Většina nováčků ve světě kryptoměn se rozhodne investovat do předních a ověřených mincí, jako jsou Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). Avšak mezi námi jsou i investoři a zkušení obchodníci, kteří záměrně vyhledávají méně známé kryptoměny.

Kryptoměny s malou tržní kapitalizací

Úspěšná investice do nové, případně zřídka diskutované nebo neznámé, ale slibné kryptoměny, může přinést několikanásobně větší zisky, než investice do „konvenčních kryptoměn“. Jako příklad si uvedeme investování se současnými cenami kryptoměn do ETH a do fiktivní „malé“ kryptoměny XYZ:

Pokud investor investuje $500 do ETH při momentální ceně $500/1 ETH  a cena se za pololetí zvýší na $1000/1 ETH, investice za toto období bude vykazovat zisk 100% (poplatky na burzách a v bankách pro zjednodušení příkladu zanedbáme). Nicméně, pokud kryptonadšenec investuje do relativně neznámé kryptoměny XYZ (kterou si předtím důkladně prostuduje a věří jí) $500 při ceně $1/1 XYZ a za pololetí cena této kryptoměny naroste na $5/1XYZ, investor bude vykazovat zisk 500%.

Jednoduše řečeno:  čím dražší kryptoměna, tím menší zhodnocení při následném růstu. Konvenční kryptoměny mají většinou  velkou tržní kapitalizaci, a tedy příliv kapitálu do takových kryptoměn má na jejich cenu mnohem menší dopad než na příliv do kapitálu kryptoměn s  malou tržní kapitalizací.

Je však třeba poznamenat, že investice do kryptoměn je rizikové, a  investování do malých a časem neověřených kryptoměn, je mnohonásobně rizikovější.

Kde hledat malé, ale slibné kryptoměny?

O samotném procesu hledání neznámých, ale slibných kryptoměn se moc nemluví. Nalezení takových kryptoměn je poměrně náročné, pokud nevíte kde hledat. Na populárních sociálních sítích jako Facebook, Twitter, Steemit nebo YouTube se zřídka diskutuje o jiných než hlavních kryptoměnách, které jsou široce známé. Chcete-li najít malé kryptoměny, hledat na podobných místech je téměř zbytečné. Takže kde hledat?

BitcoinTalk

Fórum BitcoinTalk je místem číslo jedna pro hledání nových kryptoměn. Stalo se jakýmsi zvykem, že vývojáři poprvé oznámí vytvoření svých kryptoměn právě zde. Vývojáři vytvoří nové vlákno, kde vysvětlují, co kryptoměna dělá, jaká je jejich vize a jak hodlají obohatit kryptosféru. Lidé pak mohou na tyto podněty reagovat a zapojit se do diskuse. Tyto typy rozhovorů najdete v sekci „Altcoin Announcements“.

Naneštěstí, lidé a podvodníci s nekalými úmysly také používají BitcoinTalk, aby prezentovali svou „práci“, ale často bývají odhalení diskutujícími, poukáží na nebezpečné prvky. To dělá z tohoto fóra skvělé místo pro lidi hledající nové a slibné kryptoměny. Pokud svou kryptoměnou vývojáři zapůsobí na komunitu, zjistíte to pozitivní zpětnou vazbou v komentářích.

ICOindex

ICOindex je služba, která pokrývá a posuzuje mnoho ICO a nových projektů v odvětví kryptoměn. Tato webová stránka poskytuje hodnocení pro každé ICO, které recenzují jak z pohledu běžných uživatelů, tak z odborného hlediska. To z něj dělá zajímavé místo na hledání potenciálních projektů, které stojí za další zvážení.

RightBTC

RightBTC je kryptoměnová burza, která je známá zalistováním malých kryptoměn. Burza osobně kontroluje legitimitu každé kryptoměny, kterou si vybere. To znamená, že uživatelé se do určité míry mohou spolehnout na jejich úsudek. RightBTC také provozuje pravidelné distribuce tokenů, aby se jejich uživatelé zajímali o nové projekty.

Váš osobní průzkum

Zmíněné stránky by měly sloužit pouze jako indicie potenciálně slibných kryptoměn. Je třeba mít na paměti, že všichni dělají chyby, včetně lidí figurujících na zmíněných webech. Navíc kryptoměnové podvody se stávají stále sofistikovanějšími. Při investování do neověřených a malých kryptoměn je třeba, abyste si udělali vlastní průzkum o pozadí vývojářů a jejich plánech do budoucna, o možném využití dané kryptoměny a  zda má šanci uchytit se na trhu. Investice do malých kryptoměn může přinést pohádkové zisky, ale je třeba mít na paměti, že drtivá většina kryptoměnových projektů se neuchytí. Naučit se, jak zkoumat legitimitu kryptoměny a odlišit slibné kryptoměny od „smetí“ trvá určitý čas, ale jednoznačně je to užitečná dovednost do budoucna.

Tento článek neslouží jako finanční poradenství. Neinvestuje více, než si můžete dovolit ztratit.