Společnost Circle Internet Financial Ltd., vlastněná mezinárodní finanční skupinou The Goldman Sachs Group, odkoupila populární kryptoměnovou burzu Poloniex za $400 milionů. Podle vyjádření představitelů společnosti Circle se jedná o upevnění pozice na rozvíjejícím se kryptoměnovém trhu.

Odkoupení kryptoměnové burzy za  $400 milionů

Společnost Poloniex, která byla založena v roce 2014, provozuje populární stejnojmennou kryptoměnovou burzu, která patří mezi 20 největších burz podle objemu obchodování. Poloniex je mezi investory obzvláště populární burza, protože nabízí množství méně běžných kryptoměn a ICO tokenů. V posledních měsících však společnost čelila rostoucí kritice. Obrovský příliv nových uživatelů v druhé polovině roku 2017 způsobil technické problémy a výpadky v klíčových obchodních okamžicích, a tak znemožnil investorům reagovat na turbulentní trh.

Společnost Circle Internet Financial Ltd ve svém blogu 26.2.2018 oznámila koupi společnosti Poloniex za $400 milionů. Tento krok může působit přinejmenším překvapivě. Společnost Circle vlastní finanční skupina The Goldman Sachs Group, která se v minulosti několikrát negativně vyhranila vůči kryptoměnám. Koupě Poloniexu může znamenat, že The Goldman Sachs Group v kryptoměnách vidí potenciál.

„Myslím, že je to opravdu dobré znamení pro kryptoměny. Mnoho firem začíná konsolidovat, s čím je spojen příliv nejschopnějších lidí do do krypto-odvětví,“ řekl Erik Voorhees, generální ředitel digitální směnárny aktiv ShapeShift. „Myslím, že rok 2018 bude přelomový. Tyto společnosti mají mnoho kapitálu.“

Circle s kryptoměnami již zkušenosti má. Společnost provozuje platební platformu typu peer-to-peer, která umožňuje okamžité odesílání transakcí prostřednictvím mobilní aplikace Circle Pay. Určitou dobu platforma podporovala i Bitcoin transakce. Tato aplikace je postavena na stejné technologii jako kryptoměna – blockchain. V roce 2015 získala Circle od státního oddělení finančních služeb v New Yorku licenci BitLicense  a v roce 2016 získala úplně první licenci na virtuální měny ve Velké Británii. Circle je také předním hráčem v oblasti mimoburzovního obchodu s BTC.  Společnost navíc brzy vydá aplikaci zaměřenou na maloobchodní nakupování kryptoměn.

Prvním krokem společnosti Circle bude rozšířit zákaznickou podporu a zaměřit se na snížení rizik, dodržování předpisů a technické operace na posílení stávajícího produktu a platformy.

Poloniex jako první regulovaná burza v USA?

Podle Nathaniel Popper, autora knihy „Digital Gold“ a reportéra New York Times, se představitelé Circle na soukromé prezentaci vyjádřili, že jednají s příslušnými orgány s cílem stát se „první regulovanou kryptoměnovou burzou ve Spojených státech“.

Závěr

Akvizice Poloniex společností Circle je tak obzvláště důležitým milníkem pro kryptoměny: odkup kryptoměnové burzy za devěticifernou částku tak významnými investory jako The Goldman Sachs, naznačuje přijetí / legitimaci kryptoměn tradičními investory. Přestože ve Spojených státech jsou kryptoměny legální, regulátoři v této zemi jsou obzvláště striktní, co se týče investic. Současná americká legislativa neumožňuje občanům Spojených států legálně se účastnit ICO. Pokud se Circle Poloniex podaří stát legální regulovanou kryptoměnovou burzou, může nastat i posun v oblasti ICO, po kterém američtí investoři tak touží.