Naposledy, kdy byla japonská krypoměnová burza Mt. GOX hacknutá, byla to ničivá rána pro kryptoměnový ekosystém. V dalším velkém útoku, tentokrát na japonskou burzu Coincheck, byla odcizena přibližně stejná částka, avšak kryptotrh zaznamenal jen jemný propad. Důvody Vám přiblížíme v tomto článku.

Stejné případy, jiné důsledky

V roce 2014 došlo k nechvalně známému útoku na burzu Mt. GOX,  při kterém bylo o odcizených 850,000 Bitcoinů v té době v hodnotě dohromady $ 450 milionů. Burza nejprve dokázala útok tajit, ale vyšetřování nakonec ukázalo, že Bitcoiny byly kradené postupně od roku 2011. Burza nakonec vyhlásila bankrot a trvalo to až dva roky, než se kryptoměnový trh zcela zotavil. Většina investorů své Bitcoiny ani peníze už nikdy neviděla.

V pátek 24.1.2018 došlo k dalšímu útoku, tentokrát na japonskou burzu Coincheck. Jedná se o dosud největší útok v kryptokomunitě vůbec. Podle několika zdrojů, z tokijské burzy Coincheck bylo v odpoledních hodinách odcizených něco více než $ 490 milionů v kryptoměnách, konkrétně 500 milionů NEM tokenů (XEM). Krátce poté, co se na krádež přišlo, burza pozastavila obchodování s XEM a některými dalšími kryptoměnami.

Zatímco zpráva o krádeži poslala cenu XEM směrem dolů až o 11%, údaje z CoinMarketCap naznačují, že trh se už začal uzdravovat. Většina kryptoměn na zprávy zareagovala, ale jednalo se jen o mírný jednociferný pokles. Proč trh nezareagoval prudkým propadem jako v případě Mt. GOX v roce 2014?

V době největší slávy byla  Mt. GOX nejpopulárnější platformou pro obchodování s Bitcoinem. Statistiky udávají, že burza Mt. GOX určité období zprostředkovávala až 70% všech BTC obchodů na světě. To bylo v době, kdy existovalo jen pár opravdu funkčních burz a altcoiny byly stále novinkou. Hacknutí tak důležité burzy a krádež de facto  jediné podstatné kryptoměny v takovém rozsahu znamenalo těžkou ránu pro kryptoekosystém. V současnosti existují desítky kryptoměnových burz. Bitcoin sice stále kraluje trhu, avšak jeho dominance je na ústupu. NEM však tvoří jen zlomek tržní kapitalizace kryptoměn a ani z daleka nemá takový vliv na kryptotrh, když měl Bitcoin v roce 2014.

Chris Burniske, partner společnosti Placeholder VC vypočítal, že Mt. GOX hack činil zhruba 5% všech agregovaných hodnot kryptoměnových aktiv v roce 2014. Pro srovnání, Coincheck představuje méně než 0.25% agregované hodnoty.

Burniske řekl: „Vliv Mt. GOX na kryptoměnový trh byl řádově větší než je tomu v případě Coincheck.“

Naděje pro oběti?

Podstatným rozdílem je, že okradení uživatelé kryptoburzy Coincheck, narozdíl od uživatelů Mt. GOX, mají naději, že jich odškodní. Během tiskové konference vedoucí představitelé společnosti Coincheck uvedli, že zákazníci budou kompenzováni za jejich ukradené kryptoměny, ačkoliv v současnosti není jasné, zda budou plně proplaceny.

Paul Rieger, člen týmu NEM Europe, který vyvíjí token XEM řekl, že jeho společnost se momentálně snaží  označkovat  ukradené XEM tokeny a sdílejí informace o postižených adresách s burzami.
Protože NEM je platforma založená na účtech, všechny přidružené účty mohou být označeny, což umožňuje burzám vědět, zda finanční prostředky na účtu byly ukradeny nebo ne.

Rieger řekl, že třetí strany pomohly při označování účtů sdílením informací o legitimních výběrech z Coincheck. Není však zcela jisté, že každý označený účet obsahoval ukradené XEM nebo že každý ukradený token byl označen.

Tip: Z dlouhodobého hlediska doporučujeme uchovávat kryptoměny v peněženkách, od kterých vlastníte soukromý klíč. Budete tak chráněni před podobnými případy hacknutí burzy.

Revitalizace XEM

Údaje z CoinMarketCap ukazují, že zatímco se ceny kryptoměn po odhalení podobných útoků obvykle propadnou, každá z top 20 kryptoměn se již do určité míry zotavila. XEM se začal zotavovat poté, co dosáhl hranice 76.5 centů, což je stále vyšší než 72.1 centů za token ze dne 17. ledna. Momentálně se XEM obchoduje za  $ 0.837187 s tržní kapitalizací více než $ 7.7 miliardy.

Propad hodnoty XEM po útoku. V červeném kruhu je vyznačen moment odhalení útoku.