V současnosti je v oběhu přibližně 17.8 milionu bitcoinů (BTC), což znamená, že ještě zhruba 3.2 milionu BTC bude nutné vytěžit před dosažením maximálního počtu 21 milionů BTC. Skutečné množství bitcoinů v oběhu je však podstatně nižší než 17.8 milionu. Expert na kryptoměnovou bezpečnost Jameson Lopp odhaduje, že 4 miliony BTC jsou natrvalo ztraceny. Ať už proto, že jejich vlastníci ztratili své osobní klíče, nebo i pro to, že zemřeli.

Nejbližší BTC halving se očekává v květnu 2020

Bitcoinoví mineři zabezpečují chod sítě. Na oplátku jsou mineři za tuto službu odměňováni bitcoiny, které získá ten jednotlivec (nebo skupina lidí), jenž vytěží daný blok na blockchainu. V současnosti má odměna za vytěžení jednoho bitcoinového bloku výši 12.5 BTC. Tato odměna se však při  následujícím Bitcoinovém halvingu, který se očekává v květnu 2020, sníží na 6.25 BTC.

Proč je maximální počet bitcoinů nastavený na 21 milionů?

Mineři pravděpodobně podstatnou část vytěžených BTC míjejí na pokrytí provozních nákladů (elektřina, hardware, zaměstnanci). Bitcoin halving je proto netrpělivě očekávaný těmi, kteří investují do BTC, protože snižuje nabídku čerstvých BTC vstupujících na trh, čímž se zvýší poptávka.

K Bitcoin halvingu dochází každých 210,000 bloků. Čas budoucích halvingů lze proto přesně vypočítat, protože známe výši současného bloku a víme také, že nový blok se vytěží každých 10 minut. Živý odpočet k nejbližšímu halvingu najdete na této stránce.

„Chvíli“ to ještě potrvá

Odhaduje se, že poslední bitcoin bude vytěžen v roce 2140, kdy odměna za vytěžení nového bloku klesne pod 1 satoshi (nejmenší jednotka BTC). Samozřejmě to by museli bitcoinoví mineři těžit následujících 122 let, což není ani zdaleka jisté. I poté by však mineři měli motivaci udržovat síť, protože by stále vybírali poplatky za zabezpečení transakcí, i když by už nebyly žádné odměny za samotné vytěžení bloku.

Počet vytěžených bitcoinů a jednotlivé odměny za vytěžení každého bloku v síti. Zdroj: bitcoin.it

Co se stane, když bude vytěžený poslední bitcoin?

S vytěžením posledního BTC bloku a vysbírání odměny se všichni mineři sbalí a svou činnost ukončí. I takto by to mohlo vypadat v roce 2140, pravděpodobně ale nebude. Bitcoinoví mineři si za svou práci přerozdělují i transakční poplatky, a tyto poplatky by měly udržet chod Bitcoinové sítě nad vodou. Vize je taková, že s rostoucí cenou bitcoinu se zvýší i poplatky alokované na každou transakci.

Podívejte se na vývoj průměrné ceny BTC transakce za poslední rok.

V konečném důsledku by tyto transakční poplatky měly vzrůst na hodnotě tak, že budou i nadále povzbuzovat minery, aby pokračovali v těžbě. Zatímco nové bitcoiny již nebudou emitovány do oběhu, mineři budou stále něco vydělávat. Zda to bude hodně nebo málo, bude záviset na ceně BTC přibližně v roce 2140. Samozřejmě někteří mineři budou z trhu vytlačeni.

Aktuální průměrný poplatek za transakci je méně než $2. Možnost, že Bitcoin jednou bude mít hodnotu $50,000, $100,000 či dokonce víc, není vůbec vyloučena.

Vše, co byste měli vědět o kryptoměnových hardwarových peněženkách

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coincodex.com