Kraken, 5. největší kryptoburza na světě pokračuje ve své činnosti. Plánovaná údržba systému ji  vyřadila na více než 2 dny, i když společnost původně počítala jen s 2 hodinami.

Neočekávané komplikace

Nečekaně dlouhá „downtime“ doba rozrušila mnoha uživatelů platformy, kteří chtěli nejen obchodovat, ale také vybírat vklady a registrovat se. Vše neúspěšně a hlavně v nevhodnou chvíli nejistých zpráv z Jižní Koreji.

Jako odškodnění, nabízí společnost sídlící v San Francisku odpuštění poplatků do konce tohoto měsíce. Týká se to však pouze běžného obchodování bez zapůjčeného kapitálu. Margin obchodování (obchodování s finanční pákou) bude mít do konce měsíce zredukován poplatek na úroveň 0.005%.

Společnost své uživatele  během doby výpadku  ujistila  o bezpečném uložení  jejich krypto kapitálu a dodala:

„Omlouváme se za nejistotu způsobenou výpadkem. Plánovaná přestávka byla kvůli nahrazení našeho starého obchodního engine za nový – vylepšení, které zákazníci již dlouho vyžadovali a na kterém jsme dlouho a tvrdě pracovali.“

Nepolapitelný bug

Vše začalo tuto středu upozorněním, že další den bude plánovaný upgrade systému. Mělo to trvat „kolem dvou hodin… možná déle“. Ve čtvrtek v 5:00 londýnského času začala přestávka podle plánu . Bylo to však jediné co šlo podle plánu.

„Upgrade jde pomaleji než bylo očekáváno“ uvedla společnost o 7:34 na své „status page“.

Následovalo několik dalších „informování“, ale naděje přinesla až zpráva v 15:27:

„Jsme v koncové fázi instalace upgradu. Už jsme skoro v cíli, ale určit přesný čas dokončení je velmi obtížné, protože vše závisí na tom, jak půjde konečné testování.“

Nevyšlo to. O tři a půl hodiny přišla nová informace o „nutnosti vyřešit četné komplikace“ a opět bez udání předpokládaného času dokončení. V Krakenu si zřejmě uvědomili, že trpělivost zákazníků může dojít:

„Ano, toto je náš nový rekord pro výpadky od našeho spuštění v roce 2013. Ne, nejsme na to hrdí.“

V pátek společnost přiznala, že znovu spuštění stránky brání „nepolapitelný“ bug (Elusive bug). Podařilo se ho odstranit až v Sobotu. V 11:30 byla stránka opět online a v 15:47 se pokračovalo v obchodování.

Společnost publikovala další blog ohledně omluvy, ve kterém slíbila vyšetření problému už za pár dní.

Upozornění: Privátní klíč  (Private Key) představuje kód pro přístup do peněženky a umožňuje plnou kontrolu nad finančními prostředky v ní uložené. Avšak mnohé z nejpopulárnějších online peněženek a kryptoměnových burz, soukromý klíč majiteli peněženky neposkytnou. Na dlouhodobé držení kryptoměn jsou proto nejvhodnější peněženky, od kterých privátní klíče vlastníte.

zdroj: coindesk.com, blog.kraken.com