mají obavy z její schopnosti podporovat praní špinavých peněz, či ze spáchání trestných činů. Začátkem tohoto roku ministr financí Indie uvedl, že kryptoměny nebudou považovány za zákonné platidlo země. Nedůvěru si získaly i kvůli faktu, že jsou rozšířeny v různých nezákonných činnostech. Facebook i Google také vyžadují, aby inzerenti kryptoměn a BTC absolvovali přísný schvalovací proces. Zakázané byly i reklamy na počáteční nabídku mincí (ICO).
5. Zpoždění v rozhodování SEC o Bitcoin ETF
Komise pro cenné papíry (SEC) stále nerozhodla o přijetí Bitcoin ETF (Exchange Traded Fund). Odborníci se také domnívají, že schválení tohoto fondu by mohlo způsobit, že hodnota BTC rychle poroste. Žádost byla dříve zamítnuta z důvodu volatility digitální měny. Zpoždění ovlivnilo i jiné altcoiny, nejen BTC.
MŮŽETE SI DÁLE PŘEČÍST:
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk
Zdroj: smartetereum.com
Odpovědět