Blockchain Transparency Institute (BTI) vydala zprávu. V té tvrdí, že kryptoměnové burzy falšují informace o objemu obchodování a tržní kapitalizaci až do výše $6 miliard.

Výzkumníci v BTI hodnotili aktivitu uživatelů a návštěvnost největších  kryptoměnových burz na trhu. Porovnávali objem obchodování a tržní kapitalizaci, kterou burzy oficiálně udávají s jinými metrikami. Výzkumníci při své studii využili  metodu Slippage, která je využívána pro analyzování výstupů kryptoměnových burz. Pomocí této metody se analyzuje likvidita objednávek na daných burzách za účelem ověření statistik o obchodech, které jednotlivé burzy posouvají veřejnosti.

Celou zprávu naleznete zde.

Téměř polovina denního objemu je falešná

V současnosti je podle stránky CoinMarketCap denní objem obchodování na kryptoměnových burzách přibližně $13.5 miliardy. Výzkum společnosti BTI však tvrdí, že až $6 miliard z tohoto objemu je falšovaných. Burzy údajně využívají různé strategie za účelem umělého navýšení objemu jako například používání  tradovacích botů nebo wash trading. Jedná se o formu manipulace s trhem, při které investor současně prodává a nakupuje tytéž aktiva – kryptoměny – na vytvoření klamavé, umělé činnosti na trhu.

Wash trading  je podvodné obchodování se sebou samým, aby se vytvořil falešný dojem o poptávce na trhu, který láká investory.

Výzkum společnosti BTI využíval parametry jako webovou návštěvnost, angažovanost a objem z důvěryhodných zdrojů (např. SimilarWeb)Podle studie, více než 70 % kryptoměnových burz zmanipulovalo své objemy obchodování minimálně trojnásobně. Jak? Prostřednictvím nepřehledných a přinejmenším morálně křivých aktivit.

„Průzkum obchodních objemů 130 nejlepších burz odhaduje, že více než $6 miliard denního objemu obchodování je falšovaných. Přes 67 % denního objemu vzniká wash tradingem. Více než 70 % z top 100 burz je pravděpodobně zapleteno do wash tradingu. To uměle navyšuje jejich udávaný objem téměř trojnásobně,“ píše se ve zprávě.

Společnost BTI však zdůraznila, že některé přední burzy jako BittrexKucoin a  Bithumb udávají legitimní objemy, neboť počet jejich jedinečných návštěvníků je úměrný objemu obchodování. Většina burz, které poskytují údaje trhu s kryptoměnami, mají desítky tisíc unikátních návštěvníků denně, ale stovky milionů dolarů v obchodovaném objemu každý den. Uvádějí tedy čísla a statistiky, které nelze odůvodnit.

Ve zprávě se dále píše:

„Burzy jako Bittrex, Kucoin, Cryptopia a Bithumb mají mnohem vyšší počet jedinečných návštěvníků, než naznačuje jejich objem obchodování. To nepřímo dokazuje, že údaje, které poskytují, jsou pravdivé, protože by jednoduše mohly uvádět vyšší objem bez toho, aniž by to bylo podezřelé.

Proč kryptoměnové burzy falšují objemy obchodování?

Podle BTI, většina nových uživatelů přichází na burzy skrz affiliate odkazy a referral programy z CoinMarketCap. U některých burz tvořila návštěvnost z  affiliate linků z CoinMarketCapu až 83 % celkového affiliate objemu.

Z tohoto důvodu je mimořádně důležité, aby burzy svými informacemi o obchodování kryptoměn apelovaly na investory. Je to vcelku logické, protože  investoři mají tendenci vyhýbat se kryptoměnovým burzám s nízkou likviditou kvůli potížím při nákupu a prodeji.

„Z údajů ze SimilarWeb rovněž vyplývá, že až 90 % návštěv na nových a začínajících burzách pochází z různých kryptoměnových žebříčků a až 83 % z CoinMarketCapu. To je důvod, proč mnohé burzy falšují své denní objemy. Zkrátka se chtějí dostat v žebříčcích výše,“ dodává zpráva.

CoinMarketCap už čelil dávce kritiky za nesprávné vyhodnocování dat. Svou politiku, vůči datům z burz i pro zalistování nových burz, již výrazně upravil.

Závěr

Poměrně jednoduchým řešením falšování objemu je apelování na poskytovatele tržních údajů, aby se pokoušeli odstranit nebo penalizovat burzy, které využívají  tradovací boty a wash trading. Nicméně, jelikož pro kryptoměnové obchodní platformy neexistuje žádný legislativní a regulační rámec, je mimořádně obtížné takové kroky prosadit.

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku.

Zdroj: ccn.com