Vývojářské komunity, investory a startupy tíží kryptoměnový tržní pokles. Jejich sny o nezávislosti od tradičního finančního systému a rychlém zbohatnutí se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Bloomberg oznámil, že jako první svůj krach oznámil ETCDEV – skupina stojící za vznikem a vývojem Ethereum Classic, které se řadí mezi TOP 20 kryptoměn s tržní kapitalizací přes 400 milionů dolarů. Jen nedávno společnost oznámila, že je pro nedostatek finančních prostředků a neschopnosti získat více kapitálu pro udržení projektu nucena uzavřít svou činnost.

Morgan Stanley tvrdí, že těžba Bitcoinu pod 8,600 dolarů je nezisková

Igor Artamonov, zakladatel ETCDEV a forku coinu Ethereum (ETH), promluvil o stavu své společnosti v kontextu klesajícího trhu:

„Existuje několik věcí, které se staly současně. Jsem si jist, že pokud by se to stalo před rokem, nebyl by to vůbec problém, před rokem bylo na trhu mnoho volných peněz. Ale na medvědím trhu se všechno změnilo.“

Dále Artamonov dodal, že on a jeho 12 zaměstnanců jsou ve fázi hledání nové práce. Jeden zaměstnanec přešel ke konkurenční společnosti.

ETCDEV není jedinou firmou, která čelí problémům v důsledku klesajících cen coinů. ConsenSys, jeden z největších kryptosoftwarových startupů založený v New Yorku Josephem Lubinem, se potýká s reorganizací pracovních sil a je nucen snížit stav svých zaměstnanců o 13 %. V listopadu společnost Steemit Inc., která vytvořila měnu STEEM, musela propustit dokonce až 70 % svých zaměstnanců.

I Sirin Labs, vydávající vůbec první blockchainový smartphone, uvažuje nad ukončením projektu. Výkonný ředitel Moshe Hogeg v jednom nedávném rozhovoru řekl, že upustí od myšlenky vlastního hardwaru a přikloní se k možnosti prodeji tohoto blockchainového softwaru dalším mobilním výrobcům. V tuto chvíli má Sirin Labs finanční prostředky jen na 6, maximálně 12 měsíců provozu.

„Důvodem, proč teď mnoho firem trpí je ten, že značnou část svých finančních prostředků nosí v digitálních aktivech. Ceny aktiv v letošním roce zažily pokles o více než 90 %. Tím pádem se digitální peněženky ztenčily až tak, že mnoho společností zjistilo, že nemohou získat další finanční prostředky, aby udržely svůj projekt nad vodou.“

Venture Capital financoval od roku 2012 zhruba 1,180 kryptostartupů, což podle CoinDesku činí více než 5.6 miliard dolarů. Stovky dalších společností získaly kolem 22.5 miliardy dolarů vydáním tokenů veřejnosti nebo tzv. akreditovaným investorům prostřednictvím ICO.

Závěr

Na všem negativním je i kus pozitivity. Klesající trh může mít za následek, že ty nejlepší projekty posune na vrchol. Vydrží pouze ty společnosti, které si uvědomují, že efektivita je ceněna nad chamtivostí. Vzhledem k vzestupu, ke kterému došlo v roce 2017 a kdy ceny kryptoměn do konce roku stoupaly až o několik tisíc procent, vypukla horečka, která vytvořila negativní strukturu kryptoprůmyslu. Důraz byl spíše kladen pro spouštění projektů a startupů, ale zapomnělo se na to důležitější – na podporu životnosti, kvality a užití v reálném světě. A právě tohle je důkazem nafouknutí bubliny až do bodu krachu trhu.

Masová adopce kryptoměn v řádu několika let? Podle šéfa BitPay to není nemožné!

Zdroj: ethereumworldnews.com