Aktuálně nejlepší FinTech firmy světa získaly během svého fungování financování od investorů ve výši 52 miliard USD. Jen za posledních dvanáct měsíců se navýšil objem jejich kapitálu o více než 27 miliard USD, což představuje 366% nárůst v porovnání s minulým rokem. Žebříček technologických firem ve finančním sektoru vede Ant Financial z Číny. Mezi stovkou nejlepších se nejčastěji objevily ty, které přinášejí inovativní platební řešení. Tato zjištění přinesla nová studie FinTech 100.

KPMG a H2 Ventures, společnost, která se zabývá investicemi do FinTech společností, sestavily i tento rok na základě pěti faktorů žebříček TOP 50 etablovaných FinTech firem a TOP 50 „vycházejících hvězd“, tedy firem, které přišly s nápady, které mají potenciál změnit celé odvětví finančních služeb.

Mohlo by vás zajímat: Je blockchain vhodný pro Váš byznys?

Více než čtvrtina žebříčku FinTech 100 (26 firem) získala za posledních dvanáct měsíců financování ve výši 100 milionů USD. První čtyři společnosti z žebříčku „vycházejících hvězd“ dokonce společně získaly za poslední rok rizikový kapitál ve výši jedné miliardy USD.

V aktuální studii je zastoupeno až 36 zemí, přičemž v roce 2016 jich bylo jen 22. Nejvíce reprezentantů má v první stovce USA – 18 společností. Trojici nejúspěšnějších zemí doplňuje Velká Británie – 12 firem v TOP 100 a Čína – 11 zástupců. Region střední a východní Evropy nemá tento rok ve FinTech 100 žádného zástupce.

Vrcholu TOP stovky dominují FinTech firmy, které poskytují zákazníkům široké portfolio finančních služeb, tzv. “Multi’s”. Z hlediska segmentů si nejlépe vedly firmy zaměřené na platební řešení, které obsadily více než třetinu aktuálního žebříčku. Dvojkou jsou řešení na poskytování úvěrů, jejichž představitelé obsadili 22 míst z celkového seznamu.

„Tento rok je pozoruhodný vstupem tzv. „neo-bank“ do žebříčku. Aktuálně je jich v první stovce deset. Jde o FinTechy, které se odpoutaly od tradičních bankovních byznys modelů a lákají stále více zákazníků díky inovativním funkcionalitám a výjimečné zákaznické zkušenosti. Jelikož Slováci jsou jako klienti ochotni zkoušet různé typy inovací, i tento typ bank si pravděpodobně brzy najde své místo na našem trhu. Bude zajímavé sledovat, jakou profitabilitu dosáhnou,“ zhodnotil aktuální situaci Peter Laco, výkonný ředitel KPMG na Slovensku zodpovědný za oblast technologií a inovací.

Doporučujeme: 

Představují kryptoměny největší změnu na finančních trzích této dekády?

Čínské FinTech firmy stejně jako minulý rok ovládly vrchol žebříčku. V první pětce obsadily tři místa, přičemž Ant Financial, která se posunula ze segmentu plateb do kategorie “Multi’s”, obhájila první příčku.

TOP 10 firem podle žebříčku FinTech 100 za rok 2018:

  1. Ant Financial (Čína)
  2. JD Finance (Čína)
  3. Grab (Singapur)
  4. Baidu (Du Xiaoman Financial) (Čína)
  5. Sofi (USA)
  6. Oscar Health (USA)
  7. Nubank (Brazílie)
  8. Robinhood (USA)
  9. Atom Bank (Velká Británie)
  10. Lufax (Čína)

O studii

Žebříček FinTech 100 za rok 2018 je pátou edicí této studie. Byl sestaven po rozsáhlém celosvětovém výzkumu a analýze založené na údajích týkajících se pěti faktorů: celkový získaný kapitál, rychlost získávání kapitálu, geografická a sektorová rozmanitost a X-faktor, tedy úroveň produktu, inovace služby a byznys modelu. X-faktor se aplikuje pouze na společnosti ze seznamu TOP 50 „vycházejících hvězd“. Kompletní studii si můžete stáhnout na h2.vc/f100.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk 

Zdroj: kpmg.com