Spoluzakladatel a technologický ředitel TRONu Lucien Chen oznámil odstoupení ze své pozice. Své rozhodnutí zdůvodnil diametrálně odlišným úhlem pohledu na základní ideologii tohoto projektu, než má jeho lídr Justin Sun.

Lucien Chen: Odcházím, protože TRON se ubírá cestou centralizace

Technický expert na oblast big data Lucien Chen je zklamán z toho, že se TRON odklonil od svého prvotního záměru – být decentralizovanou sítí. Lucien přitom stál po boku Justina  Suna od samého počátku tohoto projektu. Spolupodílel se na jeho přechodu na vlastní mainnet, akvizici BitTorrentu i spuštění decentralizovaných aplikací.

Ve svém příspěvku, který uveřejnil na blogové platformě Medium, uvádí, že TRON již není tím původním blockchainovým projektem, který navrhl a při kterém celou dobu stál. Zároveň dodal, že své cíle a ideje chce použít při budování nového projektu Volume Network (VOL).

„Během mých dvou let v TRONu jsem cítil, že kolo osudu se rychle otáčelo a já jsem se na toto tempo adoptoval. S kódováním a formováním týmu jsme začínali od úplné nuly. Když se podívám zpět do minulosti, dosud mi to přijde jako sen. Prošli jsme fázemi open source, spuštění testnetu, přechodu na mainnet, akvizice BTT jakož i expanze dApps. Děkuji Justinovi za to, že mi poskytl možnost, abych rostl s TRONem. Kvůli nesmiřitelnému rozporu mezi námi jsem se však rozhodl odejít.

Je mi velmi líto, že projekt, který vyrůstal v mých rukou, dopadl takto. Sny a vize, které mi Justin dal, byly zničeny. Po několika měsících přemýšlení jsem se rozhodl začít angažovat na tvorbě nového projektu Volume Network (VOL).“

Decentralizované burzy představují řešení bezpečnostních problémů. Jsou na to připraveny?

Tři důvody Chenova odchodu

Chen v publikovaném článku zmínil tři hlavní důvody, které ho donutily tento projekt opustit. Podle jeho názoru se TRON odklonil od svého původního záměru, se kterým ho budovali, není decentralizovaný a uživatelům není schopen nabídnout smysluplné aplikace.

Co se centralizace týče, hlavním problémem je podle Chena to, že některé uzly disponují více než 90 % hlasů, čímž se téměř úplně potlačil hlas obyčejných retailových investorů. Lucien také upozorňuje na fakt, že idea blockchainu tkví v decentralizaci. Justin Sun se však podle jeho slov snaží TRON centralizovat. Jako příklad uvádí soustředění moci do rukou „Super Representatives“, centralizace vývoje kódu či samotné distribuce tokenů. V neposlední řadě poukazuje na slabou praktickou využitelnost sítě TRON ve spojitosti s komerčními aplikacemi určenými pro běžné uživatele.

TRON Foundation: Chena jsme propustili kvůli zpronevěře

Odpověď na Chenův publikovaný článek nenechala na sebe dlouho čekat. TRON Foundation, společnost, která TRON zastřešuje, zveřejnila na sociální síti Reddit stanovisko, v němž uvádí, že Chen jakož i jeho dva další kolegové byli propuštěni z důvodu podezření ze zpronevěry finančních prostředků.

Podle inspekčního oddělení společnosti TRON jsou bývalí zaměstnanci Z. Chen, J. Zhu a X. Xie podezřelí ze zpronevěry finančních prostředků, úplatkářství a krádeže obchodních tajemství a duševního vlastnictví. Chen, Zhu a Xie byli propuštěni v lednu 2019 za porušení firemních předpisů. Příslušné dokumenty a materiály byly předány justici.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: investinblockchain.com