Bitfinex, čtvrtá největší kryptoměnová burza na světě, požádala své uživatele o zveřejnění jejich daňových informací. Burza se stala silným terčem kritiky, protože tyto informace může posunout vládám.

Informace o daních

Jedna z nejpopulárnějších kryptoměnových burz Bitfinex, požádala vybrané uživatele o zveřejnění jejich daňových informací. Následně na sociální síti Twitter v příspěvku přiblížili, že se „úmyslně zaměřují na uživatele, o nichž jsou přesvědčeni, že mají povinnost odhalit své daňové pozadí“ a že burza může poskytnout tyto informace vládě.

Bitfinex čelí silné kritice

Uživatelská základna z tohoto rozhodnutí pochopitelně šťastná není. Mnozí uživatelé se na sociálních sítích vyjádřili, že přestávají používat Bitfinex služby, protože nechtějí své daňové informace zveřejnit.

Přestože se tento daňový požadavek nevztahuje na všechny uživatele, styl zmíněné zprávy naznačuje, že v budoucnu se to může změnit. Zajímavé je, že uživatelé, kteří byli požádáni o informace, nejsou z jedné země, ale ze všech koutů světa.

Většina uživatelů na tyto zprávy reagovala rozhořčením a podstatná část z nich deklaruje úmysl stáhnout finanční prostředky z Bitfinexu. To, jak silný dopad to na burzu bude mít, zůstává sporné.

Vzhledem k tomu, že tato burza je registrována na Britských Panenských ostrovech, podle místního zákona je povinna hlásit konkrétní informace tamní vládě. Společnost Bitfinex následně může „vyměňovat“ informace s daňovými úřady v souladu se zákonem o dodržování daňových předpisů Spojených států amerických (FATCA) a Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (CRS). Termín pro předložení těchto informací je 24. květen 2018.

Společnost Bitfinex byla založena v roce 2012 a má sídlo v Hongkongu. Při tržní kapitalizaci ve výši $686 milionů je Bitfinex celosvětově čtvrtá největší kryptoměnová burza. V současnosti se na na této burze obchoduje se 77 různými digitálními aktivy.

Bitfinex minulý měsíc přitáhl pozornost médií, když newyorský právník v rámci programu „Iniciativa integrity virtuálních trhů“ burzu požádal, aby poskytli informace o operacích, vnitřních kontrolách a jiných klíčových informacích  s cílem chránit investory a uživatele.

Zdroj: twitter.com