Podle výsledků nové studie publikované 19. prosince firmou Chainalysis je pouze 37 % Bitcoinových (BTC) adres ekonomicky významných.

Společnost zjistila, že BTC blockchain tvoří síť 460 milionů adres, ze kterých lze poslat a přijmout kryptoměnu. Je však třeba poznamenat, že jednotlivci nebo právní subjekty mohou vlastnit několik BTC adres.

Ekonomicky významné adresy, které jsou pod správou jednotlivců nebo společností momentálně vlastnících BTC, tvoří pouze 37 % z celkového počtu existujících adres. Tento počet reprezentuje 172 milionů ekonomicky významných adres, z čehož jen 27 milionů opravdu drží danou kryptoměnu.

Pouze 20 % z BTC transakcí tvoří ekonomicky významné transfery

Chainalysis ve své zprávě odhalila, že 147 milionů adres je ve vlastnictví společností, jako jsou burzy, nebo se používají na temném trhu (darknet market). Jak se dále uvádí, jen 20 % z BTC transakcí jsou ekonomické transfery. Zbývajících 80 % tvoří burzy v rámci takzvaného wash tradingu. Této problematice falešných objemů na kryptoburzách jsme se věnovali nedávno v článku níže.

Blockchain Transaparency Institute zveřejnil zprávu o falešných objemech na kryptoburzách

Jak ukazuje graf od Chainalysis, v době mezi srpnem a říjnem 2018 byly provedeny transakce v hodnotě přibližně $41 miliard, z čehož jen $9 miliard mělo reálnou ekonomickou hodnotu.

Celková hodnota BTC transakcí vs. ekonomická hodnota transakcí. Zdroj: cointelegraph.com 

Chainalysis také zjistil, že hodnota BTC, která šla do osobních peněženek před pádem trhu v listopadu značně vzrostla. Do prvního listopadu částka přesáhla $400 milionů z červnové hodnoty $300 milionů. To naznačuje, že lidé byli motivováni nakoupit BTC za nižší ceny.

BTC investoři začali mít zájem o likvidnější OTC trh

Výzkumná firma Diar publikovala 17. prosince výsledky své analýzy, z níž vyplývá, že investoři začali preferovat likvidní over-the-counter (OTC) trh s fyzickým BTC:

Tradiční investoři přecházejí na Bitcoinové OTC trhy

Více než 80 % objemu BTC obchodních párů je falešných

Cointelegraph vydal nedávno zprávu, v níž uvádí, že většina z TOP 25 BTC obchodních párů uvedených na CoinMarketCapu (CMC) je údajně založena na „hrubě“ nafouknutých falešných objemech. Blockchain Transparency Institute vypočítal skutečný objem těchto obchodních párů a přišel k výsledku, že více než 80 % z TOP 25 CMC BTC obchodních párů je obchodovaných uměle. Mluvíme o chování, kdy trader nakupuje nebo prodává aktivum za účelem vyvolání falešného zájmu o něj a umělého zvýšení objemu obchodů, čímž se na trh dostávají nepřesné informace o aktivech.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com