Kryptoměny přilákaly obrovskou pozornost zejména tím, že se pomocí nich mohou lidé dostat k relativně slušnému výdělku. Někteří jen koupí kryptoměny na doporučení známých či přátel, jiní si dělají svůj vlastní průzkum o projektu, do kterého chtějí investovat. Když hodnota jisté měny stoupne, prodají svůj podíl a užívají si zisk. Jiný způsob výdělku může být zas každodenní obchodování s coiny či tokeny. To je už trošku náročnější způsob obohacení, každý se ale rozhoduje podle sebe, jak se chce v tomto novém světě orientovat.

Každý den jsme svědky nových projektů vznikajících na bázi blockchainu či nových ICO. Každý projekt slibuje revoluci v odvětví, na které se zaměřuje. Samozřejmě není to nemožné, ale pokud se chcete ve všech existujících a nově vznikajících projektech vyznat, to už s nemožností trošku hraničí.

Nově vznikající projekty v blockchainovém odvětví otevírají bránu k novým možnostem výdělku. Kryptoměnové projekty pochopitelně chtějí, aby se o ně lidé zajímali a chtěli je i používat a pomáhat rozšiřovat dál. Samozřejmě, že vidina 1000násobného zhodnocení tokenu oproti jeho ceně při uvedení na trh je skvělá.

Existují ale kryptoměny, které své uživatele odměňují za to, že jejich tokeny  HODLujete (držíte). Přesně tak! Koupíte nějaký coin, uložíte jej do kryptoměnové peněženky a díváte se, jak vám vydělává. V tomto případě můžeme hovořit o jakési formě kryptoměnových dividend.

Dividendy

Pojďme si zopakovat, co to vlastně dividendy jsou. Moudré encyklopedie definují dividendy následovně:

„Dividenda je peněžní podíl z čistého zisku akciové společnosti vyplácený akcionářům podle stanoveného procenta nominální hodnoty akcie. Dividenda je tedy ta část zisku, která se dále rozděluje mezi jednotlivé akcionáře. Výši dividendy lze charakterizovat jako výši vyplaceného podílu připadající na 1 akcii.“

Dividendy jsou akcionářům vypláceny na základě rozhodnutí valné hromady akcionářů, nejsou právně nárokovatelné.

Dividendy samozřejmě ovlivňuje množství faktorů, například hospodářské výsledky společnosti, likvidita společnosti či její investiční plány. Stejně mohou být dividendy vypláceny různým způsobem, například v hotovosti nebo ve formě dalších akcií společnosti.

Kryptodividendy

Koncept dividend může být aplikován i na kryptoměny. Kryptodividendy se tedy zaměřují na obchodní modely blockchainových projektů, které vytvářejí pasivní příjem bez nutnosti prodeje měny nebo jiné spekulace.

V kryptosvětě existují různé způsoby, kterými můžete získat dividendy. Ty se však liší z měny na měnu, protože každá má svůj vlastní způsob provozu a má svá vlastní pravidla a předpisy.

Dva nejpopulárnější způsoby, které vyplácejí dividendy, jsou:

  • Staking – držení coinu v dedikované peněžence pro potřeby PoS (Proof-of-Stake).
  • HODLing – zmíněné koupení měny a její držení v jakékoliv peněžence.

Podívejme se na některé kryptoměny, které nabízejí svým držitelům generování pasivního příjmu pomocí zmíněných způsobů.

NEO

NEO je vcelku známý pojem v kryptoměnovém světě a určitě ho netřeba detailně představovat. Často je NEO skloňováno jako čínské Ethereum.

NEO je také kryptoměna, která existuje na NEO blockchainu. Kromě NEO coinů v tomto ekosystému najdeme ještě jeden kryptotoken nazývaný GAS (dříve známý jako ANC nebo Antcoin), který může být uložen v peněžence NEO a generovat pěknou návratnost ve formě dividend. Jednoduše držíte v peněžence NEO a přibývá vám GAS. Čím více NEO máte, tím více GASů generujete.

Pro získávání GASů se nevyžaduje, abyste své peněženky nechávali po celou dobu otevřené jako u jiných PoS měnách.

Nezapomínejte však, že ne každá peněženka vám umožní uplatnit nárok na GAS, takže musíte vybrat správnou, abyste získali dividendy. NEON wallet je oficiálně podporovaná peněženka, která vám umožní přijímat a odesílat NEO i GAS.

1 NEO vám vygeneruje přibližně 0.1 GASu za rok, což je při aktuální ceně GASu $48.93 asi $4.8 ročně. Množství GASů závisí na množství NEO, které v peněžence držíte.

Tip: Na této stránce najdete online kalkulačku, která vypočítá množství GASů, které dostáváte za držení NEO.

Vhodná peněženka: NEON wallet

KuCoin

KuCoin je multi-kryptoměnová burza světové třídy, která byla spuštěna v polovině roku 2017. Díky svému obchodnímu modelu a marketingovému tlaku stále roste a těší se obrovskému zájmu.

Podobně, jak má burza Binance svůj BNB Coin, tak KuCoin má KuCoin akcie (KCS – KuCoin Shares). Mechanismus odměňování držitelů se liší od Binance modelu, ale je též velmi zajímavý.

Tím, že držíte akcie KuCoin, dostáváte denní bonus / dividend nazývaný KuCoin Bonus. Bonus, který dostanete, je přerozdělen z 50 % všech obchodních poplatků zaplacených uživateli KuCoin burzy. Každý den je tedy vyčleněna polovina všech poplatků pro držitele KCS, které jsou rovnoměrně rozděleny mezi všechny KCS tokeny. Takže pokud objem a množství obchodovaných mincí na burze narůstá, zvyšuje se i bonus z držení akcií KuCoin.

1 KCS vygeneruje za den při momentálním objemu obchodování přibližně $0.002. Opět to není mnoho, ale předpoklad je, že bude narůstat jak objem obchodů, tak i cena KuCoin Shares. Ta se momentálně pohybuje kolem $9.31. KuCoin Share lze zakoupit pouze na burze KuCoin.

Vhodná peněženka: MyEtherWallet, nebo jakákoliv ERC-20 peněženka

Komodo

Komodo rovněž patří mezi populární kryptoměny, která má anonymizační vlastnosti a vylepšený mechanismus pro dosažení konsenzu v síti. Komodo vznikl forkem ze Zcashe.

Je součástí širšího decentralizovaného systému nazývaného SuperNET a patří mezi průkopníky v rozvoji peer-to-peer decentralizované burzy s názvem BarterDex, která by měla nativně podporovat atomic swaps.

Komodo generuje zisk pouze z držení měny v peněžence. Opět není potřeba mít stále otevřenou peněženku. Místo toho stačí, abyste KMD drželi v peněžence a alespoň jednou za rok se svými coiny trochu pohýbali. To znamená přijmout nebo odeslat nějaké coiny. Za tuto námahu budete odměněni ročním úrokem v podobě 5 %. V peněžence však musíte držet minimálně 10 KMD coinů.

Vhodné peněženky: Agama wallet a Swing wallet

PIVX

PIVX je další Proof-of-Stake měna, která se zaměřuje na anonymitu použitím protokolu Zerocoin.

„Protokol Zerocoin používá šifrovací metodu známou jako Zero-Knowledge proof. Ta umožňuje jednak prokázat, že daná finanční transakce je pravdivá pro druhou stranu, aniž aby veřejně odhalila informace kromě skutečnosti, že peníze byly zaslány nebo přijaty.“

A stejně jako téměř všechny PoS měny, PIVX má také svůj staking model, který vás odměňuje za držení vašich PIVX mincí v peněžence. V tomto případě však peněženky musejí být otevřeny a online na určitý čas, abyste si mohli nárokovat vyplývající odměnu.

Cena PIVX se momentálně pohybuje kolem $10 a držení 100 PIVX coinů vygeneruje přibližně $5 měsíčně.

Vhodná peněženka: Oficiální PIVX wallet

NAV Coin

NAV Coin je první kryptoměna, která poskytuje tzv. duální blokchain pro soukromé transakce.

Jedná se o plně funkční Proof-of-Stake kryptoměnu, která je v provozu od roku 2014. Je postavena na aktuálním Bitcoin Core kódu a je vylepšena o nové funkce. Transakce jsou zpracovány mnohem rychleji – jedna transakce přibližně za 30 sekund. NAV Coin nabízí možnost volitelných soukromých transakcí s dvojitým blockchainem a systém odměňování, který umožňuje vydělávat během spánku!

Pokud si NAV Coin peněženku nastavíte do Staking módu, můžete počítat s roční návratností přibližně 5 %.

Vhodná peněženka: Oficiální NAV Coin wallet

Závěr

Všechny popsané kryptoměny (kromě KuCoin shares) si můžete zakoupit na kryptoměnové burze Binance. Podrobný návod, jak se na tuto burzu zaregistrovat a jak na ní obchodovat, naleznete v našem článku zde.

Všechny Proof-of-Stake kryptoměny vyžadují, aby jejich uživatelé drželi jistou část coinů. U PoS algoritmů je tvůrce nového bloku určen právě podle toho, kolik coinů v dané síti vlastníProto je pochopitelné, že PoS blockchainové projekty musejí nějak motivovat uživatele k držení kryptoměn. Z toho důvodu existují zmíněné kryptodividendy. Je to zajímavý koncept, který stojí za otestování.